Moslimské skupiny v Španielsku vedú kampaň, aby sa katolícka katedrála, ktorá funguje viac ako 800 rokov, zmenila na "priestor spoločného uctievania".
Aktivisti z Córdoby, južného Španielska, tvrdia, že posvätné miesto by malo byť rozdelené medzi islam a kresťanstvo - a boli podporení miestnymi úradmi.
Raný kresťanský kostol bol zbúraný, aby uvoľnil cestu pre mešitu.
Tá bola znovu získaná v 13. storočí a premenená na rímskokatolícku katedrálu, čo zahŕňalo štrukturálne i kozmetické zmeny.
Od roku 2000 predkladá moslimská populácia v Córdobe miestnej vláde petície žiadajúc, aby sa toto miesto stalo "priestorom spoločného uctievania".
V roku 2010 došlo k potýčke medzi bezpečnostnou hliadkou a moslimskými turistami, keď návštevníci začali sériu islamských modlitieb, ktoré sú zakázané podľa pravidiel katedrály.
V roku 2013 odovzdala skupina "Platforma pre mešitu-katedrálu v Córdobe" vláde petíciu s 35000 podpismi, vyzývajúc na opätovné prevzatie budovy.
V roku 2014 začalo UNESCO kontroverzne nazývať stavbu "Veľkou mešitou v Córdobe".
Podľa správ o poslednom vývoji, radnica mesta pozostávajúca z ľavicových členov vydala vyhlásenie, kde tvrdí, že Cirkev vlastne budovu nevlastní – dláždiac tým cestu k zmene vlastníctva (v prospech moslimov).
Biskup mesta Crodona, Demetrio Fernandez Gonzalez, povedal pre Wall Street Journal že myšlianka na zmenu vlastníctva "je nepredstaviteľná”, a že si už zaistil podporu pápeža v prípade, že sa z témy stane vojna medzi právnikmi.