Pred 72 rokmi sa počas vojny použili atómové zbrane len 6. augusta v Hirošime a 9. augusta v Nagasaki. Použili ich Spojené štáty.
V Hirošime zomrelo okamžite asi 80 000 ľudí a zbraň spôsobila asi 130 000 úmrtí. Väčšinou išlo o civilistov. Počas útoku na prístavné mesto v Nagasaki zomrelo okamžite asi 40 000 ľudí a útok zničil asi tretinu mesta.
Štyria Jezuiti sa nachádzali v blízkosti epicentra útoku na Hirošimu, ale prežili katastrofu a žiarenie, ktoré v nasledujúcich mesiacoch zabilo tisíce ľudí. Žiarenie nemalo na Jezuitov žiaden vplyv.
Jezuitskí kňazi Hugo Lassalle, Hubert Schiffer, Wilhelm Kleinsorge a Hubert Cieslik boli vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie, ktorá ako jedna z mála budov odolala výbuchu bomby.
Otec Cieslik vo svojom denníku napísal, že utrpeli len malé zranenia z rozbitých okien - ale neutrpeli nijaké zranenia z atómovej energie, ktorú bomba uvoľnila.
Lekári, ktorí sa o nich potom starali ich varovali, že radiácia, ktorú dostali, im spôsobí vážne poškodenia, ako aj chorobu a predčasnú smrť.
Hrozba tejto diagnózy sa nikdy neuskutočnila. Neobjavili sa žiadne ťažkosti a v roku 1976 sa otec Schiffer zúčastnil Eucharistického kongresu v Filadelfii a rozpovedal svoj príbeh. Potvrdil, že ostatní Jezuiti sú stále nažive a nemajú žiadne ochorenia. Počas nasledujúcich rokov ich desiatky lekárov vyšetrili asi dvestokrát. V ich telách sa nenašli stopy žiarenia.
Štyria rehoľníci nikdy nezapochybovali, že boli požehnaní ochranou Boha a Panny Márie. „Žili sme fatimské posolstvo a každý deň sme sa modlili ruženec,“ vysvetlili.
Biskup Tarcisio Isao Kikuchi z Niigaty 6. Augusta povedal, že Japonsko môže prispieť k mieru „nie s novými zbraňami, ale s ušľachtilými aktivitami, ktoré majú dlhú históriu vo vývoji sveta a osobitne v rozvojových krajinách.“
Biskup Kikuchi dodal, že „tento prínos (Japonska) k rozvoju, ktorý prináša plné rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a jej naplnenia, by bol medzinárodným spoločenstvom veľmi ocenený a rešpektovaný."