postabortion7.jpeg

25-ročná štúdia dokazuje, že potrat zraňuje ženu. Potratoví aktivisti to chcú ututlať.

228
Zuzana Smatanová
Kultúra smrti

Pro-life lekárka MUDr. Marissa Ogleová uverejnila svoj názor ohľadne štúdie o potratoch od Dr. Davida Fergusona, ktorú sa potratoví aktivisti snažia ututlať. (Marissa Ogle, M.D., Still Healing, strany 13-14).

Renomovaný vedecký výskumník sa pokúsil o publikovanie výsledkov dobre vypracovanej štúdie, z ktorej na jeho prekvapenie vyplynulo, že potrat má negatívny dopad na celkové psychologické blaho žien. Novozélandský pro-choice výskumník, Dr. David Ferguson, ktorý chcel vyvrátiť tvrdenie, že potrat má na ženu psychologický dopad, zistil, že 42% žien, ktoré podstúpili potrat, trpeli 4 roky ťažkou depresiou, čo je dvojnásobok množstva žien, ktoré nikdy neboli tehotné. Štúdia ďalej naznačuje, že ženy, ktoré mali potrat, sú dvojnásobne náchylnejšie na pitie alkoholu v nebezpečnom množstve a trojnásobne náchylnejšie na vytvorenie závislosti na nelegálne látky. U týchto žien sa okrem tohto aj zdvojnásobuje riziko úzkostlivých porúch.

Štúdia dr. Fergusona bola skvele pripravená, zahŕňala obdobie 25 rokov ... Cieľom štúdie malo byť potvrdenie názoru, že potrat nespôsobuje zhoršenie mentálnych zdravotných problémov; mala potvrdiť, že tieto problémy existovali už predtým. Na svoje veľké prekvapenie výskumný tím zistil, že presný opak je pravdou. Potom, čo Dr. Ferguson oboznámil novozélandskú komisiu pre potraty, ktorá celú krajinu uisťuje, že potraty sa dejú legálne a všetko je ok, s výsledkami svojej štúdie, dali mu členovia tejto komisie jasne najavo, že by nemal publikovať svoje výsledky. Dr. Ferguson však našťastie aj napriek svojmu politickému presvedčeniu zastáva názor, že takéto zakrývanie by bolo "vedecky nezodpovedné". Ferguson sám uviedol, že zostáva pro-choice a že nie je veriacim človekom, ale že výsledky štúdie, ktoré ho veľmi prekvapili, vážne zasiahli aj do jeho názorov. Potvrdzuje, že potrat je traumatickou udalosťou, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je strata a žiaľ, ktoré v skutočnosti môžu predisponovať ženy na mentálne ochorenie.  

 

Podľa článku Ruth Hillovej "Potratový výskumník zmätený z výsledkov vlastnej štúdie" (The New Zealand Herald, 2006) Dr. Ferguson zistil, že: "Faktom je, že potrat je najbežnejšou medicínskou procedúrou, ktorú mladé ženy podstupujú - do 25 rokov veku má potrat jedna zo siedmich - čo sa týka cien a benefitov bol výskum veľmi slabý. To preto, lebo pro-life a pro-choice debaty v určitom zmysle vylučujú spomedzi seba vedu. Je preto priam škandalózne, že chirurgická procedúra, ktorá sa prevádza na jednej z desiatich žien je tak biedne preskúmaná a hodnotená, a to nehovorím o psychologických následkoch potratu." 

Dr. Ogleová píše: "Ferguson čelí veľkej výzve, pretože chce nájsť magazín, ktorý by publikoval celú jeho štúdiu. Pre výskumný tím takéhoto kalibru, ktorému jeho štúdie publikovali väčšinou na prvý pokus, je to veľmi nezvyčajná situácia. Následná Fergusonova štúdia len potvrdila jeho predchádzajúce zistenia." 

 

Štúdia: David Ferguson, M., L. John Horwood, Elizabeth M Ritter “Abortion in young women and subsequent mental health” Journal of Psychology and Psychiatry 47.9 (2013): 819 – 827;