DRZOSŤ! Úradník OSN vypočúval Svätú stolicu! Vraj katolícke učenie o potrate predstavuje „týranie“.

3,016
Kultúra smrti

ŽENEVA - Počas vypočúvaní, ktoré jeden účastník opísal ako „neskutočné“, zástupcovia Organizácie spojených národov vyhlásili, že námietky Katolíckej Cirkvi proti interrupciám i v prípade znásilnenia a incestu predstavujú porušenie Charty OSN proti týraniu.

Vatikán bol predvolaný na dvojdňové vypočúvanie v Ženeve, aby sa výboru OSN zodpovedal, či jeho jednanie počas škandálov pohlavného zneužívania detí porušilo chartu.

Avšak jeden z dvoch výborom vybraných hovorcov zmenil tému výsluchu na tému týkajúcu sa dobrovoľných potratov.

Felice Gaerová, riaditeľka Amerického židovského výboru inštitútu Jacoba Blausteina pre rozšírenie ľudských práv, povedala, že 2000 rokov staré učenie Katolíckej Cirkvi o umelom prerušení tehotenstva by mohlo byť zodpovedné za to, že porodila deväťročná obeť znásilnenia.

„Tento výbor opakovane prišiel na to, že zákony, ktoré kriminalizujú ukončenie tehotenstva za všetkých okolností, môžu porušovať podmienky tohto Dohovoru“ o týraní, povedala.

Toto znamenalo prvé vypočúvanie Vatikánu pred výborom CAT, odkedy Vatikán podpísal dohovor.

Pápežský nuncius Silvano Tomasi, stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN, túto otázku predpovedal a povedal, že pro-life postoje kresťanských cirkví naopak ľudské práva chránia.

„Svätá stolica si kladie za cieľ, aby sa zabránilo týraniu alebo zabíjaniu detí pred narodením, ako je stanovené v Dohovore,“ hovorí vo svojej príprave pred vypočúvaním. „Napríklad v Kanade sa v rokoch 2000 a 2001 narodilo 622 žijúcich detí po neúspešných pokusoch o potrat. V roku 2005 bolo registrovaných v Spojenom kráľovstve 66 takýchto prípadov. Niektoré metódy potratov vo vysokom štádiu tehotenstva predstavujú formy týrania a to najmä v prípade dilatácie a evakuácie, pri ktorých je roztrhaný ešte stále živý plod, aby bol následne po kusoch vytiahnutý z maternice.“

Americkí pro-life pozorovatelia kritizovali Gaerovej interpretáciu tohto celosvetového dokumentu.

Z toho, čo čítam, vidím, že nejde o nič iné ako o propagandu OSN, ktorá sa snaží, aby sa Katolícka Cirkev zdala „extrémistická“ za to, že neobhajuje potrat v prípade znásilnenia alebo sexuálneho násilia,“ povedala pre LifeSiteNews spíkerka o zdržanlivosti Pam Stenzelová, ktorá bola sama počatá pri znásilnení. „Nie je to ničím novým, že niektorí členovia OSN chcú prístup k potratom pre všetky ženy, vrátane tých mladistvých, a ak je takýto prístup zamietnutý, domnievajú sa, že ide o porušenie „práv žien“.

Jeden z účastníkov vypočúvania povedal, že toto vypočúvanie výboru OSN bolo o trochu viac než len antikatolícke. Maskovalo obhajovanie potratov za starostlivosť o zraniteľných.

„Katolíckej Cirkvi nie je prenasledovanie ani neznášanlivosť cudzia,“ povedala v Ženeve Ashley McGuireová z Catholic Voices USA. „No je škoda, že vidíme [mimovládne organizácie] napádať Cirkev v OSN. Niektoré sa snažia i použiť tento výbor na to, aby presadili svoju ideologickú agendu. A to častokrát preto, že Cirkev nezmení svoje morálne postoje.“

McGuireová dodala, že samotný pojem ľudských práv, ktoré vedie tento výbor „...by neexistoval bez príspevku kresťanstva. Bez unikátneho kresťanského svetonázoru, že každá ľudská bytosť má vrodenú dôstojnosť a je hodna lásky a rešpektu.“

„Vyzývam Výbor, aby odolal narastajúcej vlne protikresťanskej netolerancie, ktorá vyžaduje, aby Katolícka Cirkev zmenila svoje ​​cirkevné právo a prispôsobila sa bezohľadnému znehodnoteniu životov zraniteľných osôb alebo ako to povedal pápež František „našej kultúre na jedno použitie“, povedala McGuireová. „Netolerancia nemá miesto v spoločenstve sveta.“

„Potrat vôbec nepomôže obetiam znásilnenia či sexuálneho násilia. Naopak, ich traumu ešte viac prehĺbi,“ povedala Stenzelová pre LifeSiteNews.

„Odpovedať na násilie ešte väčším násilím nikdy nevyvolá pozitívny výsledok,“ povedala. „Obete znásilnenia či sexuálneho násilia potrebujú skutočnú pomoc a starostlivosť.“

Súhlasila i Rebecca Kiesslingová zo Save the 1, ktorá obhajuje deti počaté pri znásilnení. „Nechať deväťročné dievča podstúpiť potrat je skutočným týraním – po tom, čo už bolo traumatizované,“ povedala z Londýna pre LifeSiteNews. „To je posledné, čo potrebuje - ešte viac násilia na jej tele.“

Pro-life spíkerka Monica Kelseyová povedala pre LifeSiteNews: „Ak naozaj veríme, že sme stvorení na Boží obraz, zmenené okolnosti počatia by nemali zmeniť to, čo ľudia cítia k samotnému dieťaťu.“

„Nesmieme zabúdať, že je to nevinné dieťa, ktorého život visí na vlásku“ alebo „stratiť zo zreteľa, že toto dieťa je dieťaťom a ako také má stále právo na život,“ povedala Kelseyová pre LifeSiteNews.

Ochrana života je dôležitá tak pre matku, ako aj pre dieťa, povedala. „Ženy, ktoré boli znásilnené, nájdu často uzdravenie“ po tom, ako porodia. Cituje svoju vlastnú matku, ktorá bola znásilnená a hovorievala jej: „Je to úžasné, ako niečo také krásne vyšlo z niečoho takého hrozného.“

„Hovorila som s mnohými dievčatami, ktoré boli znásilnené a ktoré svoje dieťa mali a ani jedna z nich nepovedala: «Kiež by som vtedy šla na potrat.»“povedala Kelseyová pre LifeSiteNews. „Ale mala som i veľa žien, ktoré boli znásilnené, šli na potrat a povedali: «Kiež by som mala svoje dieťa.»“

Už po druhýkrát za posledné mesiace globálne spoločenstvo otvorene kritizovalo staroveký doktrinálny postoj Svätej stolice stavajúci sa proti potratom vo všetkých prípadoch. Vo februári Výbor OSN pre práva dieťaťa podobne karhal Katolícku cirkev a tvrdil, že jej učenie o umelom prerušení tehotenstva a antikoncepcií poškodzuje mladistvé ženy a maloleté dievčatá po celom svete.

Keď sa v roku 2002 Vatikán pripojil k tomuto medzinárodnému dokumentu, označil Dohovor OSN proti týraniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu  ako „rozumný a vhodný nástroj na boj proti skutkom, ktoré predstavujú závažné previnenia proti dôstojnosti ľudskej osoby.“