Homosexualita v dielach o Harrym Potterovi

2,628
Kultúra smrti

Autorka kontroverzných príbehov o Harrym Potterovi, J.K. Rowlingová na otázku svojej fanúšičky na Twitteri odpovedala, že homosexuáli pravdepodobne jej fiktívnu Rokfortskú strednú čarodejnícku školu navštevovali.

Keď sa fanúšička opýtala, či „je v poriadku domnievať sa, že na Rokforte boli rôznorodí ľudia a je to bezpečné miesto pre LGBT študentov,“ Rowlingová jej odpovedala: „Ale pravdaže.“

K tejto odpovedi autorka pridala aj obrázok s dúhou, kde je napísané: „Ak nás niečo Harry Potter naučil, tak to, že nikto by nemal žiť v kumbále.“

Týmto Rowlingová už druhýkrát oboznámila svojich fanúšikov s tým, že homosexualita je normálnou súčasťou jej príbehov pre deti.

Počas amerického turné Rowlingovej knihy v roku 2007 na otázku jedného fanúšika odpovedala, že aj jedna z významnamnejších postáv diela, „dobrý“ čarodejnícky riaditeľ Dumbledor, je vlastne homosexuálom.

Autorka početnému publiku pozostávajúcemu najmä z detí vysvetlila, že Dumbledore by nikdy nenašiel pravú lásku, pretože bol dlho zamilovaný do kamaráta z detstva, Gellerta Grindelwalda, z ktorého sa stal zlý čarodejník – z tejto lásky bol však „hrozne, hrozne sklamaný.“ Rowlingová zdôraznila, že Dumbledorova láska bola jeho „obrovskou tragédiou.“

Na následný potlesk publika reagovala: „Všetko by som vám to povedala už skôr, keby som vedela, že vás to takto poteší.“

Odkedy vyšiel prvý diel Harryho Pottera, príbehy boli centrom rozporov týkajúcich sa posolstva, ktoré knihy predkladajú mnohým mladým čitateľom, fascinovaným týmito dielami.

Fanúšikovia príbehov, vrátane predagógov a rodičov konštatovali, že knihy sú len neškodnou zábavou, prirovnávajúc ich k fantazijným dielam C.S. Lewisa a J.R.R. Tolkiena.

Na druhej strane však kritici z celého sveta a rozličných náboženstiev vyslovili vážne obavy týkajúce sa posolstva a hodnôt, ktoré sú v dielach zobrazené. Varovali pred témami, ktoré sa zraniteľným mladým čitateľom dnešnej vzrastajúcej pohanskej západnej kultúry s narušenou schopnosťou rozlišovať medzi dobrom a zlom, prezentujú v diele len podvedome.

Kresťanský rozhlasový redaktor Jack M. Roper povedal: „Nikdy by som svojim vlastným deťom alebo vnúčatám nedovolil čítať tieto knihy alebo pozerať filmy, a ostatní rodičia by mali urobiť to isté.“

Roper poznamenal, že množstvo kresťanského odporu voči sérii o Harry Potterovi má pôvod v základnej myšlienke diela – a síce, že hrdinovia používajú mágiu a kúzla na to, aby zmanipulovali iných ľudí a tiež situácie.

Harryho Pottera nazval hrdinom, ktorý „sa zmocnil mnohých nevinných detských sŕdc.“ Povedal, že „keď takýto hrdina používa zlo ako prostriedok na vyriešenie problému, mali by sme sa mať na pozore. Časom si dieťa na svet kúziel môže zvyknúť, pričom si nemusí uvedomovať, že je to nebezpečné.“

Ako človek, ktorý roky skúma kulty, som videl súčasné čarodejníctvo zaobalené v mnohých lákavých podobách a Harry Potter je z nich tou najlepšou. Vďaka nemu sa špiritualizmus a čarodejníctvo zdajú byť úžasné,“ povedal Roper.

Aj svetský novinový redaktor nazval načasovanie autorkinho vyhlásenia o Dumbledorovej homosexualite, „šikovným trikom“, aby tak predišla námietkam a získala novelám väčšiu publicitu.

Rebecca Traister, píšuca pre Salon.com, povedala, že toto Rowlingovej prehlásenie bolo „šikovným filozofickým i ekonomickým trikom, aby si dielo prečítali aj deti, ktoré sa mu doteraz vyhýbali.“