Socha o potrate od slovenského umelca dobyla svet

39,260
Kultúra života

2. apríl 2012 (LifeSiteNews.com) - Slovenský študent výtvarných umení Martin Hudáček vytvoril súsošie, aby tak upriamil pozornosť na dve skutočnosti. Jednou je ničivá silu potratu vplývajúca na ženu a druhou je fakt, že skrze Božiu lásku a milosrdenstvo je možné dostiahnuť uzmierenie a uzdravenie.

Súsošie znázorňuje trúchliacu ženu, ktorá cíti veľký smútok zo svojho potratu. Druhá postava predstavuje potratené dieťa, ktoré je znázornené už ako batoľa. To veľmi dojemným a uzdravujúcim spôsobom prichádza k matke, aby jej ponúklo odpustenie.

Martin, ktorý dielo pomenoval „Pomník nenarodeným deťom,“ povedal, že súsošie tiež „vyjadruje nádej, ktorú veriacim dáva Ten, ktorý za nás zomrel na kríži a tak ukázal, ako veľmi Mu na nás všetkých záleží.“

Mnohí toto dielo ocenili ako nesmierne účinné znázornenie postpotratového syndrómu. Súsošie o ňom vypovedá citlivo, vyvoláva veľa emócií a a je podnetom k mnohým interpretáciám.

Doktorka Martha Shupingová, M.D., psychiatrička, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ženám zotaviť sa po potrate, hovorí: „Verím, že toto nádherné vyobrazenie zarezonuje v srdciach mnohých žien, ktoré podstúpili potrat. Hlboko to znázorňuje to, čo zažili.“

„Predstavuje to veľmi krásny obraz hlavnej súčasti uzdravenia sa po potrate,“ poznamenal Kevin Burke, sociálny pracovník s licenciou v Rachel’s Vineyard Ministries. „Ide o to, že presne to dieťa, o ktoré pri potrate prišli, je teraz s Božou milosťou nástrojom, ktorý volá zranenú matku a otca k pokániu a uzdraveniu v Kristovi.“

Julie Thomasová z Atlanty, ktorá sama má za sebou skúsenosť potratu a angažuje sa v post-abortívnom programe Operation Outcry sa vyjadrila nasledovne: „Veľmi sa mi páči, že dieťa nie je zobrazené ako bábätko, ale ako malé dievčatko - počas nášho štúdia Biblie o tom často hovoríme a z nejakého dôvodu veľa z nás verí, že keď sa dostaneme do neba, naše deti tam budú ako batoľatá, tak ako aj toto dieťa zo súsošia.“

„Tiež sa mi páči to, že dieťa je „priehľadné“ a vyzerá takmer ako anjel. Zdá sa, že matka zažíva veľké utrpenie, čo je takisto veľmi realistické. Veľmi sa mi páči, že dieťa vystiera ruku, aby sa dotklo matkinej hlavy. Viem si predstaviť, že matka tento dotyk cíti a verím, že vstane a bude vyššia než predtým. Myslím, že tento obraz je veľmi silný a dojímavý a môže viesť k prvému kroku uzdravenia matky, ktorá potratila svoje dieťa.“

Istá žena z Latinskej Ameriky, ktorá má tiež sa sebou potrat a v procese uzdravenia jej pomohol Projekt Nádeje (Proyecto Esperanza), hovorí, že toto súsošie „je jednoducho...úžasné. Premohli ma emócie a zastavila som sa, aby som sa naň potrela...cítila som veľa vecí...tá žena so všetkou bolesťou koncentrovanou v tvári, ktorú má v dlaniach. Takisto je tu zobrazená hanba...A dcéra, ktorá jej žehná, vystierajúc k nej svoju ruku, pre mňa predstavuje veľkosť odpustenia, veľkosť odpustenia toho dieťaťa skrze Božiu lásku. Priehľadnosť dieťaťa znamená, že prichádza z miesta, ktoré je čisté. Hovorí to o odpustení, ktoré cítime po tom, ako sme prešli žiaľom...Vzácne...skutočne vzácne.“

„Toto súsošie trhá srdce,“ hovorí skúsený líder programu na zotavenie sa z potratu Rev. William Kurz SJ z Marquette University v Milwaukee. „Je posolstvom o potrebe odpustenia a uzdravenia pre matku, ktorá prežíva bolesť po potrate, a to dokonca aj niekoľko rokov po ňom...Vypovedá to nádherne a priamo o intenzívnom a hlbokom zármutku matky, a takisto o dôstojnosti potrateného dieťaťa.“

Niekoľko z ľudí v interview pre tento článok zdôraznilo, že popri zviditeľnení tohto silného obrazu by bolo vhodné zahrnúť odkazy na možnosti pre všetkých, ktorí cítia, že potrebujú pomoc a zmierenie. Preto sa odporúča, aby sa uviedli kontaktné informácie na programy ako Project Rachel a Rachel’s Vineyard.

Marek Hudáček, Martinov brat, hovorí, že on i jeho brat boli nesmierne prekvapení pozitívnymi reakciami na súsošie, ktoré prichádzali z celého sveta: „Neočakávali sme to...Hlavným zámerom môjho brata pri tvorbe tohto súsošia nebolo byť slávnym, ale hovoriť o dôležitej hodnote ľudského života a potrebe chrániť ho od počatia.“