Úrady vo Svätyni Panny Márie Fatimskej v Portugalsku vylúčili odstránenie mozaiky, ktorú vytvoril prepustený kňaz páter Marko Rupnik, hoci pozastavili používanie jeho obrazov v propagačných materiáloch.
Vyjadrením pre OSV News a následne pre LifeSiteNews hovorkyňa Svätyne Panny Márie Fatimskej objasnila budúcnosť veľkej mozaiky, ktorá zdobí baziliku.
“Čo sa týka mozaikového panelu z Centra Aletti, ktorý sa nachádza v Bazilike Najsvätejšej Trojice, o jeho odstránení sa neuvažuje,” uvádza sa vo vyhlásení.
“Avšak odkedy sme sa dozvedeli o obvineniach voči otcovi M.I. Rupnika, sme pozastavili používanie obrazu diela – v jeho celku a v jeho detailoch – v našich propagačných materiáloch,” pokračovala hovorkyňa.
Podotkla, že svätyňa oficiálne “rozhodne odmieta činy spáchané otcom M. I. Rupnikom a potvrdzuje svoju solidaritu s obeťami.”
Baziliku Najsvätejšej Trojice vo Fatime zdobí 500 metrov štvorcových mozaiky od Rupnika a jeho rímskeho štúdia – Aletti Center –. Moderný kostol, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 2017, môže podľa svätyne pojať približne deväťtisíc ľudí a často sa využíva na ubytovanie pútnických skupín, ktoré sa nezmestia do menšej, historickejšej Baziliky Panny Márie Ružencovej.
Tvrdý postoj svätyne nepodniknúť žiadne kroky proti Rupnikovej mozaike prichádza v čase, keď sa po početných obvineniach zo sexuálneho zneužívania niektoré svätyne a katolícke orgány na medzinárodnej úrovni rozhodli zakryť obrazy kňazov’a.
Odvtedy, ako sa škandál okolo Rupnika koncom roka 2022 stal medzinárodným, sa obnovila pozornosť na jeho vplyv v celosvetovej Cirkvi a na početné umelecké projekty, ktoré spolu so svojím Centrom Aletti inštaloval po celom svete na mnohých významných katolíckych miestach.
Rupnik’s umeleckými dielami – hoci ich jeho priaznivci vytrvalo obhajujú, vrátane pápež František – je úzko spätý s jeho údajným sériovým zneužívaním, ktoré má mať viacero foriem, najmä však sexuálnu.
ČÍTAJ: Údajné obete otca Rupnika vyzývajú na ‘pravdu a spravodlivosť’ ako odpovede požadované od Vatikánu
Pod pseudonymom “Anna” v decembri 2022 napísala jedna z údajných obetí a bývalá členka Rupnikovej’komunity:
Jeho sexuálna posadnutosť nebola mimovoľná, ale hlboko spojená s jeho koncepciou umenia a teologickým myslením. Otec Marko spočiatku pomaly a jemne prenikal do môjho psychologického a duchovného sveta tým, že apeloval na moju neistotu a slabosť, pričom využíval môj vzťah s Bohom, aby ma tlačil k sexuálnym zážitkom s ním.
Rodák zo Slovinska, Rupnik je obvinený zo zneužívania mnohých žien a najmenej jedného muža v rôznych formách sexuálnych, duchovných, fyzických a psychických. K zneužívaniu malo dôjsť voči najmenej 21 zo 40-člennej rehoľnej komunity Loyola, ktorú spoluzakladal v rodnom Slovinsku. Ďalších 15 údajných obetí sa prihlásilo, odkedy sa jeho prípad dostal na verejnosť v decembri 2022.
Keď medzinárodné pobúrenie v súvislosti s Rupnikovým prípadom narastá, americká Kolumbova rehoľa sa nedávno rozhodla zakryť početné mozaiky, ktoré Rupnik inštaloval vo svätyni Jána Pavla II. v D.C.
ČÍTAJTE: Kolumbovi rytieri zakryjú Rupnikove mozaiky vo svätyni JPII, v národnom ústredí
Po viac ako rok trvajúcom rozhodovacom procese Rytieri teraz realizovali zakrytie mozaiky vo svätyni v D.C. a vo svojom ústredí v New Havene. Nevylúčili, že v budúcnosti budú musieť mozaiky natrvalo úplne zakryť.
Krátko pred ich oznámením lurdský biskup uvádzal, že podobný rok trvajúci rozhodovací proces viedol k tomu, že Rupnikove obrazy vo francúzskej mariánskej svätyni jednoducho neboli počas večerných ružencových procesií osvetlené. Uviedol, že dlhodobá budúcnosť mozaiky by mohla vyústiť do jej odstránenia.
Po medzinárodnom pobúrení, ktoré vyvolala pokračujúca propagácia hanobeného kňaza Vatikánom napriek početným obvineniam zo zneužívania, pápež František v októbri oznámil, že Rupnik je podlieha vyšetrovaniu Svätej stolice pre uvedené zneužívanie. Dôveryhodnosť dostatočne zdokumentovaných obvinení zo sériového zneužívania Rupnika považujú jeho bývalí nadriadení za veľmi vysokú a Vatikán vyšetrovanie prípadu je vraj v pomerne pokročilom štádiu.