Untitled-15-810x500.png

Britská pro-life žena dostala 13 tisíc libier po neoprávnenom zatknutí za tichú modlitbu pred potratovým zariadením

24
Kultúra smrti

V rámci víťazstva nad cenzúrou v Spojenom kráľovstve dostala Isabel Vaughan-Spruceová - kresťanská charitatívna dobrovoľníčka, ktorá bola dvakrát zatknutá za tichú modlitbu vo virálnych videách - od polície West Midlands odškodné vo výške 13 000 libier (16 850 USD) ako uznanie nespravodlivého zaobchádzania a porušenia jej ľudských práv.

S podporou ADF UK Vaughanová-Spruceová podala žalobu na políciu West Midlands za dve neoprávnené zatknutia a falošné uväznenie; za napadnutie a ublíženie na zdraví v súvislosti s rušivou prehliadkou jej osoby; a za porušenie jej ľudských práv v súvislosti so zatknutiami, ako aj s náročnými podmienkami kaucie, ktoré jej boli uložené.

Očakáva sa ďalší zásah proti tichým modlitbám

Táto správa prichádza niekoľko dní po správach, že ministerstvo vnútra posilní zásah proti tichým modlitbám v blízkosti potratových zariadení tým, že ich výslovne kriminalizuje v pripravovanej legislatíve o “nárazníkových zónach”, ktorá má čoskoro nadobudnúť účinnosť.

Ministri sa chystajú prehodnotiť pôvodné usmernenie, ktoré vydala predchádzajúca vláda a ktoré chránilo ľudské právo na slobodu myslenia, a ktoré znie:

Tichá modlitba, ktorá je zapojením mysle a myšlienok do modlitby k Bohu, je chránená ako absolútne právo podľa zákona o ľudských právach z roku 1998 a sama osebe by sa za žiadnych okolností nemala považovať za trestný čin.

Čítajte: Nemecký súd zrušil zákaz pravicového časopisu cenzurovaného ľavicovou nemeckou vládou

Porušenie ľudských práv

Vaughan-Spruce bol prvýkrát zatknutý v novembri 2022 za tichú modlitbu v cenzurovanej “nárazníkovej zóne.”Zónu, ktorá pokrývala niekoľko ulíc v birminghamskej štvrti Kings Norton, nainštalovali miestne úrady prostredníctvom nariadenia na ochranu verejného priestranstva a zakazovala akékoľvek prejavy “súhlasu alebo nesúhlasu s otázkami súvisiacimi s potratovými službami, a to akýmikoľvek prostriedkami” vo veľkej blízkosti potratového zariadenia.

V prípade, ktorý sa všeobecne považuje za prvý “myšlienkový zločin” stíhaný vo Veľkej Británii v 21. storočí, Vaughan-Spruceovú polícia prehľadala (aj cez vlasy); zatkla, trestne obvinila a súdila – napriek tomu, že sa nenápadne modlila a nevyjadrila žiadny názor mimo svojej vlastnej mysle.

Ve februári 2023 bola Vaughan-Spruceová na Birminghamskom magistrátnom súde v plnom rozsahu oslobodená od všetkých obvinení’ po tom, čo prokuratúra nebola schopná predložiť dôkazy na podporu obvinenia. ADF UK podporila jej právnu obhajobu.

Ale len o niekoľko týždňov neskôr bola Vaughan-Spruceová zatknutá za rovnakú činnosť ešte raz – tiché premýšľanie o modlitbe na verejnej ulici v cenzurovanej “nárazníkovej zóne.”Na mieste sa zúčastnilo šesť policajtov, pričom jeden z nich jej potvrdil, že “ste’povedali, že’sa venujete modlitbe, čo je priestupok.”

Trpenie Vaughan-Spruce’vyvolalo medzinárodné pobúrenie vrátane najnovšieho zo strany americkej vládnej agentúry, ktorá vyzdvihla prípad ako príklad európskych vlád “zameraných na jednotlivcov za ich pokojný náboženský prejav.”

Čítajte: WHO declares monkeypox a ‘public health emergency of international concern’

Komentujúc správu o urovnaní sporu a vyplatení odškodného od polície West Midlands, Isabel Vaughan-Spruce uviedla:

Tichá modlitba nie je zločin. Nikto by nemal byť zatknutý len za myšlienky, ktoré má v hlave – napriek tomu sa mi to stalo dvakrát z rúk polície West Midlands, ktorá mi výslovne povedala, že ‘modlitba je trestný čin.’

V Británii 21. storočia nie je miesto pre Orwellovu ‘myšlienkovú políciu’ a vďaka právnej podpore, ktorú som dostal od ADF UK, som rád, že vyrovnanie, ktoré som dnes dostal, to uznáva. Napriek tomuto víťazstvu som však hlboko znepokojený, že toto porušenie by sa mohlo zopakovať v rukách iných policajných zložiek.

Naša kultúra sa posúva smerom k potláčaniu názorovej rozmanitosti, pričom kresťanské myšlienky a modlitby sú čoraz viac ohrozované cenzúrou. Vláda sa chystá v najbližšej dobe zaviesť ‘politiku nárazníkových zón’, ktorej znenie je vo svojej podstate nejasné a pravdepodobne povedie k ďalšiemu porušovaniu slobody modliť sa, pokojne sa rozprávať alebo ponúkať pomoc v blízkosti potratových zariadení.

Celonárodné ‘nárazníkové zóny’ majú byť zavedené bezprostredne

Zákon o verejnom poriadku, prijatý v roku 2023, sa chystá zaviesť labouristická vláda a zakáže všetky formy “ovplyvňovania” v okruhu 150 metrov od všetkých potratových zariadení v celej krajine.

Dvojznačné znenie zákazu vyvolalo obavy dobrovoľníkov, že zapojenie sa do konsenzuálneho rozhovoru, modlitby alebo len ponúknutie letáku o dostupných službách pomoci povedie k odsúdeniu za trestný čin, čo je ďalším porušením práva na slobodu prejavu a myslenia.

Už teraz boli obvinení ďalší dvaja členovia verejnosti, ktorí budú stáť pred súdom v súvislosti s lokálne zavedenými “nárazníkovými zónami”

Adam Smith-Connor, vojenský veterán, ktorý sa v tichosti modlil o svojom vlastnom stretnutí s potratom v blízkosti zariadenia v Bournemouthe, bude na základe svojich tichých myšlienok stáť pred súdom Poole Magistrates’ Court. Livia Tossici-Boltová, vedkyňa na dôchodku, bude čeliť súdnemu procesu na tom istom mieste za to, že držala nápis “tu, aby ste sa porozprávali, ak chcete”; Obe osoby dostávajú právnu podporu od ADF UK.

Komentujúc prípady Jeremiah Igunnubole, právny poradca ADF UK, povedal:

Skutočnosť, že vláda sa údajne chystá pomenovať ‘tichú modlitbu’ ako trestný čin, čo je v bezostyšnom rozpore s jej záväzkom dodržiavať medzinárodné právo v oblasti ľudských práv, odhaľuje krízu slobody prejavu a myslenia v dnešnom Spojenom kráľovstve. Orgány činné v trestnom konaní sú povinné dôsledne chrániť, nie stíhať pokojné uplatňovanie základných práv.

V celej krajine však kresťania, ktorí uplatňujú svoje základné práva na pokojné vyjadrenie, čelia obvineniam z trestných činov za to, že sa potichu modlia alebo ponúkajú súhlasné rozhovory ženám v núdzi. Sme radi, že polícia West Midlands uznala pochybenie a nespravodlivosť v zaobchádzaní s Isabel Vaughan-Spruceovou.

V súčasnosti čakáme na rozsudok súdu v prípade Adama Smitha-Connora – ďalšieho jednotlivca zatknutého za tiché myšlienky. Budúcnosť Británie závisí od našej schopnosti prispôsobiť sa rôznym presvedčeniam a názorom. Cenzúra porušuje ľudské práva.

Čítajte: Ľudský život sa začína počatím. To je fakt, nie stranícka zaujatosť 

Lord Frost, vysokopostavený konzervatívny peer a bývalý minister vlády, povedal:

Je neuveriteľné, že v modernej Británii boli ľudia zatýkaní za myšlienkové zločiny. Som veľmi rád, že pani Vaughanová-Spruceová dostala odškodnenie za svoje nespravodlivé zatknutie za tento tzv. trestný čin.

Ale ak je pravdivá nedávna správa, že vláda zvažuje oficiálne kriminalizovať tichú modlitbu pred potratovými centrami, potom budú takéto prípady pribúdať a potom bude ohrozená nielen sloboda prejavu, ale aj sloboda myslenia. Ťažko si predstaviť absurdnejšiu a nebezpečnejšiu situáciu.

Bolo by oveľa lepšie držať sa rozumného prístupu, ktorý bol uvedený v návrhu usmernení predchádzajúceho ministra vnútra, v ktorom sa navrhovala oveľa lepšia rovnováha medzi rôznymi konkurenčnými právami a záujmami. Ak ho vláda zruší, bude všetkým jasné, že jej záväzok voči občianskym slobodám a základným slobodám je len na papieri.

Lord Farmer, konzervatívny peer a bývalý pokladník Konzervatívnej strany, povedal:

Krajina ako naša, ktorá si tak vysoko cení ľudské práva a slobodu prejavu, by mala byť zdesená z toho, že jej občania sú zatýkaní za svoje tiché myšlienky alebo modlitbu.

To, čo sa stalo Isabel Vaughanovej-Spruceovej, bolo parodiou na spravodlivosť a je správne, aby polícia West Midlands vyplatila určitú kompenzáciu za utrpenie, ktoré prežila.

Širším problémom však zostáva, že v Spojenom kráľovstve prežívame nedemokratické potláčanie kresťanského prejavu, vyjadrovania a myslenia, ktoré sa ešte zintenzívni, keď vláda zavedie ‘nárazníkové zóny’ po celej krajine. Ak sa dnes myšlienka v prospech života považuje za trestne stíhateľnú, aké ďalšie myšlienkové zločiny by mohli zajtra čeliť podobným opatreniam?

Pretlačené so súhlasom Alliance Defending Freedom.