Screen-Shot-2024-08-23-at-5.01.22-PM-810x500.png

Zázračné dieťa narodené prostitútke v Maďarsku adoptované vďaka katolíckym mníškam, Human Life International

56
Kultúra života

Vyhliadky maďarského dieťaťa, ktoré sa narodilo v prostitúcii, sa pravdepodobne skončia opustením a stane sa jedným zo závratne vysokého počtu maďarských detí, ktoré sú predmetom obchodovania so sexom v celej Európe. Organizácia Human Life International obrátila tento príbeh v prípade jedného chlapčeka tým, čo Dr. Imre Téglásy označil za “zázrak.” Tento zázrak zachránil dieťa, ktoré bolo odsúdené na zánik buď v dôsledku potratu spôsobeného trestným činom, alebo sexuálneho zneužívania.

Téglásy je riaditeľom organizácie Human Life International Hungary. Téglásy, ktorý prežil interrupciu, našiel mnoho spôsobov, ako “zaplatiť za to, ” venovať svoj zachránený život práci na záchranu iných.

“Biologická matka dieťaťa Miklós’ Margit je prostitútka,” vysvetlil Téglásy a poznamenal, že prostitúcia je v Maďarsku legálna a regulovaná. Tridsaťtriročná Margit je bezdomovkyňa, a keď práve nenabáda klientov, trávi noci pod holým nebom alebo v náhodných pivniciach. Keď Margit stretla sestry Teréz a Klára v nevábnej budapeštianskej štvrti, bola tehotná, identita otca jej dieťaťa’nebola známa. Tieto maďarské mníšky sa okamžite rozhodli nájsť Margit pomoc, ktorú potrebovala.

Sestry najprv Margit spojili s charitatívnou službou pomáhajúcou ženám v núdzi. Namiesto toho, aby Margit navštívila centrum pomoci, ako jej bolo odporučené, zmizla na niekoľko týždňov a nakoniec sa vrátila, aby vyhľadala pomoc mníšok’. Po viacnásobnom opakovaní ako “nedostavenie sa” na stretnutia a následných návratoch k sestrám s prosbou o pomoc bola Margit predstavená Dánielovi Fülepovi, rímskokatolíckemu teológovi so srdcom pre bezdomovcov.

Fülep oslovil Téglásy. Margit prejavila záujem o možnosti, ktoré sú k dispozícii na podporu jej vlastného blaha aj blaha jej dieťaťa. Bolo jej ponúknuté všetko potrebné na to, aby opustila svoj prechodný život prostitútky a začala viesť životný štýl, ktorý by bol prospešný pre ňu aj pre jej dieťa. Opäť zmizla.

Margit sa znovu objavila počas tretieho trimestra, keď sa nakazila syfilisom a mala obavy, ako to ovplyvní jej dieťa. Keďže v Maďarsku’boli pôrodnice plné nad rámec kapacity a Margit nemohla predložiť čistý zdravotný preukaz, uvedomila si, že pre svoje dieťa nemá domov, a pýtala sa na adopciu. Margit súhlasila, že bude sprevádzať pracovníkov organizácie Human Life International na stretnutie s potenciálnymi adoptívnymi rodičmi a navštívi gynekológa-pôrodníka, ktorý sa bude venovať liečbe. Napriek svojej deklarovanej ochote zúčastniť sa Margit neprišla ani na jedno stretnutie.

O niekoľko týždňov neskôr telefonát od rehoľných sestier priniesol správu, že Margit sa nechala odviezť do budapeštianskej pôrodnice, kde jej chlapčeka porodili cisárskym rezom.

Téglásy sa ponáhľali do nemocnice, spolu s Ágnes a Józsefom sa pripravovali na adopciu Margit’novorodenca. Margit ich už určila podpisom vyhlásenia o úmysle, že budú adoptívnymi rodičmi nenarodeného dieťaťa. Bolo dohodnuté stretnutie, na ktorom mali dokončiť adopciu a poskytnúť Margit príslušné dokumenty pre seba a svojho novorodeného syna.

“Avšak,” zdieľal Téglásy, “Margit neprišla ani na toto stretnutie. Zmizla bez stopy.”

Pátrali po nej niekoľko dní a nakoniec ju sestry našli, práve ju prepustili z policajnej väzby.

Nakoniec mohli Téglásy, Margit a adoptívni rodičia navštíviť opatrovnícky úrad, kde správca vyžiadal od biologickej matky’úplný a informovaný súhlas. Po formálnom postupe adopcie nastala chvíľa, ktorú T Téglásy označila za “najťažšiu pre nás všetkých”.

“Margit prekukla svoju ťažkú životnú situáciu,” podelila sa Téglásy, ktorá dodala správu, že žena už porodila päť ďalších detí, ktoré vychováva jej matka. “Bolo zrejmé, že jej materinské inštinkty ju nútili ponechať si dieťa v rozpadnutej rodine, ale Margit si zároveň triezvo uvedomovala, že nemá takmer žiadnu šancu úspešne sa oň postarať. Pochopila, že to najlepšie, čo môže svojmu dieťaťu dať, je šťastie, ktoré mu adopcia poskytne na celý život.”

Ágnes a József sa pokúsili dať Margit svoj peňažný štátny príspevok na adopciu.

Strašne odmietla. Povedala: “Nie, tieto peniaze neprijmem za žiadnych okolností. Nechajte si tieto peniaze pre Miklaós, otvorte mu bankový účet na jeho meno a uložte mu ich. Keď vyrastie, odovzdáme mu ich s odkazom: ‘Od matky.’ Matka, ktorej je veľmi ľúto, že mu nemohla’dať oveľa, oveľa viac!"”

Téglásy povedal: “Margit nás požiadala, aby sme jej chlapčeka pokrstili. Novopečení rodičia Ágnes a József s tým súhlasili. Pre sestry Teréz a Klára, Daniela a mňa ako katolíkov to bol najväčší dar, že malý Miklós dostal v krste dar stať sa Božím dieťaťom.”

Nikto zo zúčastnených nevidel Margit odo dňa, keď podpísala adopčné dokumenty a odmietla peňažný dar.

“Chceli by sme Margit poskytnúť dlhodobú pomoc, aby si mohla dať do poriadku svoj život a pomôcť uspokojiť potreby jej ďalších piatich detí,” povedal Téglásy. “Možno ju strhli víry veľkomesta, ale za vlastnými slzami stále vidím matku, ktorá zo všetkých síl drží svoje dieťa bezpečne nad hlavou, aj keď sa topí, aby Miklóa odovzdala milujúcemu adoptívnemu páru, ktorý mu poskytla Božia prozreteľnosť, a zanechala mu dedičstvo lepšie ako akékoľvek iné.”

Pri svojej práci na čele Human Life International Maďarsko videl Téglásy takmer 50 000 detí a ich matiek zachránených pred potratom vďaka programom, na ktoré dohliada.

O Human Life International

Human Life International je jedinou americkouso sídlom v USA, ktorá sa zaoberá globálnymi otázkami života vrátane potratov, antikoncepcie a otázok týkajúcich sa konca života. Human Life International sa zaoberá poskytovaním pomoci, odbornou prípravou a propagáciou na celom svete a je najväčšou globálnou pro-life organizáciou, ktorá pôsobí vo viac ako 100 krajinách na šiestich kontinentoch. Human Life International poskytuje zdroje a vzdelávanie o otázkach života z katolíckej perspektívy, pričom poskytuje pomoc po celom svete a pripravuje tých, ktorí sa pripravujú na službu, a tých, ktorí pôsobia v službe, aby sa týmito otázkami zaoberali vo svojom povolaní. Viac informácií nájdete na stránke hli.org.