Nedávna štúdia potvrdzuje, že po zrušení rozsudku Najvyššieho súdu USA v júni 2022 v prípade Roeová proti Wadeovej sa počet úmrtí matiek skutočne znížil, hoci hlavný prúd lekárskych komentátorov trvá na tom, že tieto dve skutočnosti spolu nesúvisia.
Medpage Today v utorok informovala o štúdii výskumníkov z University of Colorado-Boulder a v ten istý deň ju publikovala v časopise JAMA Network Open, pričom zistila, že počet úmrtí matiek sa od augusta 2022, dva mesiace po páde rozsudku Roeová proti Wadeovej, do januára 2023 znížil o 28,2 %.
Autori však dospeli k záveru, že tento pokles “bol zrejme spôsobený zvýšenou úrovňou úmrtnosti matiek počas nárastu úmrtí súvisiacich s COVID-19 v roku 2021.”
“Napríklad 74 % poklesu o 125 úmrtí v 12-mesačnom súčte medzi augustom a septembrom 2022 bolo spôsobených vylúčením úmrtí z augusta 2021 zo septembrového 12-mesačného súčtu,” napísali. “Podobne vysoké podiely poklesov od septembra 2022 do februára 2023 sú vysvetlené úmrtiami 12 mesiacov predtým.”
Ak by však pokles nebol spôsobený vlnou novoprijatých pro-life zákonov, štúdia poskytuje ďalší dôkaz, že pro-life zákony nezvyšujú úmrtnosť matiek, ako tvrdia pro-potratoví aktivisti.
V júli profesor Katolíckej univerzity v Amerike a vedecký pracovník Charlotte Lozier Institute Michael New reagoval na hodnotiacu tabuľku, ktorú zverejnil pro-potratový Commonwealth Fund a v ktorej sa tvrdilo, že pro-life štáty sú horšie v ukazovateľoch, ako je napríklad úmrtnosť matiek.
“Hodnotiaca tabuľka neporovnáva údaje predDobbsom s údajmi poDobbsovi,” napísal. “Ukazuje len to, že niektoré štáty so silnými pro-life zákonmi sú na tom v niektorých ukazovateľoch verejného zdravia horšie. Problémom je, že mnohé štáty so silnou ochranou nenarodených detí sú zároveň štátmi s nadpriemernou mierou chudoby. Vo všeobecnosti majú štáty s vysokou mierou chudoby aj podpriemerné výsledky v oblasti verejného zdravia. Celkovo je príčinou zlého verejného zdravia chudoba, nie zákony na ochranu života.”
New tiež poznamenal, že údaje z USA. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v skutočnosti naznačujú, že úmrtnosť matiek sa v rokoch 2022 až 2023 znížila o 16 %, a že údaje z celého sveta spájajú pro-life ochranu s lepšími zdravotnými výsledkami matiek.
Obmedzenia potratov navyše nemôžu ohroziť zdravie matiek, pretože nebránia starostlivosti o matky.
Aj keď si niektoré naliehavé situácie v tehotenstve môžu vyžadovať zákroky nepriamo vedúce k smrti dieťaťa’mnohí lekárski odborníci potvrdzujú, že úmyselné zabitie nenarodeného dieťaťa nie je z lekárskeho hľadiska nikdy nevyhnutné. Bez ohľadu na to, každý štát v Únii, v ktorom v súčasnosti platí zákaz interrupcií, dovoľuje aj lekárom podávať tehotným ženám život zachraňujúcu, neabortívnu liečbu, aj keď je to na úkor života dieťaťa’.
Pro-potratoví aktivisti sa už dlho snažia, aby sa diskusie o potratoch sústredili na takéto situácie a odvrátili tak pozornosť od veľkej väčšiny potratov, ktoré sa vykonávajú z oveľa “menej sympatických” dôvodov. Tento prístup im prinášal úžitok, čo im pomohlo poraziť pro-life referendá v jednotlivých štátoch a presvedčiť celoštátnych republikánov, aby v tomto roku zaujali umiernenejší postoj k životu.
Naproti tomu údaje zverejnenév máji pro-life inštitútom Charlotte Lozier Institute, zahŕňajúce zhruba 123 000 interrupcií v ôsmich štátoch v roku 2021 (posledný celý rok, v ktorom sa Roe v. Wade nariadil legálne interrupcie v celej krajine), zistil, že údajné “ohrozenie života ženy’alebo dôležitej telesnej funkcie” tvorí len 0,3 % dôvodov žien’na interrupciu.