Katolícki biskupi Arizony sa vyjadrili “dôrazne proti” návrhu na hlasovanie, ktorý podľa nich v prípade schválenia umožní “prakticky neobmedzené potraty” v štáte.
V tlačovom vyhlásení vydanom 30. augusta biskupi troch diecéz štátu odsúdili návrh 139, na čele ktorého stojí koalícia “Arizona za prístup k potratom.”
Biskupi vo vyhlásení tvrdia, že “nejasné znenie” opatrenia je nebezpečné, pretože by mohlo viesť k tomu, že štátni zákonodarcovia stratia “možnosť regulovať potraty akýmkoľvek zmysluplným spôsobom.”
Takisto tvrdia, že ak bude novela schválená, “pravdepodobne odstráni väčšinu záruk pre dievčatá a ženy, ktoré v súčasnosti platia na potratových klinikách, umožní neplnoletým osobám podstúpiť potrat bez účasti alebo súhlasu rodičov a umožní bolestivé neskoré potraty životaschopných nenarodených detí.”
V máji liberálna demokratická guvernérka Katie Hobbsová zrušila takmer úplný zákaz interrupcií, ktorý mal v štáte vstúpiť do platnosti a ponechať interrupcie legálne do 15. týždňa. Zákaz bol pôvodne spustený po tom, ako bol v roku 2022 zrušený rozsudok vo veci Roe v. Wade a po tom, ako najvyšší súd štátu v apríli rozhodol v pomere 4:2 v prospech zákona z roku 1864, ktorý interrupcie v štáte zakazoval s výnimkou prípadov, keď údajne “nevyhnutné” na záchranu života matky.
Arizonská republikánska kandidátka do senátu Kari Lakeová vtedy vystúpila proti rozhodnutiu súdu’v flip-flop, keď zopakovala výroky Donalda Trumpa, ktorý povedal, že to zašlo “príliš ďaleko” a treba to “narovnať.” Lakeová uviedla, že “je proti dnešnému” rozhodnutiu” a “vyzýva Katie Hobbsovú a štátny zákonodarný zbor, aby okamžite prišli s riešením založeným na zdravom rozume, ktoré môžu Arizončania podporiť. V konečnom dôsledku o tom v novembri rozhodnú arizonskí voliči v hlasovaní.”
Lake predtým počas svojej neúspešnej kandidatúry na post guvernérky v roku 2022 povedala, že potraty sú “najväčším hriechom” a že Arizončania “majú v súčasnosti skvelý zákon.”
Odvtedy pro-potratové sily v štáte Veľký kaňon vyvíjajú tlak na všetky strany, aby ženy mohli legálne ukončiť život svojho nenarodeného dieťaťa. Súčasťou ich stratégie bolo aj právne napadnutie informačnej brožúry zasielanej voličom, ktorú o tomto opatrení vypracovala štátna legislatívna rada. V letáku sa uvádzalo, že potrat môže označovať embryo alebo plod ako “nenarodenú ľudskú bytosť.”
Súd nižšej inštancie súhlasil s tým, že text bol “nabitý emóciami a straníckym významom,” ale Najvyšší súd štátu koncom augusta toto rozhodnutie zrušil. Republikáni, ktorí sa podieľali na vypracovaní textu, argumentovali presnosťou opisu oproti oponentom, ktorí trvali na tom, že je “neobjektívny.”
Arizonská republikánska štátna poslankyňa Barbara Parkerová podala amicus brief, v ktorom napadla Proposition 139’s “nejasným a zavádzajúcim jazykom,” ktorý podľa nej “zakrýva jeho skutočný dopad: zbavenie arizonských súdov právomoci uplatňovať tradičné právne normy na interrupčnú legislatívu.”
Američania v novembri budú hlasovať o 11 volebných opatreniach týkajúcich sa potratov. Arizona, Colorado, Florida, Maryland, Missouri, Montana, Nebraska, New York, Nevada a Južná Dakota budú hlasovať o návrhoch na oslabenie alebo zrušenie štátnych pro-life zákonov a Nebraska má tiež pozmeňujúci návrh, ktorý by zakázal neskoré potraty, konkurujúci pro-potratovému dodatku.
Biskupmi štátu Arizona sú: Najvyšší predstavený John P. Dolan z Phoenixu, Najvyšší predstavený Edward J. Weisenburger z Tucsonu, Najvyšší predstavený James S. Wall z Gallupu a Najvyšší predstavený Eduardo Nevares, pomocný biskup z Phoenixu.