Screenshot-2024-09-09-2.31.53-PM-810x500.png

Izrael vysťahoval jednu z posledných kresťanských rodín v blízkosti miesta narodenia nášho Pána Ježiša

32
Kultúra smrti

Pomôžte priviezť do Gazy nákladné autá s pomocou: LifeFunder

V prvej vlne nových osád na Západnom brehu Jordánu od roku 2017 izraelské úrady a ozbrojení osadníci vyhnali z pôdy jednu z posledných kresťanských rodín - v oblasti Betlehema.

Alice Kisiya, palestínska kresťanka, ktorej rodina žije na svojej pôde už celé generácie, vysvetlila, ako “31. júla skupina izraelských vojakov a ozbrojených osadníkov vtrhla do môjho domu.”

Vojaci a osadníci “odstránili hlavnú bránu a vyhnali nás z našej pôdy,”zahádzali náš majetok “bez akéhokoľvek oficiálneho príkazu.”

V blízkosti bývalého domu Kisiya’vznikol protestný tábor, ku ktorému sa pripojili “moslimovia, židia a kresťania,” podľa správ.

Kisiya bola zatknutápred niekoľkými dňami počas prebiehajúceho protestu proti záberu pôdy jej rodiny’na výstavbu osady, ktorú Medzinárodný súdny dvor odsúdil ako “nezákonnú”. 

Dňa 27. augusta bola prepustená na kauciu.

Podľa France 24, správy o búraní Kisiya’s pozemkami “vyvolala medzinárodné pobúrenie, pričom Washington a OSN uviedli, že osada známa ako Nahal Heletz by ohrozila životaschopnosť palestínskeho štátu.”

Zprávy uvádzajú, že izraelské úrady v roku 2019 zničili reštauráciu a bývalý dom rodiny Kisiya na tomto pozemku. Teraz si izraelský štát prišiel po ich pozemok.

Napriek tomu, že majú v rukách právne dokumenty dokladajúceho ich vlastníctvo, izraelský súd potvrdil nárok na pôdu Kisiya’s Židovského národného fondu (JNF), mimovládnej organizácie, ktorá nakupuje pôdu na židovské osídlenie. Rodina bola vysťahovaná zo svojho domu, zatiaľ čo osadníci pokračujú v sťahovaní.

V júli 2024 kanadský parlament odňal Židovskému národnému fondu charitatívny status “kvôli podpore vojenskej infraštruktúry v Izraeli.”

Historik z Oxfordskej univerzity William Dalrymple o násilnom vysťahovaní povedal: “Izraelčania likvidujú jednu z posledných kresťanských palestínskych bášt na Západnom brehu a miesto, ktoré som si vybral na pobyt, keď som skúmal palestínskych kresťanov v Za Svätou horou.”

“Je to miesto s neuveriteľne starou históriou, kolíska kresťanstva.”

Izraelská demolácia domu Alice Kisiya’(Zdroj: Instagram, @kisiyaalice)

ČÍTAJTE: Gaza’skrytá hrôza: Kresťanské kostoly bombardované, ženy bité, domy vykradnuté

Antisionizmus nás nezastaví, hovorí Smotrich

Bezalel Smotrich, izraelský’minister financií a líder náboženskej sionistickej strany, odmietol rozhorčenie nad záberom pôdy ako “antiizraelizmus;”a výstavbu nelegálnych osád označil za svoje “životné dielo.”

“Žiadny antiizraelizmus alebo antisionizmus nezastaví pokračujúci rozvoj osád. Budeme naďalej bojovať proti nebezpečnej myšlienke palestínskeho štátu a zisťovať fakty na mieste.”

“Toto je moje životné’poslanie a s Božou pomocou v ňom budem pokračovať, ako len budem môcť.”

Smotrich, ktorý sám žije v nelegálnej osade, vykonáva “rozsiahle právomoci nad civilnými záležitosťami na Západnom brehu” vo svojej dvojitej funkcii “dodatočného ministra na ministerstve obrany,” podľa Times of Israel.

Podľa písal ako “sníva o osídlení Západného brehu” a oznámil svoj zámer osídliť okrem toho aj Gazu, čím znemožní vznik palestínskeho štátu. Táto “politika Veľkého Izraela” je podľa kritikov dlhodobým sionistickým cieľom, ktorý si vyžaduje likvidáciu alebo presun nežidovského obyvateľstva.

Takisto Times of Israel informuje, že izraelská ľudskoprávna skupina Peace Now “obvinila Smotricha z presadzovania ‘plán de facto anexie’ Západného brehu Jordánu a uviedla, že lokalita Nahal Heletz bola vybraná zámerne, aby sa narušila územná súvislosť medzi početnými palestínskymi dedinami v regióne s približne 25 000 obyvateľmi.” 

Zdroj: Peace Now

Eskalácia násilia na Západnom brehu

Mapa zverejnená spoločnosťou Peace Now zobrazuje miesto navrhovanej osady a upozorňuje, že “tempo vyhlasovania” nových osád za Netanjahuovho režimu “je bezprecedentné.”

“Nová osada v Nahal Heletz vytvorí izolovanú enklávu hlboko v palestínskom území, čo nevyhnutne vystupňuje trenice a bezpečnostné problémy,”; tvrdila ich správa, v ktorej sa uvádza, že uprostred rastúcej hospodárskej a bezpečnostnej krízy vyvolanej prebiehajúcou vojnou, “minister financií [Smotrich] a premiér [Netanjahu] sú naďalej fixovaní na rozširovanie osád v srdci palestínskych komunít.”

V závere tlačovej správy spoločnosti Peace Now’sa uvádza: "V súčasnosti sa v tejto oblasti uskutočňuje viacero iniciatív: “Táto administratíva je úplne oddaná presadzovaniu osídľovania, pričom úplne zanedbáva potreby Izraelčanov aj Palestínčanov. Táto vláda musí byť braná na zodpovednosť a nahradená –hneď.”

Nová osada sa nachádza na území svetového dedičstva UNESCO, ako informovalo Middle East Eye 21. augusta.

Sankcie na osadnícky priemysel

Kanadská vláda sanctionedAmana, opísaná tu ako “developerská spoločnosť osadníckeho hnutia”, ktorá sa podieľa aj na rozvoji osady Nahal Heletz.

Minister pre Osídlenie Orit Strook odsúdil sankcie ako dielo “ľavicových extrémistov.”

Strook rutinne odvolávana “Malý Izrael” vo svojej oficiálnej komunikácii, čím podporuje tvrdenia, že sionisticko-osadnícke hnutie sa snaží vytvoriť “Veľký Izrael” – tým, že “fakticky anektuje” Západný breh Jordánu, ako to tvrdí Peace Now a ďalší, čo je cieľom “masívnej invázie” Izraela na Západný breh Jordánu, informoval 28. augusta.

Toto, uvádza povedzme, ide o najväčší vojenský vpád Izraela’od roku 2002 do oblasti vyhradenej podľa medzinárodného práva pre budúci palestínsky štát.

Minister Strook sa tiež výrazne kritizovalizraelské médiá a armádu za jej opatrenia, ktorými chcela upozorniť na znásilnenie palestínskych väzňov v tábore Sde Temain a stíhať ich.

Obranní sionistickí osadníci sa dvakrát pokúsili oslobodiť vojakov IDF zodpovedných za znásilnenie. Ozbrojený dav vedený ministrom vlády a tromi poslancami parlamentu vybuchol najprv do jedného, potom do druhého baraku, kde izraelskí vojaci čakali na obvinenie. Týchto vojakov zachytili kamery, ako sodomizujú zadržaného kovovým nástrojom, pričom tieto udalosti “zanechali Izrael na pokraji brutality,” ako píše Haaretz reported.

V Izraeli sa však ozývajú hlasy, ktoré vyzývajú na ukončenie “brutalizácie” izraelskej spoločnosti, ktorú odsúdil Haaretz.

Jehuda Shaul je spoluzakladateľom Breaking the Silence, kampaňovej skupiny, v ktorej pracujú veteráni izraelskej armády “zameranej na zvyšovanie povedomia o hrozivých dôsledkoch dlhodobej vojenskej okupácie.”

Protestný tábor na pozemku rodiny Kisiya’neďaleko Betlehema, ktorý izraelskí vojaci a osadníci zaberajú na výstavbu novej nelegálnej osady. (Kredit: Alice Kisiya)

Shaul povedal 19. augustatého roku, že “Amana sa výrazne podieľa na budovaní a zakladaní mnohých násilných outpostov a pastierskych fariem na celom Západnom brehu.”

Pokračoval: “Ak chcú USA, Veľká Británia a EÚ dosiahnuť ukončenie osadníckeho násilia, musia nasledovať kroky Kanady”” – a sankcionovať podnikanie, ktoré poháňa násilné nelegálne osady.

Shaul je tiež spoluriaditeľom organizácie Horizon – ktorá sa opisuje ako “Izraelské centrum pre verejnú politiku založené v roku 2020 ako nezávislé myšlienkové centrum zamerané na podporu riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu.”

Izraelčania ako Šaul využívajú svoju priamu skúsenosť s militarizovanou okupáciou Izraela’na kampaň “na podporu demokracie a rovnosti,” uvedomujúc si, “že len ukončením vojenskej okupácie možno uplatniť základné právo na sebaurčenie Izraelčanov aj Palestínčanov.”

Ako ukazuje ohrozenie jednej z’najstarších nepretržitých kresťanských komunít vo Svätej zemi, militarizovaná okupácia a osídľovanie nielenže vrhá Izrael do “barbarstvo,” ale aj vymazáva práva – a prítomnosť – kresťanov najbližšie k miestu narodenia Krista.

Pomôžte dopraviť do Gazy nákladné autá s pomocou: LifeFunder