Shutterstock_637036939-810x500.jpg

Ženy, ktoré podstúpili interrupciu, sa dvakrát častejšie pokúšajú o samovraždu: štúdia

20
Kultúra života

Výskum odhalil, že u žien, ktoré podstúpili interrupciu, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že sa pokúsia o samovraždu v porovnaní s ostatnými ženami.

“Ženy, ktoré podstúpili interrupciu, najmä tie, ktoré podstúpili vynútený alebo nechcený interrupčný zákrok, výrazne častejšie uvádzali, že výsledky ich tehotenstva priamo prispeli k samovražedným myšlienkam a správaniu v porovnaní so ženami zo všetkých ostatných skupín,” uvádza sa vo výsledkoch štúdie.

Štúdia vysvetľuje, že mnohí tvrdia, že zvýšené riziko samovrážd u žien po potrate je dôsledkom už existujúcich faktorov duševného zdravia. Poukázala však na to, že táto hypotéza je “v rozpore s vlastným sebahodnotením žien”o tom, do akej miery ich potrat priamo prispel k samovražednému a sebadeštruktívnemu správaniu.”

Prieskum sa opieral o výsledky od 1 925 žien vo veku 41 až 45 rokov. Ženy boli požiadané, aby poskytli psychiatrickú anamnézu aj anamnézu tehotenstva. Potom boli požiadané, aby zhodnotili, ako výsledok ich tehotenstva prispel k samovražedným myšlienkam, sebadeštruktívnemu správaniu a prípadným pokusom o samovraždu.

Z 1 925 žien 486 (25 %) uviedlo, že sa niekedy v živote pokúsili o samovraždu. Miera samovrážd bola najvyššia medzi ženami po potrate, a to 34 %.

“Potrat bol na všetkých troch stupniciach významne častejšie spojený so sebadeštruktívnymi myšlienkami a samovražednými myšlienkami alebo správaním v porovnaní so všetkými tromi ostatnými výsledkami tehotenstva (pôrod, potrat a problémové tehotenstvo),” zistilo sa v prieskume.

Proti tomu ženy, ktoré porodili svoje deti a nemali v anamnéze potrat, stratu tehotenstva ani problematické tehotenstvo, uviedli najnižšiu mieru pokusov o samovraždu, a to 17,1 %. Okrem toho ženy, ktoré nikdy neboli tehotné, mali výrazne nižšiu pravdepodobnosť pokusu o samovraždu.

“Pacientky a ich blízki by mali byť upozornení na zvýšené riziko samovražedného a sebadeštruktívneho správania po potrate a povzbudení, aby vyhľadali podporu, ak sa ich duševné zdravie zhorší,” odporúča štúdia.

Kampaň Life Coalition’s Jack Fonseca povedal pre LifeSiteNews, že “výsledky tejto štúdie nie sú prekvapujúce, pretože sa zhodujú s výsledkami mnohých podobných štúdií za posledných niekoľko desaťročí, ktoré ukazujú dramatickú koreláciu medzi podstúpením interrupcie a vyšším výskytom pokusov o samovraždu.”

“Súhlasia aj s priamymi svedectvami desiatok žien po potrate, ktoré”nám povedali, že rozhodnutie o interrupcii ich priviedlo k samovražde a spôsobilo, že sa začali správať sebadeštruktívne, od drog a alkoholu cez promiskuitu až po stretávanie sa s násilníckymi mužmi ako formu sebatrestania,” pokračoval.

“Je absolútne nevyhnutné prijať právne predpisy, ktoré by prinútili potratové závody informovať ženy o tom, že zvýšená samovražednosť a sebadeštruktívne správanie sú významným rizikom pri každom plánovanom potrate,” vyhlásil Fonseca. “Mali by byť zahrnuté trestné postihy pre potratárov, ktorí neposkytnú ženám tieto informácie jasne a vopred.”