Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Moskva musí umožniť Gay Pride pochody

3,822
Kultúra smrti

RUSKO, Moskva, október 2010 (LifeSiteNews.com)  - Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Moskva musí umožniť homosexuálom sprievody. Taktiež nariadil, aby Rusko zaplatilo pokutu 41 300 americkźch dolárov za predchádzajúce neuposlúchnutie rozhodnutia.

 Od roku 2006 vláda Moskvy odmietala vydať povolenie pre tieto prehliadky z dôvodu, že sodómie šíria choroby, sú neprirodzené a urážajú morálku Rusov. Mesto získalo podporné hlasy kresťanských, moslimských a židovských náboženských vodcov.

 Moskovský starosta Jurij Lužkov dôsledne obhajoval pozície vlády v priebehu rokov aj napriek masívnemu odporu európskych politikov a medzinárodnej homosexuálnej skupiny. Dokonca zašiel až tak ďaleko, že nazval homosexuálne sprievody "satanistickými".

 Súd rozhodol, že Moskva porušila článok 11 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktoré chránia právo na "pokojné zhromažďovanie," a že jeho činy boli diskriminačné.

 Európsky dohovor o ľudských právach bol naposledy zmenený v roku 1966 a neuvádza práva homosexuálov. Rusko je ako signatár rozhodnutím súdu viazané.

 Rozhodnutie súdu oznámili v rovnaký deň ako mestská rada Mosky zvolila nového starostu Sergeja Sobyanina. Bývalého starostu Lužkova, ktorý vládol v Moskve viac ako 20 rokov, odstránil koncom septembra ruský prezident Dmitrij Medvedev. To sa zas nepáči bývalému prezidentovi a súčasnému premiérovi Vladimirovi Putinovi.

Matthew Cullinan Hoffman