Len 1,5% britskej populácie tvoria HOMOSEXUÁLI a BISEXUÁLI

4,673
Kultúra života

Veľká Británia, Londýn, september 2010 (Daily Mail) - Prvý prieskum o sexuálnej identite ukázal, že len 1 zo 100 ľudí britskej populácie je gay alebo lesbička. Podľa výsledkov zverejnených Národným Štatistickým Úradom (ONS) iba jeden z 200 ľudí tvrdí, že je bisexuál.

Viac ako 480 tisíc ľudí sa považuje za gayov alebo lesbičky, ďalších 245 tisíc sa zaraďuje medzi bisexuálov. Výsledky tiež ukazujú, že dvakrát toľko mužov ako žien sa vyhlasuje za homosexuálnych, s najvyšším počtom v Londýne a s najnižším v Severnom Írsku.

Zozbierané informácie z Prieskumu Integrovaných Domácností (IHS) ukazujú, že skoro trištvrte milióna dospelých Britov sú homosexuáli alebo bisexuáli. IHS je najväčší sociálny prieskum organizovaný ONS, ktorého sa zúčastňuje takmer 450 tisíc respondentov. Ide o najväčšiu vzorku sociálnych dát vo Veľkej Británii hneď po sčítaní ľudu.

Podľa prieskumu sa 95% opýtaných hlási k heterosexuálom, 1% ku gayom alebo lesbičkám, 0,5% k bisexuálom a 0,5% k ostatným. Takmer 4% opýtaných odmietlo odpovedať (zvoliac možnosť “neviem” alebo “iné”).

Výsledky boli nižšie ako pôvodné odhady vlády a homosexuálnej charitnej organizácie Stonewall, ktoré odhadovali homosexuálnu populáciu na 6 až 7%,  čo by bolo 3,6 milióna ľudí.

Výskum sa konal od apríla 2009 do marca 2010 a zahŕňal výsledky šiestich prieskumov ONS. Opýtaní sa mali zaradiť k heterosexuálom, homosexuálom, bisexuálom alebo “iným” skupinám.

Otázky o sexuálnej identite boli pridané k prieskumu minulý rok, aby sa vytvoril celkový obraz o britskej spoločnosti. Tiež pomáha organizáciám z verejného sektora monitorovať zodpovednosť za poskytovanie rovnocenných možností.

Prieskum ukázal, že 7 z 10-tich ľudí (71%) vo Veľkej Británii sa hlási ku kresťanstvu. Belochov je 89%. Za zdravých sa považuje 80% mužov a 78% žien.

Všetky IHS štatistiky sú neoficiálne a ešte neboli predložené na hodnotenie štatistického úradu. OSN dúfa, že prieskum bude schválený ako národná štatistika úradom do roku 2012.

DISKUSIA k článku