MicrosoftTeams-image-1-2-810x500.jpg

Candace Owensová odvážne vyhlasuje "Kristus je kráľ" pod agresívnymi otázkami Piersa Morgana

76
Kultúra života
  • Kristus je kráľ a každý sa bude zodpovedať Bohu za svoje činy.
  • Potrebujeme sa vrátiť k viere v Boha a nie vládam a médiám.
  • Opakovanie frázy "Kristus je kráľ" nie je antisemitské, záleží na účele.
  • Podpora Krista ako kráľa je súčasťou tradičnej katolíckej viery a sociálneho učenia Cirkvi.

Konzervatívna komentátorka a katolíčka Candace Owensová sa v jednom rozhovore, ktorý sa teraz stal virálnym, pod tlakom Piersa Morgana pevne postavila za to, že Kristus je kráľ.

V neraz vyhrotenom rozhovore Owensová odvážne vyhlásila, že Boh bude súdiť každého človeka:  

Chcem sa uistiť, že každý vie toto, správne: na konci dňa sa budete musieť zodpovedať Bohu za veci, ktoré ste dovolili, za veci, na ktorých ste sa podieľali, a za veci, ktoré ste nemali dosť odvahy povedať.

Takisto vyhlásila: 

Potrebujeme sa vrátiť do doby, keď sa ľudia budú riadiť vierou a Bohom, a nie vládami a mediálnymi inštitúciami. […]  

[T]o sa nám podarí zmeniť len vtedy, ak sa na veci začneme pozerať primeranou optikou, však? Pravdou je, že [Západ] prehral v okamihu, keď sme sa odvrátili od viery a v okamihu, keď sme sa odvrátili od Boha. To je moje presvedčenie, a ja nevkladám vieru do inštitúcií – ja ju jednoducho nevkladám.  

Takže ja’som skončil s vojensko-priemyselným komplexom, nechcem podporovať Ukrajinu, nechcem podporovať Izrael, nechcem podporovať niečo z toho.Chcem podporovať svoju rodinu a tam sa všetko začína – doma. 

V priebehu rozhovoru vyjadrila niekoľko nepopulárnych právd, vrátaneo vojne medzi Izraelom a Gazou, vakcínach COVID – a Kristovom kráľovstve.

‘Kristus je Kráľ’ a odchod z The Daily Wire 

Na začiatku rozhovoru Piers Morgan pustil videoklip Andrewa Klavana, bývalého kolega Owensovej z Daily Wire , ktorý tvrdí, že Owensová pred svojím prepustením hovorila veci, ktoré “sme cítili ako silne antisemitské”

V klipe Klavan uviedol: "V tejto súvislosti som sa vyjadril, že:

Tje Ddnešný Wire rozišiel s Candace Owensovou, a súčasťou toho boli veci t, ktoré hovorila a ktoré sme považovali za silne antisemitské. Aa robila to dtakým spôsobom, že bolo teda ťažké to určiť, takže som sa snažil ukázať, kde sa tieto veci vyskytujú.

Morgan sa Owensovej opýtal, prečo odišla z The Daily Wire, a Owensová odpovedala, že o tom nemôže hovoriť. Na Morganovu otázku, či dôvodom, prečo nemohla’hovoriť o tejto záležitosti, bolo to, že podpísala dohodu o mlčanlivosti, Owensová opäť zopakovala, že o tejto téme nemôže hovoriť. 

Na to Morgan povedal, že je “zmätený”: 

Nechápem, prečo niekto z The Daily Wire môže tak jednoznačne hovoriť o dôvodoch, prečo ste odišli, a vy napriek tomu nie ste schopná byť rovnako jednoznačná, brániť sa alebo oponovať tomu, čo’hovorí.  

Owens odpovedal: 

Amen Piers. Amen. Myslím, že to je otázka, ktorá asi napadla mnohých ľudí’ 

V priebehu rozhovoru sa ukázalo, že Morgan narážal na Klavanovo’tvrdenie, že Owens’ opakovanie frázy “Kristus je kráľ” bolo antisemitským piskotom. Owens sa vyjadril takto: 

[E]nbsp;ak si myslíte, že to platí, myslím si, že je nemorálne dovoliť niekomu na niekoho útočiť a nedovoliť mu brániť svoje meno. 

A tak pre mňa sa Andrew vlastne dostal na úroveň ohovárania, keď začal tvrdiť, že som vlastne povedala veci, ktoré som nikdy nepovedala.

Morgan sa potom snažil Owensovú naviesť na to, aby uznala, že skutočne povedala veci, ktoré by sa dali chápať prinajmenšom ako antisemitské, a pýtal sa: “Povedali ste niekedy niečo alebo urobili niečo, čo by sa židovskému uchu mohlo zdať ako antisemitské?” 

Owens odmietol prijať predpoklady, ktoré sa skrývali za touto líniou otázok:  

No, povedzme si jasne o všetkých týchto témach, či už&nbsphovoríme o rasizme, sexizme, antisemitizme – všetko sa dá vyložiť na ucho, keď&nbsphovoríte o subjektívnom uchu. 

Owensove’ sporné príspevky na sociálnych sieťach

Napokon Morgan priamo uviedol, že “mnohí ľudia” si mysleli, že Owens’ potvrdzujúci “Kristus je kráľ” bol “zámernou provokáciou ľudí ako Ben Shapiro, ktorí sú zjavne mimoriadne vysokopostavenými Židmi.” Spýtal sa:

Práve, veľa pozornosti’sa sústredilo na to, že sa neustále odvolávate na ‘Kristus je kráľ.’

Mnohí ľudia sa domnievajú, že hoci tieto slová samy o sebe (ak ste’kresťan, ako ste vy) by neboli urážlivé, že pre židovských ľudí, keď’sú bičované na sociálnych sieťach (ako to bolo v tom čase ľuďmi, ktorí sú skutočnými nadradencami bielej rasy a dosť drzými antisemitmi), že ak ste inteligentní ako vy, museli by ste vedieť, že zámerné opakované používanie tejto frázy v tom čase a v tej atmosfére bolo zámernou provokáciou voči ľuďom ako Ben Shapiro, ktorí sú zjavne mimoriadne vysokopostavenými židovskými ľuďmi.  

Prijímate to?"  

Táto časť a Owensova odpoveď boli pre Morgana a jeho producentov také dôležité, že sa stali hlavnou ukážkou na začiatku relácie.  

Owensová pokračovala v spochybňovaní Morganovej’charakteristiky toho, čo sa stalo, spolu s načasovaním udalostí týkajúcich sa jej profesionálnej interakcie s Benom Shapirom a jej následných príspevkov na sociálnych sieťach. Vrátila sa k úlohe Andrewa Klavana’ 

Dôvod, prečo sa z toho vôbec stal škandál, je Andrew Klavan. Andrew Klavan natočil epizódu s názvom Pretože Kristus je naozaj kráľ, a potom ma neprávom obvinil, že ‘som túto frázu vypľul na Žida.’  

To sa jednoducho nikdy nestalo, ako som ukázal vo svojej prvej epizóde späť, bolo to vymyslené zo vzduchu. 

Owens potom prešiel do ofenzívy, dôrazne obhajoval legitímnosť tejto frázy a zatĺkal tých, ktorí ju označili za reakciu alebo provokáciu na iných: 

Uverejnil som samostatný biblický verš a na jeho koniec som napísal “Kristus je kráľ.”A potom mi jeden Žid odpovedal, že mám dať výpoveď. Takže niekedy sa stane, že potom prejde čas a ľudia sa snažia prepísať históriu.   

Ale my’tu nebudeme robiť revíziu histórie. Keď som bola v 38. týždni tehotenstva, napísala som na Twitter ‘Kristus je kráľ,’ primerane biblickému veršu. 

A ja si stojím za týmto príslovím a stojím si za svojím vyhlásením, že Kristus je kráľ, ako som to urobila už mnohokrát, a je to’základná kresťanská doktrína.  

Morgan položil ďalšiu otázku o tom, čo motivovalo Owensa, aby 14. novembra 2023 zverejnil sporné tweety:  

Vysvetlila, že v čase, keď mala rodiť, vyšlo najavo, že Ben Shapiro bol prichytený na “horúcom mikrofóne”, ako sa veľmi negatívne vyjadruje o Owensovej, a mnohé médiá ju oslovili so žiadosťou o komentár.  

V dôsledku toho jej manžel George Farmer navrhol, aby si prečítala Bibliu a uviedla situáciu na pravú mieru. Jej tweety predstavovali výsledok tohto procesu a (podľa jej slov) “výzvu na mier.”  

Môj manžel mi povedal, aby som si prečítala Bibliu a uvedomila si, že tieto veci sú vrtkavé a že všetci títo novinári, ktorí ma žiadali, aby som na ne reagovala, to robia preto, lebo chcú len kliknutia a peniaze.  

A oni vás chcú, viete, chcú vás na chvíľu využiť. Na tom’vo vašom živote nebude záležať.  

A tak som chcel odpovedať všetkým týmto členom médií tým, že som povedal, že ‘volám po, volám po pokoji, viete; Kristus je kráľom môjho srdca, toto teraz nepotrebujem.’Tak to bolo všetko.  

Morgan sa snaží spojiť ‘Kristus je kráľ’ s Izraelom, Gazou a antisemitizmom 

Rozhovor sa potom zameral na konflikt medzi Izraelom a Gazou, v ktorom Owens zatracoval médiá za ich opatrnosť v súvislosti s Izraelom a nedostatočnú vyváženosť pri informovaní o prenasledovaní kresťanov vo svete.  

Morgan sa neskôr vrátil k fráze “Kristus je kráľ” a opýtal sa Owensovej, čo si myslí o tom, že táto fráza je “hlavným sloganom” internetového komentátora Nicka Fuentesa a ďalších, pričom ho označil za “bieleho supremacistu, bieleho nacionalistu.”   

Potom sa Owensovej opýtal, či sa necíti “nepríjemne” z toho, že dostáva podporu od Fuentesa – túto otázku Owensová odmietla ako “absolútny nezmysel” a “vyslovene smiešnu.”  

Myslím si, že je to absolútny nezmysel pre ľudí – len ja mám na Twitteri 5.5 miliónov sledovateľov – myslím si, že je to’vyslovene smiešne, keď to ľudia robia, nájdu si komentár a idú: ‘Cítiš sa nepríjemne z toho, že tento človek povedal toto?"’  

Nechystám sa reagovať na túto taktiku predstierania, že ja’som nejakým spôsobom zodpovedný za 20 miliónov nasledovníkov a že by som mal vedieť, čo hovoria na svojich súkromných platformách alebo na svojich osobných platformách alebo na svojich verejných platformách každú minútu každého dňa.   

Je to’nezmysel, viete, že je to’nezmysel. Práve teraz, Piers, keby som vošiel do tvojich komentárov, vyhrabal to a povedal ‘Podporujete to –  

Je to len, len to nerobme. Držte ma zodpovedného za veci, ktoré hovorím. 

Predložil Owensovi slová spoluzakladateľa denníka The Daily Wire’s Boreinga: 

Ako je tvrdenie, že Kristus je kráľ, antisemitské? Rovnakým spôsobom, ako sa čokoľvek stáva antisemitským – keď sa to’používa za účelom vyjadrenia antisemitizmu.  

Je to ako pýtať sa, ako sa z lopaty stane vražedná zbraň. Keď’sa použije na zavraždenie niekoho. To nie je’ťažké, lopata nie je vo svojej podstate vražedná zbraň; povedať ‘Kristus je kráľ’ nie je vo svojej podstate antisemitské. Ide o to, ako sa vec používa.  

Vyjadrenie ‘Kristus je kráľ’ na zlý účel, ako napríklad použitie ako zbraň na vyjadrenie nenávisti alebo pohŕdania Židmi, je ťažkým hriechom, Boh sa nenechá vysmievať odvolávať sa naňho pri márnom sebapropagovaní alebo na trollovanie Židov či útočenie na svojich politických súperov je nosením jeho mena nadarmo.  

Na otázku, čo na to Owens odpovedal, odpovedal:  

Mojou odpoveďou by bolo, že som neochvejný kapitalista voľného trhu. Myslím si, že Jeremy Boreing ako spoluzakladateľ denníka The Daily Wire išiel na trh so svojou myšlienkou o Kristovi ako kráľovi a trh má právo na to reagovať.   

Ak veria tomu, čo hovorí, a myslia si, že to, čo hovorí, je pravda a je to správne, potom podporia The Daily Wire a podporia ich poslanie.  

Ak si myslia, že sa mýli, potom prestanú podporovať The Daily Wire.  

Nemôžem’hovoriť v mene Jeremyho Boreinga, museli by ste si ho’objednať a on by o ňom mohol hovoriť viac jeho presvedčenie, že ‘Kristus je kráľ možno použiť ako lopatu na vraždenie ľudí.’  

Viete, čo by som povedal za seba: Nesúhlasím s tým, a preto ak sa vám zdá, že hovorím, že ‘Kristus je kráľ’ je odporné, to isté: nemusíte ma podporovať, nemusíte ma nasledovať.   

Ale dovoľte mi povedať vám: Ja’budem naďalej vyhlasovať, že Ježiš Kristus je Kráľ kráľov. 

Vrátiac sa v tejto súvislosti k Fuentesovi, povedala:  

Ak sa ma budete ostro pýtať, či mi vadí, že Nick Fuentes tiež verí, že Kristus je Kráľ: Chcem, aby každý jeden človek na svete vyhlásil, že Kristus je kráľ, bez ohľadu na to, či si myslíte, že je nacista, biely supremacista, žid, moslim – ide o samotnú frázu, ktorú chcem vyhlásiť, dobre? To je všetko. To je všetko. Okay.  

Morgan na to nemal čo povedať a zmenil tému na Owensovu’ podporu Ye (Kanyeho Westa). 

Sociálna krása Krista

Kristus je kráľ” sa zvyčajne používa ako potvrdenie učenia Katolíckej cirkvi’o “sociálnom kráľovstve Krista”, ktoré vyjadril pápež Pius XI. vo svojej encyklike Quas Primas, ako aj tradičnej náuky o vzťahu medzi Cirkvou a štátom.   

Pápež učil, že “[i]by bolo veľkým omylom tvrdiť, že Kristus nemá žiadnu autoritu v občianskych záležitostiach.”  

Je pravdou prirodzeného rozumu , že občianska moc pochádza od Boha a že štát má povinnosť ho uznávať a uctievať.   

Toto musí byť v súlade s pravým náboženstvom – ktorým je náboženstvo Ježiša Krista a ním ustanovená Katolícka cirkev.  

Stát má teda povinnosť uznávať a uctievať Krista; ustanoviť jeho Cirkev za štátne náboženstvo; a zabezpečiť, aby všetky zákony zodpovedali prirodzenému a zjavenému morálnemu zákonu a napomáhali prirodzeným a nadprirodzeným cieľom človeka.  

Pius XI. tiež učil, že neexistuje “žiadna skutočne nádejná vyhliadka na trvalý mier medzi národmi”, kým sa “jednotlivci a štáty odmietajú podriadiť vláde nášho Spasiteľa.”