- Zákaz predaja nenarodených detí je nevyhnutný pre ochranu života.
- Neskoré potraty živonarodených detí v Kanade sú alarmujúce a nespravodlivé.
- Živé deti po neúspešných potratoch sú opustené a zavraždené v nemocniciach.
- Politické vedenie Kanady ignoruje brutalitu potratov a živonarodených detí.
Povedzte zákonodarcom MA, aby zamietli návrh zákona, ktorý umožňuje predaj nenarodených detí. Pošlite správu ešte dnes
Kanadská pro-life blogerka Pat Maloneyová každý rok verne zverejňuje svoj výskum o neskorých potratoch živonarodených detí v Kanade, ktorý získala najmä prostredníctvom žiadostí o slobodný prístup k informáciám. Nedávno zverejnila čísla o neskorých potratoch v rokoch 2022-2023 (bez Quebecu) a informovala: “Zlou správou je, že počet neskorých potratov mŕtvych detí vzrástol z 911 v rokoch 2021/2022 na 1 059 v rokoch 2022/2023 (o 148 viac). A ešte horšou správou je, že k týmto hrozným potratom vôbec ešte dochádza. To’znamená, že v roku 2022/2023 bude v čistom o 130 neskorých potratov viac ako v roku 2021/222. ”
“Všetky tieto mŕtve deti sú >= 20 týždňov tehotenstva,” píše Maloneyová. “Sedem z týchto detí, ktoré sa narodili živé po potrate, bolo v 29+ týždni tehotenstva. Deväť z nich bolo v čase smrti v 25. - 28. týždni tehotenstva. 98 z nich bolo v čase smrti v 21. - 24. týždni tehotenstva. Keby sa niekto obťažoval postarať sa o tieto deti po ich neúspešnom potrate, mohli/mohli by ešte dnes žiť.”
Je to mrazivé, ale je to nesporne pravda: každý rok sa v Kanade rodia živé deti, ktoré sú ponechané na smrť – a ani jedna politická strana nemá záujem zastať sa týchto detí alebo zastaviť túto brutalitu.
Počas mojich ciest po Severnej Amerike ako pro-life aktivistka som mala veľa zdravotných sestier, ktoré mi rozprávali o prípadoch, keď sa deti narodili živé počas pokusu o potrat. Jedna kanadská zdravotná sestra, ktorú som stretol po prezentácii, spomínala, ako lekár narýchlo hodil maličké dieťa do koša, kde počula, ako dieťa pred smrťou slabo šuchlo medzi papiermi. Bývalá zdravotná sestra a súčasná pro-life aktivistka Jill Staneková, ktorej svedectvo neskôr pomohlo prijať zákon o zákaze čiastočného pôrodu, ktorý v roku 2003 podpísal George W. Bush, opísala, ako sa deti narodené živé po neúspešných potratoch nechávali v znečistenej technickej miestnosti nemocnice Christ Hospital v Oak Lawn v štáte Illinois:
Na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva lekár alebo rezident vloží do pôrodných ciest matky blízko krčka maternice liek. Krčok maternice je otvor na dne maternice, ktorý zvyčajne zostáva uzavretý, kým matka nie je približne v 40. týždni tehotenstva a pripravená na pôrod. Tento liek dráždi krčok maternice a stimuluje ho k skoršiemu otvoreniu. Keď k tomu dôjde, malé predčasne narodené dieťa v druhom alebo treťom trimestri, plne sformované, vypadne z maternice, niekedy aj živé. Podľa zákona, ak sa potratené dieťa narodí živé, musí byť vystavený rodný aj úmrtný list. Paradoxne, v Christ Hospital je často uvádzanou príčinou smrti živých potratených detí “extrémna nedonosenosť,” čo je uznanie lekárov, že túto smrť spôsobili.
Tieto deti môžu často žiť aj niekoľko hodín, prezradil Stanek. Niektoré z nich, potratené zdravé, žijú dlhšie ako iné. Dokonca aj za týchto okolností, keď je tak jasné, že bola zavraždená ľudská bytosť, sa nemocničný personál pokúša túto skúsenosť normalizovať:
V prípade, že sa potratené dieťa narodí živé, dostane ‘komfortnú starostlivosť,’ definovanú ako udržiavanie dieťaťa v teple v prikrývke, kým nezomrie. Rodičia si môžu dieťa podržať, ak si to želajú. Ak rodičia nechcú držať svoje umierajúce potratené dieťa, o dieťa sa až do jeho smrti stará zamestnanec. Ak by personál nemal čas alebo chuť držať dieťa, odnesie ho [do] Christ Hospital’novej miestnosti útechy, ktorá je vybavená prvým foto prístrojom ak chcú rodičia profesionálne fotografie svojho potrateného dieťaťa, krstnými potrebami, rúškami a certifikátmi, zariadením na tlačenie nožičiek a náramkami pre deti na pamiatku a hojdacím kreslom. Pred zriadením miestnosti útechy sa bábätká odnášali na smrť do zašpinenej technickej miestnosti.
Jedna skúsenosť sa Stanekovi’výrazne vryla do pamäti:
Jednu noc odnášala spolupracovníčka z ošetrovateľstva do našej Zašpinenej technickej miestnosti dieťa s Downovým’syndrómom, ktoré bolo potratené zaživa, pretože ho rodičia nechceli držať a ona ho nemala čas chovať. Nemohla som zniesť myšlienku, že toto trpiace dieťa zomiera osamote v znečistenej technickej miestnosti, a tak som ho kolísala a hojdala tých 45 minút, ktoré prežilo. Mal 21 až 22 týždňov, vážil asi pol kila a bol dlhý asi 10 centimetrov. Bol príliš slabý na to, aby sa veľmi hýbal, všetku energiu, ktorú mal, vynakladal na dýchanie. Ku koncu bol taký tichý, že som nedokázal povedať, či ešte žije. Podržal som ho pri svetle, aby som cez hrudnú stenu videl, či mu ešte bije srdce. Keď ho vyhlásili za mŕtveho, zložili sme mu malé ručičky na hrudi, zabalili ho do malého rubáša a odniesli do nemocničnej márnice, kam sa odvážajú všetci naši mŕtvi pacienti.
Tieto otrasné príbehy nám dávajú krátky pohľad na deti, ktoré vyhadzujeme. Na portáli Live Action pro-life blogerka Sarah Terzová uviedla svedectvo filadelfskej zdravotnej sestry Lindy, ktorá často zbierala potratené deti po vykonaní interrupcie s fyziologickým roztokom a po narodení mŕtvych. Na jednej posteli našla v nemocničnom lôžku ženy maličké dieťa s hmotnosťou 1,5 kilogramu. “Pozeralo priamo na mňa, ” spomínala. “Toto dieťa malo naozaj veľké oči. Pozeralo sa na vás, akoby hovorilo: ‘Urobte niečo – urobte niečo.’ Tie strašidelné oči. Bože, stále si ich pamätám.”
Linda zistila, že srdiečko dieťaťa’bije stále a zavolala lekára. “Zavolala som ho, pretože dieťa dýchalo. Bolo ružové. Malo tlkot srdca. Lekár mi povedal, že dieťa nie je životaschopné a aby som ho poslala do laboratória. Povedala som: ‘Ale ono’dýcha,’ a on povedal: ‘Je neživé, nebude’dýchať dlho – pošlite ho do laboratória.” Linda nemohla’a namiesto toho ho vzala na sesternicu’a položila dieťa do postieľky. Vedľa hlavičky dieťaťa položila otvorenú hadičku s kyslíkom’. Bola tam detská izba plná predčasne narodených detí a dieťa sa dalo zachrániť—ale ostatné sestry jej zakázali vziať tam dieťa. O dieťa sa starala dve hodiny a potom dieťa zomrelo.
Toto sa deje v Spojených štátoch a deje sa to aj v Kanade. Bábätká s veľkými očami zomierajú, zatiaľ čo sa okolo nich v nemocniciach plných život zachraňujúcich prístrojov zhŕňajú zdravotníci. Tieto deti však boli odmietnuté svojimi rodičmi a označené na smrť, a tak sú namiesto toho zabité alebo opustené, aby pomaly umierali. Viac ako 80 % Kanaďanov ani nevie, že v tejto krajine sú povolené potraty až do narodenia a že tento stav obhajuje celé naše politické vedenie. Je to smrteľný stav popierania.
Povedzte zákonodarcom MA, aby zamietli návrh zákona, ktorý umožňuje predaj nenarodených detí. Pošlite správu ešte dnes