GettyImages-2101831053-1-810x500.jpg

Pro-life skupiny podporujú nový kongresový návrh zákona, ktorý "zakazuje potraty na federálnej úrovni

12
Kultúra života
  • Nová legislatíva zakáže väčšinu interrupcií.
  • Podporu pre zákon vyjadrili pro-life skupiny.
  • Zákon zakáže interrupcie pre lekárov prijímajúcich federálne finančné prostriedky.
  • Legislatíva podporuje ochranu života a rozdeľuje republikánov.

Nová legislatíva Kongresu by v prípade jej schválenia zakázala takmer všetky interrupcie.

Prezentant Bob Good, republikán z Virgínie, predstavil legislatívu s podporou niekoľkých pro-life skupín.

Návrh zákona by podľa tlačovej správy republikána Goda zakázal interrupcie na federálnej úrovni.

“Jeho legislatíva považuje za federálny trestný čin, ak licencovaný zdravotnícky pracovník, ktorý prijíma federálne finančné prostriedky, vykoná alebo predpíše potrat v ktoromkoľvek okamihu po oplodnení,” podľa kancelárie zástupcu”

Zákon by zakázal lekárom, ktorí prijímajú finančné prostriedky federálnych daňových poplatníkov, vykonávať potraty. Ide o značnú časť lekárov, keďže približne 85 % akceptuje Medicare.

Neexistovali by žiadne výnimky v prípade znásilnenia alebo incestu. Návrh zákona by umožnil výnimku pre “[matku], ktorej život je ohrozený fyzickou chorobou.” Priamy potrat však nikdy nie je morálne ospravedlniteľný ani “medicínsky nevyhnutný,” ako nedávno potvrdila gynekologička Ingrid Skopová, poradkyňa Texasu pre materskú úmrtnosť a riaditeľka pre medicínske záležitosti Charlotte Lozier Institute.

Pro-life organizácie návrh zákona podporili.

“Zákon o živote je legislatívou, o ktorú sa v konečnom dôsledku usiluje celé pro-life hnutie, najmä v Students for Life Action, pretože humánna a občianska spoločnosť sa stará o všetkých ľudí od počatia až po prirodzenú smrť,” uviedla SFL Action. “Sme veľmi hrdí na to, že sme mohli spolupracovať s poslancom Goodom (R-VA) na tomto silnom pro-life zákone a budeme naďalej bojovať za ochranu každého dieťaťa a matky pred nespravodlivosťou potratov.”

Janae Strackeová z Heritage Action tiež podporila tento zákon.

“Všetci máme povinnosť chrániť nenarodené deti, najmä keď Bidenova administratíva porušuje štátne zákony, aby Američanom vnútila svoj pro-potratový program,” uviedla Strackeová. “Deti v každom štádiu života sa spoliehajú na zákonodarcov, že sa zjednotia na silnej pro-life politickej agende, ktorá posilní postavenie žien pri voľbe života a zároveň bude brániť tých, ktorí sú príliš mladí na to, aby mali možnosť vyjadriť svoj názor.”

Záujem žien o Ameriku podporuje aj túto legislatívu.“Vieme, že život sa začína v momente počatia. Preto’je potrat v akomkoľvek štádiu v rozpore so zakladajúcou zásadou nášho národa – že každý človek je si rovný a má prirodzené právo na život,” uviedla výkonná riaditeľka Penny Nanceová. “Kongres má povinnosť chrániť toto právo každého Američana, dokonca aj tých najmenších detí v maternici.”

Aj keď legislatíva má malé šance na to, aby prešla súčasným Kongresom a aby ju podpísal prezident Joe Biden, podporuje ciele hnutia za život’obmedziť potraty na federálnej úrovni a poukazuje na rozdelenie niektorých republikánov.

Niektorí umiernení republikáni, ako napríklad prezident Donald Trump a floridský senátor Rick Scott oponujú značné úsilie o ochranu nevinných ľudských detí pred zabitím v maternici. Iní, podobne ako popredné pro-life skupiny, chcú, aby boli prijaté významné federálne opatrenia na ochranu nevinného ľudského života.

Mnohí republikánski senátori podporili podobné právne predpisy predDobbsom, aby účinne vyhlásili, že život sa začína počatím a zakázali potraty na federálnej úrovni. Zdá sa však, že mnohí, ak nie všetci, od zvrátenia rozsudku Roe v. Wade v júni 2022 ustúpili od svojej predchádzajúcej podpory federálnej ochrany života.

Senátor Rand Paul, libertarián z Kentucky, povedal v júni 2022, že “najlepším spôsobom je poslať to späť do štátov.”

“Je to”aj niečo, čo”už dlho obhajujem,” povedal Paul po tom, čo naznačil, že Najvyšší súd povedal, že potraty musia riešiť štáty.

Paul však pravidelne podporuje federálne zákazy potratov. “Zákon o živote pri počatí legislatívne deklaruje to, čomu verí väčšina Američanov a čo veda už dlho vie — že ľudský život sa začína v okamihu počatia, a preto má nárok na právnu ochranu,” senátor Paul povedal v roku 2013, keď predstavil zákon na ochranu ľudského života pred potratom.

Podobné zákony predstavil v rokoch 2015, 2016, 2017 a 2021, ako predtým informoval LifeSiteNews. V roku 2021 legislatíva mala 18 spolupredkladateľov, vrátane údajného Trumpovho kandidáta na viceprezidenta senátora Tima Scotta z Južnej Karolíny.

Trump sa postavil proti konzervatívcovi Bobovi Goodovi, ktorý sa zrejme neúspešne pokúsi o znovuzvolenie, pretože kongresman z Virgínie pôvodne podporil guvernéra Floridy Rona DeSantisa v boji o prezidentské primárky v roku 2024. Good predsedá konzervatívnej frakcii Snemovňa slobody.