GettyImages-1409169629-810x500.jpg

5 najväčších klamstiev potratového priemyslu od zrušenia rozsudku Roe v. Wade

0
Kultúra života
  • Potraty sú neetické a nevyhnutné zákroky, nie medicínska potreba.
  • Médiá šíria lži o potratoch, aby presvedčili verejnosť o ich nevyhnutnosti.
  • Umelý predčasný pôrod nie je to isté ako potrat, je legálny a etický.
  • Pro-life tehotenské centrá poskytujú bezplatné služby pre ženy a deti.

Pred dvoma rokmi Najvyšší súd zrušil rozsudok vo veci Roe v. Wade v rozhodnutí z 24. júna 2022 Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization . Odvtedy potratový priemysel a jeho priatelia v médiách zvýšili frekvenciu, s akou hovoria lži súvisiace s potratmi, aby presvedčili Američanov, že umelé prerušenie tehotenstva je z lekárskeho hľadiska nevyhnutný zákrok. Nie je to tak.

Stratégiou číslo jeden na presviedčanie Američanov, že ženy potrebujú potraty sa zdá byť využívanie srdcervúcich príbehov, ktoré hrajú na ich súcit a empatiu.

Lž č. 1: Ženy zomrú na komplikácie v tehotenstve

Od pádu Roe sa v médiách objavuje zdanlivo nekonečný prúd tragických príbehov súvisiacich s tehotenstvom. Jedným z najčastejšie zdieľaných príbehov, ktorého cieľom bolo vyvolať súcit, bol príbeh Kate Coxovej.

Coxová sa počas tehotenstva dozvedela, že jej dievčatko má trizómiu 18, čo je stav, ktorý médiá označovali za “nezlučiteľný so životom”, hoci v skutočnosti vďaka pokroku v medicíne ľudia s týmto ochorením žijú dlhšie. Médiá tvrdili, že Coxová “potrebovala” potrat zo zdravotných dôvodov – konkrétne preto, aby mohla mať v budúcnosti iné, “zdravé” dieťa. Coxová absolvovala dva predchádzajúce cisárske rezy a pri každom ďalšom tehotenstve jej hrozilo prasknutie maternice a strata plodnosti. Keď otehotnela so svojím tretím dieťaťom, vedela o tomto riziku a bola ochotná podstúpiť tieto riziká až do chvíle, než jej dcére diagnostikovali trizómiu 18. Potom zrazu na rizikách záležalo a médiá presvedčili Američanov, že Coxová potrebuje interrupciu. Ale Coxová jednoducho nechcela podstúpiť rovnaké riziko s dieťaťom, ktoré malo postihnutie. Coxová práve oznámila, že je znovu tehotná. Nepovedala však, že’toto tehotenstvo nesie rovnaké riziká pre jej zdravie kvôli jej predchádzajúcim dvom cisárskym rezom, ale je ochotná donosiť, pretože toto dieťa bolo doteraz považované za “zdravé.”

V inom tragickom príbehu bola Kristen Anaya v 16 a pol týždni tehotenstva, keď jej praskla voda. Trpela predčasným predčasným prasknutím membrán (PPROM), ale podľa jej rozprávania lekári povedali, že musí “byť veľmi chorá” – skutočne sa u nej vyvinula sepsa–, než jej mohli pomôcť, pretože v Texase je interrupcia zakázaná, pokiaľ nie je ohrozený život matky’

Štandardom starostlivosti pri PPROM nie je vyvolaný potrat;, ale’vyvolaný predčasný pôrod, ak je to nevyhnutné. Klinika Cleveland Clinic vysvetľuje, že lekár by mal ženu s PPROM ponechať v nemocnici na lôžku a pokúsiť sa zabrániť predčasnému pôrodu, pričom by mal matku sledovať, či sa u nej neprejavujú príznaky infekcie – nie zabiť jej dieťa. Ak je potrebné dieťa porodiť alebo sa pôrod nedá zastaviť, nejde o umelé prerušenie tehotenstva. Je to’predčasný pôrod, a aj keď je dieťa príliš malé na to, aby prežilo, nepovažuje sa to za potrat. Tým sa dostávame ku klamstvu č. 2.

PREČÍTAJTE SI: Najvyšší súd potvrdil uniknuté stanovisko, ktoré núti Idaho naďalej povoľovať ‘núdzové’ potraty

klamstvo č. 2: Predčasný pôrod je potrat

Dalším virálnym príbehom, ktorého cieľom je vyvolať súcit voličov, je príbeh Amandy Zurawski.

Zurawski tiež žije v Texase a v 18. týždni utrpela nedostatočnosť krčka maternice  (nazývanú aj nekompetentný krčok maternice) a PPROM. Po vyšetrení lekármi jej bolo povedané, že potrat je nevyhnutný, ale keďže jej dcérka mala srdiečko, lekári nemohli nič urobiť.

Podľa absolútne lekári mohli niečo urobiť.

Podľa Dr. Christina Francis, členka predstavenstva a zvolená generálna riaditeľka Americkej asociácie pôrodníkov a gynekológov za život, ženy s nedostatočnosťou krčka maternice môžu byť liečené stehom, ktorý sa umiestni do krčka maternice, aby udržal dieťa, kým neprežije mimo maternice. Lekári by potom starostlivo sledovali ženu, či sa u nej neobjavia príznaky infekcie, a poskytli by jej vhodnú liečbu, ktorou by bolo vyvolanie pôrodu, nie umelé prerušenie tehotenstva. Vyvolanie pôrodu na záchranu života ženy je v každom štáte úplne legálne, pretože nie je to isté ako vyvolanie potratu. Pro-life zákony zakazujú umelé prerušenie tehotenstva, pri ktorom sa úmyselne a aktívne zabije nenarodené dieťa.

Ale Zurawski bola poslaná domov na tri dni a prekvapivo sa u nej objavila infekcia.

Keď lekári nakoniec predsa len konali, keď Zurawski trpela sepsou, zákrok, ktorý vykonali, bol “predčasný pôrod” dieťaťa, ktoré bolo príliš malé na to, aby prežilo, nie potrat.

Ak ide o PPROM, ktorým trpela, lekári Zurawski’ho nemonitorovali tak, ako mali. Zlyhali ju a zlyhali aj jej dcéru Willow.

Zurawski’s tvrdenia sa nakoniec prostredníctvom médií dostali do súdu a nakoniec do proaborčnej reklamy pre Bidenovu predvolebnú kampaň. Za jej tragickú situáciu však nemohli pro-life zákony– ale nedbalí lekári.

Aby bolo jasné:

Indukovaný potrat je taký, keď sa živé nenarodené dieťa úmyselne usmrtí pred pôrodom rozštvrtením, vyvolanou zástavou srdca, potratom odsatím alebo potratovými liekmi. Cieľom potratového postupu pri umelom potrate je vyprodukovať mŕtve dieťa.

Na druhej strane, o umelý predčasný pôrod ide vtedy, keď sa dieťa narodí predčasne v dôsledku naliehavej zdravotnej situácie a lekári sa snažia zachrániť matku aj dieťa. Ak je dieťa príliš malé na to, aby prežilo, alebo sa nedá zachrániť, je to tragický dôsledok toho, že sa musí predčasne porodiť. Tehotenstvo je možné ukončiť bez toho, aby bolo dieťa najprv zabité.

Vidíte ten rozdiel? Pozrite si nasledujúce video, v ktorom nájdete viac informácií:

Lž č. 3: Ženám bude odopretá liečba potratu

Nedávno sa o tom, že pro-life zákony vyzerajú nebezpečne, rozprával rozhlasový moderátor Ryan Hamilton z Texasu, čo je jednoznačne štát, ktorý si za svoje pro-life zákony vyslúžil najviac mediálnej kritiky. Hamilton uviedol, že jeho manželke bola trikrát odmietnutá potratová starostlivosť. Lekári v pohotovostnom centre Surepoint však potvrdili, že ich dieťa nemá srdcový tep, a Hamiltonovej manželke predpísali misoprostol, ktorý má rôzne medicínske využitie vrátane liečby potratov. (Je to tiež druhý liek používaný v režime potratových tabletiek.) Spôsobuje kontrakcie, ktoré vypudia telo dieťaťa. Inými slovami, lekári predpísali Hamiltonovej’manželke pri jej prvej návšteve pohotovostného strediska Surepoint liečbu potratu. 

Hamiltonová však chcela, aby sa vykonal zákrok D&C, ktorý sa používa pri potrate v prvom trimestri aj v prípade neúplného potratu. Keď jej nebol vykonaný zákrok D&C – chirurgický zákrok, ktorý lekári v tom čase mohli považovať za zbytočný – Hamiltonová zrejme predpokladala, že na vine sú pro-life zákony. Spoločnosť Surepoint však neuvádza chirurgický zákrok ako jednu zo svojich služieb a misoprostol sa už dlho používa ako štandardný postup pri riešení potratu. Lekári v spoločnosti Surepoint boli v súlade s predpisovaním misoprostolu podľa smerníc propotratovej Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov. Hamiltonovej’manželke nebola potratová starostlivosť odopretá; dostala ju. Jednoducho to nebolo’to, čo Hamiltonová očakávala.

Čítajte: Pro-life skupiny podporujú nový kongresový návrh zákona, ktorý má ‘zakázať potraty na federálnej úrovni’

Vyzerá to tak, že médiá’s fabrikát že ženám sa odmieta potratová starostlivosť, ovplyvnili Hamiltonov predpoklad, že sa to deje jeho manželke, čím sa táto obrovská pro-potratová lož ešte viac upevnila. Jediný čin, ktorý zákony za život zakazujú, je úmyselné zabitie nenarodeného dieťaťa. Starostlivosť o potraty je stopercentne legálna v každom štáte; vie to dokonca aj Planned Parenthood. Viac o príbehu Hamiltonovej’si môžete prečítať tade.

Lež č. 4: Potratová pilulka je bezpečná; zvratná potratová pilulka nie je

Potratový priemysel je odhodlaný zabezpečiť, aby mohol stále predávať potraty v štátoch podporujúcich život – a všade, kde môže. To by si vyžadovalo zrušenie bezpečnostných protokolov, ktoré platili pre potratovú tabletku od jej schválenia na používanie v Spojených štátoch pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Keďže v decembri 2021 bol prípad Dobbs v rukách Najvyššieho súdu, FDA sa rozhodla oslabiť bezpečnostné protokoly potratovej tabletky Stratégie hodnotenia a zmierňovania rizík (REMS) a natrvalo povoliť zasielanie potratovej tabletky poštou. Obhajcovia potratov rýchlo odhalili ďalšiu časť svojej stratégie na rozšírenie potratov – povolenie predaja predajných potratových tabletiek.

Deň po rozhodnutí FDA, bývalá členka správnej rady NARAL Renee Bracey Sherman a potratár Daniel Grossman napísali pre The Nation článok, v ktorom otvorene obhajovali voľne predajné potraty.

Bracey a Grossman napísali, že “zástancovia a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch by mohli kreatívne uvažovať o tom, čo by mohlo prísť ďalej, vrátane poskytovania potratových tabletiek ešte pred tým, než’ste tehotná, aby ste ich mali v prípade potreby po ruke – alebo prípadne voľne predajných."”

Na získanie podpory sa používa lož, že potratová tabletka je “safe” bolo potrebné šíriť a odvážne tvrdiť, že potratová pilulka je “bezpečnejšia ako Tylenol” (paracetamol). Spoiler alert – nie je to’pravda.

Ako už predtým informovali Live Action News, v roku 2016 štúdia skúmala trendy v nežiaducich udalostiach súvisiacich s paracetamolom a sledovala mieru ročných návštev pohotovosti v pomere k ročnému predaju paracetamolu’. Zistilo sa, že v roku 2012 pripadlo 282,1 návštev pohotovosti súvisiacich s paracetamolom na 1 (jeden) milión predaných kusov. Za predpokladu, že zvyčajná dávka sú dve tablety, by to znamenalo, že 0,056 percenta predaných dávok viedlo k návšteve nemocnice.

Množstvo štúdií ukázalo, že miera, v akej ženy po užití potratovej tabletky vyhľadávajú pohotovostnú lekársku starostlivosť, je približne šesť percent (6 %). To&nbspje 107-krát viac ako miera v prípade paracetamolu/tylenolu.

Takže – spomínate si na Hamiltonov&nbsppríbeh? Po troch dávkach misoprostolu (druhý liek v režime potratových tabliet) našiel svoju manželku silno krvácajúcu a v bezvedomí na podlahe v kúpeľni. Túto traumatickú situáciu využil na tvrdenie, že jeho manželke sa dostalo zlého zaobchádzania kvôli pro-life zákonom a na podporu potratov – ale jeho manželka užila práve jeden z liekov, ktoré sú súčasťou takzvaného “bezpečného” režimu potratových tabletiek. Národná federácia pre potraty uvádza že potratová pilulka môže spôsobiť nadmernú stratu krvi (hypovolémiu), závraty, točenie hlavy, slabosť, únavu a zrýchlenú srdcovú činnosť (tachykardiu) a že k veľkej strate krvi dochádza po užití misoprostolu. Trauma, ktorú Hamilton a jeho manželka prežili, je tá istá trauma, ktorú môžu zažiť ženy, ktorým sa predáva potratová pilulka – ale je im povedané, že je pre ne úplne bezpečné, aby si ju vzali doma, samy, bez lekárskeho vyšetrenia.

Ženy predávané potratovej tabletke bez návštevy lekára sú tiež vystavené zvýšenému riziku nebezpečných účinkov mifepristónu – prvého lieku z režimu potratovej tabletky. Internetová stránka o potratových tabletkách Hey Jane na svojej webovej stránke vysvetľuje:

Keďže Hey Jane nevyžaduje krvné testy ani ultrazvukové vyšetrenie:

Nediagnostikované mimomaternicové tehotenstvo vystavuje ženy riziku prasknutia vajíčkovodu a neúplný potrat vystavuje ženy väčšiemu riziku infekcie, pričom obe tieto ochorenia môžu byť smrteľné.

Na internetovom alebo voľnopredajnom predaji potratových tabletiek nie je nič, čo by bolo dobré pre ženy – z takéhoto predaja profitujú len bankové účty potratového priemyslu.

Pri tvrdení, že potratová tabletka je bezpečná, obhajcovia potratov presadzujú aj lož, že zvratná potratová tabletka (APR) nie je bezpečná. APR môže pomôcť žene zastaviť proces užívania potratovej tabletky a zachrániť jej dieťa, ak tento proces začne po užití prvého lieku zo schémy potratových tabletiek – mifepristónu. Mifepristón pôsobí proti prirodzene sa vyskytujúcemu tehotenskému hormónu progesterónu, ktorý pomáha udržiavať tehotenstvo a zabezpečuje dieťaťu výživu a príjem kyslíka. Prostredníctvom APR sa používajú injekcie alebo tablety progesterónu, ktoré sa snažia pôsobiť proti účinkom mifepristónu a zachrániť dieťa.

Zástancovia potratov tvrdia že APR nie je preukázateľne bezpečná, avšak progesterón bol používa už desaťročia na prevenciu potratu u žien, ktoré majú v anamnéze skorú stratu tehotenstva.

“To, čo ponúkame ženám, je bioidentický hormón… bezpečne podávaný ženám už od 50. rokov 20. storočia,” vysvetlila Christa Brown, BSN, RN, a senior director of medical impact spoločnosti Heartbeat International. “Bežne sa podáva pri iných veciach, ako sú opakované potraty alebo predčasný pôrod. Je to veľmi bežný hormón, ktorý sa podáva ženám. A nie je to progestín, ktorý je v hormonálnej antikoncepcii. Ide o bioidentický typ progesterónu. Takže je’veľmi bezpečný pre mamičky a’je bezpečný aj pre deti.”

Kalifornia napriek tomu podala žalobu aby zabránila spoločnosti Heartbeat International propagovať APR ako “bezpečný a účinný.” To nás vedie ku klamstvu č. 5.

Čítajte: Abortion pills remain after the Supreme Court’s ruling, but-so-does the fight for America’s soul

Lž č. 5: Tehotenské centrá sú falošné kliniky

správy zverejnenej začiatkom tohto roka odhalili, že 2 750 pro-life tehotenských centier (PRC) v Spojených štátoch poskytlo v roku 2022 služby a materiálny tovar v hodnote takmer 367,9 milióna dolárov viac ako 16 miliónom klientiek. Správu, Hope for a New Generation, zverejnili v máji Charlotte Lozier Institute, Care Net, Heartbeat International, National Institute of Family and Life Advocates a Option Ultrasound Program organizácie Focus on the Family. Uvádza sa v nej, že v roku 2022 tehotenské centrá pomohli viac ako 974 000 novým klientkam a poskytli tovar a služby ženám, mladým ľuďom a rodinám. Patria sem ultrazvuky, vybavenie pre bábätká, detské oblečenie, plienky, umelé mlieko, zdravotnícke služby a vzdelávanie rodičov – bezplatne. Viac ako 97 % obslúžených klientok uviedlo, že majú pozitívnu skúsenosť.

Od mája 2022, keď sa po prvýkrát dostalo na verejnosť rozhodnutie vo veci Dobbs , však proti PRC vystúpili v plnej sile obhajcovia potratov. Pro-life tehotenské centrá boli vandalizovanévypaľované a čelili politickým útokom ako súčasť plánu potratovej lobby’na zvýšenie dostupnosti interrupcií.

Politicky PRC čelili útokom zameraným na ich zatvorenie. Senátorka Elizabeth Warrenová (D-Mass) vyzvala na “zásah” proti pro-life PRC v senátnom prejav v auguste 2022 a potom začalo nepodložené vyšetrovanie proti Heartbeat International, najväčšej sieti pro-life PRC.

Štáty už útočia aj na PRC. Generálny prokurátor štátu New Jersey Matt Platkin vydal upozornenie pre spotrebiteľov o PRC, pretože “neposkytujú starostlivosť o potraty.” Reprezentant štátu New Jersey Josh Gottheimer na to nadviazal tým, že sa postavil pred Lighthouse Pregnancy Resource Center a označil ho za “klamlivú” a “sektu vymývajúcu mozgy” kliniku.

V roku 2023 generálny prokurátor Kalifornie Rob Bonta nazval že “je “desivé”, že “v Kalifornii je viac krízových tehotenských centier ako kliník poskytujúcich starostlivosť o potraty,” pretože tehotenské centrá “neposkytujú potraty ani neodkazujú na potraty.”

Od roku 2019 PRC zaznamenali 12-percentný nárast ultrazvukových služieb, 41-percentný nárast klientok navštevujúcich kurzy rodičovstva a 27-percentný nárast testovania na pohlavne prenosné choroby. A počet tehotenských centier spojených s materským domom sa zdvojnásobil z 24 na 46.

Tehotenské centrá sa zvyčajne spoliehajú na dobrovoľníkov, ktorí zabezpečujú chod prevádzky, ale od roku 2019 do roku 2022 došlo v pro-life centrách k 18-percentnému nárastu platených zamestnancov a 26-percentnému nárastu platených zdravotníckych pracovníkov. Viac ako štvrtina plateného personálu a približne 12 percent dobrovoľníkov má teraz lekárske licencie a 82 percent tehotenských centier teraz ponúka lekárske služby priamo na mieste.

Potratový priemysel chce napriek tomu tieto bezplatné a veľmi využívané služby zatvoriť. Nie je to’zo záujmu o ženy. Je to’preto, že zakaždým, keď tehotná žena čeliaca ťažkej situácii vstúpi do PRC, môže si vybrať život, nie potrat. Tým sa potenciálne peniaze vytiahnu z vreciek potratového priemyslu.

Tieto lži spoločne presviedčajú Američanov, že pro-life organizácie chcú len kontrolovať ženy a že pro-life – najmä pro-life politici – sa nestarajú o bezpečie žien’. Pravda však hovorí niečo úplne iné. Pro-life organizácie a zákony sa zameriavajú na pomoc ženám a deťom a na zabezpečenie toho, aby žiadna žena nikdy neuverila lži, že musí zabiť vlastné dieťa, aby sa zachránila emocionálne, fyzicky alebo finančne.

Pretlačené so súhlasom Live Action.