raymond-burke-2-810x500.jpg

Kardinál Burke odsudzuje olympijský ceremoniál ako "neuveriteľný prejav temnoty a hriechu

27
Kultúra smrti

Raymond kardinál Burke odsúdil otvárací ceremoniál olympijských hier ako “neuveriteľný prejav temnoty a hriechu v našom svete.”

“V uplynulý piatok sme boli svedkami neuveriteľného prejavu temnoty a hriechu v našom svete: ohavného zosmiešnenia svätej Eucharistie v jej ustanovení na otvorenie letných olympijských hier v Paríži,” uviedol kardinál Burke v homílii prednesenej 31. júla. 

“Ťažko si predstaviť niečo viac znevážené a rúhavé,” povedal v narážke na neslávny otvárací ceremoniál olympijských hier v Paríži, ktorý v piatok šokoval divákov na celom svete. V karikaturistickej šou, ktorú navrhol homosexuál Thomas Jolly, predviedli drag queens a tanečníci zosmiešnenie Poslednej večere, pričom sa najmä zdalo, že falošne napodobňujú obraz Posledná večera Leonarda da Vinciho 

Pokračujúc vo svojom domine pri príležitosti šestnásteho výročia posvätenia jeho svätyne Panny Márie Guadalupskej vo Wisconsine, povedal kardinál Burke:

To, že sa takýto čin mohol uskutočniť, nám najbolestivejším spôsobom ukazuje, ako sa to, čo bolo kedysi kresťanskou kultúrou, stalo divadlom satana a tých, ktorí spolupracujú s jeho úplne zlými plánmi, plánmi “vraha od počiatku”, ktorý “nemá nič spoločné s pravdou,” plánmi “klamára a otca lži.” (Jn 8, 44)

Dodal, že “znechutenie a hnev”, ktorý pociťujú mnohí – katolíci aj nekatolíci – nad zosmiešnením Poslednej večere LGBT “nanovo prebúdza naše vedomie o mnohých ďalších prejavoch otvorenej vzbury proti Bohu a jeho plánu našej spásy vo svete, v ktorom žijeme: Útoky na ľudský život a jeho kolísku v rodine vytvorenej manželstvom muža a ženy a útoky na samotné náboženstvo a jeho slobodné vyznávanie.” 

Ak americký kardinál často upozorňuje, zdôraznil, že Katolícka cirkev nie je vyňatá z dôsledkov takejto “otvorenej vzbury proti Bohu”, komentujúc:

I v Cirkvi sme svedkami zámerného šírenia zmätku a omylov týkajúcich sa právd našej viery, sekularizácie posvätnej liturgie a nerešpektovania nenahraditeľného základu lásky v rešpektovaní spravodlivosti a právneho štátu.

Viacero amerických katolíckych biskupov už vyzvalo na modlitby a pôst v súvislosti so škandálom olympijského ceremoniálu a kardinál Burke tieto výzvy zopakoval vo svojom vlastnom hodnotení tejto udalosti. 

“Musíme sa denne obracať k nášmu Pánovi a prostredníctvom jeho Matky, Matky Božej milosti, od neho žiadať sedemnásobný dar Ducha Svätého na premenu nášho života a akejkoľvek časti svojej vinice, ktorú nám náš Pán zveril do starostlivosti, počnúc našimi domovmi,” radil. 

Vychádzajúc z Kristovho biblického príkazu “robiť pokánie a veriť v evanjelium,” kardinál Burke zopakoval, že Kristus “nám hovorí pravdu a dáva nám milosť žiť pravdu.”

76-ročný prelát vyzval katolíkov, aby sa pridŕžali Tradície Cirkvi a napodobňovali svätého Pavla v tom, že dokážu “bojovať dobrý boj, zotrvať na ceste a zachovať vieru.”

“Prostredníctvom neprerušenej línie apoštolov a ich nástupcov je Kristus s nami, aby nás uzdravoval a posilňoval v boji proti temnote a hriechu, v boji, v ktorom sme v ňom víťazmi,” vyzval.

Ve februári kardinál oznámil deväťmesačnú novénu k Panne Márii Guadalupskej, ktorá bude trvať od marca do 12. decembra a bude odpoveďou na “naliehavé krízy nášho veku.” Toto úsilie odporučil prítomným na svätej omši 31. júla, ktorá sa konala v ním založenej svätyni Panny Márie Guadalupskej, kde 12. decembra vykoná slávnostné zasvätenie.

“Vedomý si vážnosti temnoty a hriechu, ktoré by nás chceli poraziť a zničiť, a rovnako vedomý si víťazstva nad temnotou a hriechom, ktoré nám patrí v našom Pánovi Ježišovi Kristovi, som vyzval katolíkov na celom svete, aby sa po deväť mesiacov venovali novéne k Panne Márii Guadalupskej a prosili ju, aby nás priviedla k svojmu Synovi, ktorý jediný je našou spásou, a aby mnohých, mnohých ďalších, ktorí v ňom ešte nežijú, priviedla k tomu, aby ho spoznali, milovali a slúžili mu prostredníctvom daru viery a krstu,” povedal. 

Kardinál Burke naďalej vyzýva ľudí, aby sa k nemu pripojili pri odriekaní každodennej modlitby novény, ako aj na púť do Guadalupskej svätyne v decembri na slávnostný akt zasvätenia, ktorý tam vykoná.

Jeho protestný hlas proti olympijskému ceremoniálu nie je ojedinelý. Hoci Svätá stolica oficiálne pozoruhodne mlčí k tejto záležitosti, francúzski katolícki biskupi vydali kolektívne odsúdenie tohto podujatia a pridali sa k nim mnohí americkí biskupi.

“Odsúdeniahodné zobrazenie Poslednej večere nebolo v žiadnom prípade umelecké, ale namiesto toho bolo priamym a hrubým útokom na kresťanstvo,” napísal lincolnský’biskup James Conley. “Posledná večera predstavuje Ježiša, ktorý za nás dáva svoje telo a krv v očakávaní svojho ukrižovania. Je to jeden z najväčších skutkov lásky v dejinách sveta. Nikdy by sa nemal vysmievať a zaobchádzať s ním takýmto spôsobom." ”

K tomu sa pridáva aj vyhlásenie kardinála Burkeho’kolegu v kolégiu kardinálov, a to kardinála Gerharda Mülera, ktorý potvrdil, že “svätokrádežnou a vulgárnou reprezentáciou,”sa olympijskému orgánu “podarilo jedným šmahom pošpiniť vznešenú tvár olympijských hier a uraziť milióny veriacich na celom svete.”

Ale keďže čoraz viac biskupov odsudzuje udalosti z minulého piatka’Svätá stolica’mlčí o to viac.