Shutterstock_2494341959-810x500.jpg

Najvyšší zdravotnícki predstavitelia New Yorku tvrdia, že deti by nemali dostávať telefóny pred dovŕšením 14. roku života, aby sa ochránilo ich duševné zdravie

10
Neutral

New York City’komisár pre zdravotníctvo oficiálne odporučil, aby deti nedostávali telefóny a iné zariadenia, ktoré umožňujú prístup k sociálnym médiám, pred dovŕšením 14. roku života s cieľom ochrániť ich pred psychickými problémami.

Ashwin Vasan, najvyšší predstaviteľ mesta’a hlavná lekárka mestského oddelenia pre zdravie a duševnú hygienu Michelle Morseová napísali 5. septembra list lekárom a zdravotníckym pracovníkom, v ktorom odporúčajú, aby pediatri počas pravidelných prehliadok diskutovali s rodičmi a ich deťmi o sociálnych médiách.

“Dospievajúci používajúci sociálne médiá majú väčšie riziko, že budú mať zlý duševný stav vrátane príznakov depresie a úzkosti, ” napísali zdravotnícki predstavitelia.

“Odporúčajú rodičom a opatrovateľom odložiť poskytnutie smartfónu alebo podobného zariadenia, ktoré má prístup k sociálnym médiám, deťom do veku 14 rokov a potom to prehodnotiť na základe aktuálnych dôkazov o škodlivosti a silných stránok a potrieb dieťaťa, ” odporučili Ashwin a Morse.

Hygienici navrhli, aby pediatri diskutovali s rodičmi a ich deťmi o nebezpečenstvách nadmerného používania smartfónov a sociálnych médií v rámci “rodinného mediálneho plánu” na obmedzenie alebo zákaz používania takýchto technológií. 

Dodatočne odporučili, aby keď rodičia dajú svojim deťom telefón z bezpečnostných dôvodov, keď začnú samostatne cestovať v New Yorku, aby používali telefón, ktorý nemá “prístup k sociálnym médiám.”

V liste mestskí’špičkoví lekári “citovali štatistiky, ktoré naznačujú, že miestna mládež je depresívnejšia ako pred desiatimi rokmi, a naznačili, že vinníkom by mohla byť závislosť od sociálnych médií,” the New York Post informoval.

V roku 2021 sa podľa miestneho prieskumu až 38 % newyorských stredoškolákov cítilo rok predtým tak smutných, že sa “prestali venovať svojim bežným aktivitám,” na rozdiel od stále vysokého podielu 27 % v roku 2011. Nie je jasné, či sa vo výsledkoch prieskumu spomína vplyv výluk z COVID-u. 

V časovom období od roku 2011 do roku 2021  masívne vzrástli aj samovražedné myšlienky  o viac ako 34 %   podľa prieskumu.

Zprávy uvádzajú, že deti, ktoré používajú sociálne médiá, majú vyššiu mieru úzkosti (16 %) ako tie, ktoré ich nepoužívajú (12 %). Tento rozdiel je oveľa väčší u tínedžerov: 27 % tých, ktorí používajú sociálne médiá, pociťuje úzkosť a 14 % depresiu, zatiaľ čo tínedžeri, ktorí nepoužívajú sociálne médiá, uvádzajú úzkosť a depresiu v miere 9 %, resp. 4 %.