Najvyšší súd USA v stredu súhlasil s tým, že zváži, či Južná Karolína a ďalšie štáty majú právo vylúčiť plánované rodičovstvo a iné potratové podniky z prijímania peňazí daňových poplatníkov prostredníctvom programu Medicaid.
V marci štvrtý odvolací súd USA rozhodol, že Južná Karolína musí obnoviť financovanie programu Medicaid pre plánované rodičovstvo po tom, čo štát považoval potratový gigant za nekvalifikovaný, pričom tvrdil, že príjemcovia programu Medicaid majú právo na poskytovateľa podľa vlastného výberu. Najvyšší súd predtým nariadil štvrtému obvodu, aby prehodnotil svoje predchádzajúce rozhodnutie v tomto zmysle vzhľadom na rozhodnutie vo veci Talevski, ktoré sa týkalo toho, či federálny zákon o reforme domovov dôchodcov (FNHRA) vytvoril federálne práva, ktoré si príjemcovia zdravotnej starostlivosti môžu vymáhať prostredníctvom žalôb.
V júli 68 republikánov z Kongresu naliehalo na najvyšší súd krajiny, aby sa prípadom zaoberal, pričom argumentovali, že “Južná Karolína má plné právo určiť, čo kvalifikuje a diskvalifikuje poskytovateľov zdravotnej starostlivosti Medicaid pôsobiacich v našom štáte, ” a “súkromné subjekty ako plánované rodičovstvo nemajú právo podkopávať zámer Kongresu.”
Najvyšší súd teraz súhlasil s tým, že sa bude prípadom zaoberať, uviedla CNN reportovala, čo dáva nádej na definitívnejšie riešenie.
“Z peňazí daňových poplatníkov by sa nikdy nemali financovať poskytovatelia potratov, ako je plánované rodičovstvo,” povedal republikánsky guvernér Henry McMaster . “V roku 2018 som vydal nariadenie o ukončení tejto praxe v Južnej Karolíne. Som’presvedčený, že Najvyšší súd USA bude so mnou súhlasiť, že štáty by nemali’byť nútené dotovať interrupcie.”
Dva roky po tom, čo Najvyšší súd USA zvrátil Roe v. Wade a obnovil právo volených zložiek vlády’rozhodovať o potratovej politike prostredníctvom demokratického procesu, 13 štátov zakazuje väčšinu interrupcií, pričom v mnohých ďalších sú v platnosti menšie obmedzenia a nariadenia.
V reakcii na to demokrati a potratová lobby horúčkovito pracujú na posilnení “prístupu k potratom” prostredníctvom rôznych stratégií. Medzi ne patrí právna ochrana a finančná podpora medzištátneho cestovania za potratom, umiestňovanie potratových zariadení v blízkosti hraníc, ktoré zdieľajú pro-life a pro-abortion štáty, majú liberálne štáty útočisko pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť alebo porušiť zákony pro-life susedov, zakotvenie potratových “práv” v ústavách štátov a rozširuje distribúciu potratových tabletiek do štátov podporujúcich život tým, že ich umožňuje objednávať a vydávať poštou, čo sťažuje presadzovanie zákazu potratov.
Financovanie zo strany daňových poplatníkov je kľúčom k udržaniu potratového priemyslu v prostredí poRoeovej. V celoštátnom meradle výročná správa Planned Parenthood Federation of America’zverejnená v apríliodhaľuje, že organizácia v poslednom sledovanom období vykonala 392 715 potratov, čo je rekordný počet. Plánované rodičovstvo získalo v roku 2023 vládne granty a úhrady vo výške 699,3 milióna dolárov, čo predstavuje 4,2-percentný nárast oproti financovaniu v predchádzajúcom roku.