Kanadské podnikateľské združenia žiadajú, aby sa parlament znovu otvoril a zaoberal sa colnými hrozbami Spojených štátov.
Tento týždeň Kanadská aliancia nákladnej dopravy (CTA) a Koalícia znepokojených výrobcov a podnikateľov Kanady (CCMBC) požadovali, aby premiér Justin Trudeau umožnil obnovenie činnosti parlamentu, aby mohol čeliť hroziacim 25-percentným clám zo strany Spojených štátov.
“Parlament je miestom, kde funguje činnosť vlády, a preto je“nevyhnutné, aby sa znovu spustil, keďže čelíme tejto kríze,” uviedol v tlačovej správe prezident CTA Stephen Laskowski.
“Ako národ musíme podporiť tím Kanady, aby odolal týmto nespravodlivým clám, a zároveň vyslať Američanom jasný signál, že sme pripravení na najvyšších úrovniach spolupracovať,” pokračoval.
CTA tiež navrhla, aby predstavitelia provincií pracovali na odstránení obchodných bariér medzi provinciami a umožnili tak obchod v rámci Kanady, aby “zvýšili efektivitu, produktivitu a poskytli miernu mieru odolnosti voči americkým clám.”
Podobne v tlačovej správe z 5. februára prezidentka CCMBC Catherine Swiftová vyzvala poslancov, aby využili 30-dňový odklad prezidenta USA Donalda Trumpa”na nájdenie dlhodobého riešenia.
“Táto 30-dňová milosť sa musí využiť ako obdobie významnej aktivity na posilnenie bezpečnosti hraníc, reformu kanadského’chaotického imigračného systému a potlačenie nelegálneho obchodu s drogami, okrem iného, a nie ako zámienka na uvoľnenie,” uviedla Swiftová.
“Členovia CCMBC nikdy nepodporovali sebazničujúcu obchodnú vojnu motivovanú výlučne straníckymi politickými záujmami, najmä zo strany premiéra Trudeaua a lídra NDP Singha, v rámci bezostyšného snahy udržať sa pri moci,” pokračovala. “Hlavným výsledkom takejto vojny budú vážne hospodárske škody pre Kanadu a ešte väčší verejný dlh.”
“Toto 30-dňové obdobie by sa malo využiť na vyhlásenie federálnych volieb, ktoré by umožnili zostaviť vládu, ktorá by skutočne zastupovala Kanaďanov,” vyhlásila Swiftová. “Premiér Trudeau by mal raz uprednostniť Kanadu namiesto toho, aby sa opäť pokúšal získať politické body na chrbte Kanaďanov.”
Poslednú sobotu Trump povedal že čoskoro príde bezprecedentné 25-percentné clo na všetok dovoz z Kanady a Mexika. Na vývoz kanadskej ropy a plynu, ako aj na vývoz elektrickej energie, ktorú USA dovážajú v hojnom množstve, by sa vzťahovalo 10-percentné clo. Za zmienku stojí, že Trump uzákonil len 10-percentné clo na tovar z Číny.
Našťastie pre Kanaďanov, v pondelok dostala krajina od Trumpa 30-dňovú milosť od ciel po tom, čo Trudeau sľúbil zvýšiť bezpečnosť hraníc a potlačiť fentanyl na hraniciach.
Trudeau uviedol, že Kanada realizuje “plán na ochranu hraníc v hodnote 1,3 miliardy dolárov – posilnenie hraníc novými vrtuľníkmi, technikou a personálom, lepšiu koordináciu s našimi americkými partnermi a zvýšenie zdrojov na zastavenie toku fentanylu.”
Líder Konzervatívnej strany Pierre Poilievre podčiarkol že Kanaďanom sa síce uľavilo, keď sa dozvedeli, že clá budú pozastavené, ale parlament musí pokračovať, aby Kanada mohla naplánovať svoju reakciu po 30-dňovom odklade.
“Tak ako Kanaďania v celej krajine, aj konzervatívci s úľavou prijali správu, že sa na jeden mesiac pozastavia clá zo strany Spojených štátov, ktoré by poškodili pracovníkov, rodiny a podniky na oboch stranách hranice,” napísal na X.
“Ale toto nie je čas na to, aby sme si sadli. Musíme naliehavo pracovať na posilnení kanadskej ekonomiky”a urobiť všetko pre to, aby sme zabezpečili, že tieto clá nikdy nebudú zavedené,” pokračoval Poilievre.
“Liberáli musia TERAZ odvolať parlament a uprednostniť krajinu pred stranou, aby sme mohli dať Kanadu na prvé miesto,” vyhlásil.
Ak však LifeSiteNews už skôr informoval, Trudeau naďalej odmieta potrebu opätovného otvorenia zákonodarného zboru, ktorý je prerušený do 24. marca, aby si Liberálna strana mohla zvoliť nového lídra.