Vedúci denníka Daily Wire Michael Knowles odsúdil rozdávanie svätého prijímania mimoriadnymi služobníkmi ako “liturgické zneužívanie.
Knowles na X odsúdil “dnes už bežné” rozdávanie Eucharistie - ktorú katolíci chápu ako Telo, Krv, Dušu a Božstvo Ježiša Krista - mimoriadnymi služobníkmi (EM), teda kýmkoľvek iným ako kňazom.
V súčasnosti bežné používanie mimoriadnych vysluhovateľov svätého prijímania počas omše je liturgickým zneužívaním. - Michael Knowles (@michaeljknowles) 9. marca 2025
Termín “mimoriadny” pochádza z toho, že takíto laickí vysluhovatelia svätého prijímania, ktorí sú teraz všadeprítomní pri Mesiách Novus Ordo , majú byť v skutočnosti skutočne mimoriadni, keď Druhý vatikánsky koncil ustanovil EM.
Mnohí, ak nie väčšina katolíkov, ktorí sa zúčastňujú na Novus Ordo omšiach, nevedia, že ruky kňazov’ sú počas svätenia špeciálne posvätené, aby mohli manipulovať so Svätou Eucharistiou, ktorá je samotným Bohom.
Svätý Tomáš Akvinský má vysvetlil, že toto je jeden z troch dôvodov, prečo sa posvätnej hostie smú dotýkať iba kňazi:
Liturgický učenec Dr. Peter Kwasniewski má podotkol, že ordinácia je taká dôležitá pre zaobchádzanie s Eucharistiou, pretože “[w]kedy držíte hostiu, ste v kontakte s Autorom všetkého života, všetkej skutočnosti. Toto nie je niečo, s čím by sme mohli zaobchádzať ľahkovážne alebo čo by sme mohli delegovať na úradníkov ako kancelársku prácu.”
“Nikdy v zaznamenaných dejinách Cirkvi nebolo laikom (nehovoriac o laičkách) dovolené rozdávať vzácne dary, až kým to nebolo len pred niekoľkými desaťročiami,” poznamenal Dr. Kwasniewski. Dokonca aj keď po Druhom vatikánskom koncile bolo EM povolené, táto prax bola “výslovne obmedzená na zriedkavé prípady,” ako napríklad, keď nie je k dispozícii vysvätený kňaz, ktorý by priniesol sväté prijímanie chorým.
Z tohto dôvodu Vatikán v roku 1997 objasnil, že “zvyčajné používanie mimoriadnych vysluhovateľov svätého prijímania pri omši, teda svojvoľné rozšírenie pojmu ‘veľkého počtu veriacich,’” patrí medzi praktiky, “ktorým sa treba vyhýbaťa eliminovať tam, kde sa takéto objavili v jednotlivých cirkvách.”
Keď používateľka X Diana Henryová odpovedala Knowlesovi, že Eucharistia je “stále ten istý Ježiš” bez ohľadu na to, kto ju rozdáva, katolícky komentátor odpovedal: “Samozrejme, ale niektoré spôsoby týkajúce sa Najsvätejšej sviatosti sú úctivejšie ako iné. Ak má človek na výber, zdá sa mi, že je lepšie zvoliť si ten úctivejší, a tým odradiť od liturgického zneužívania.”
Pridal latinskú vetu: “Lex orandi, lex credendi,” čo znamená, že “zákon modlitby” sa prekladá ako “zákon viery.” Inými slovami, to, ako sa človek modlí, ovplyvní to, čomu verí.