Výstupné zhrnutie
už skôr deklarovali svoj zámer zriadiť miesto, kde by ženy mohli podstúpiť farmakologické potraty.
Toto zariadenie s názvom AboTak bolo slávnostne otvorené 8. marca v blízkosti poľského parlamentu. Podľa aktivistov, ktorí sa podieľali na jeho vytvorení a prevádzke, je cieľom AboTak poskytnúť priestor, kde môžu ženy ukončiť tehotenstvo pomocou potratových tabletiek.
To vyvoláva právne otázky týkajúce sa jeho súladu s poľským právom, najmä vo vzťahu k poľskej ústave, zákonu o plánovaní rodiny, ochrane ľudského plodu a podmienkach prípustnosti interrupcie (“zákon o plánovaní rodiny”), trestnému zákonníku a usmerneniam vydaným v auguste minulého roka generálnym prokurátorom, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektmi farmakologického potratu.
Poľské právo sa nezmenilo
Ak si niekto myslí, že Poľsko pod vedením Donalda Tuska podporovaného Bruselom stále dodržiava povestný právny štát, hlboko sa mýli.
Zarážajúcim príkladom bezuzdného bezprávia je otázka prístupu k interrupciám – alebo, z iného pohľadu, dekriminalizácia interrupcií. V júli 2024 Sejm neschválil návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný zákon, v ktorom sa okrem iného navrhovala trestná zodpovednosť za nezákonný potrat a za napomáhanie pri potrate. Návrh zákona nezískal potrebnú väčšinu hlasov. Inými slovami, prostredníctvom demokratického procesu zástupcovia väčšiny poľskej spoločnosti rozhodli, že interrupcia a asistencia pri interrupcii by mali zostať nezákonné a trestné.
Túto záležitosť treba považovať za vyriešenú, najmä preto, že predmetný návrh zákona bol v každom prípade v rozpore s poľskou ústavou a dlhodobou judikatúrou ústavného súdu o ochrane ľudského života od počatia.
Obchádzanie zákona prostredníctvom ministerských usmernení
Po neúspešnom júlovom hlasovaní v Sejme niektorí politici vládnucej koalície v úzkej spolupráci s potratovými organizáciami oznámili, že interrupcie budú v Poľsku zavedené alternatívnymi spôsobmi. Čoskoro sa ukázalo, že to sa dosiahne prostredníctvom ministerských usmernení, ktoré prinútia lekárov vykonávať interrupcie v nemocniciach pod hrozbou finančných sankcií alebo dokonca straty zmlúv so Štátnym fondom zdravia.
Ministerské usmernenia však nepredstavujú všeobecne záväzný zákon. V právnom štáte nemôžu mať prednosť pred ustanoveniami poľskej ústavy (článok 38), zákona o plánovaní rodiny (článok 1) alebo trestného zákonníka (článok 152), ktoré všetky chránia ľudský život. Tieto usmernenia by mali byť v súlade s existujúcimi právnymi ustanoveniami, ako to vyžaduje ústavný princíp právneho štátu, ktorý hovorí, že “orgány verejnej moci konajú na základe a v medziach zákona” (článok 7 poľskej ústavy).
Ak však ide o interrupcie, zdá sa, že platnosť tohto princípu je buď pozastavená, alebo úplne ignorovaná – aspoň to naznačujú kroky tých, ktorí sú teraz v pozícii autority.
Čítajte: 18-ročný chlapec zomrel po spackanom 22-týždňovom potrate v coloradskom plánovanom rodičovstve
Prekaziť trestnú činnosť v AboTaku
AboTak, zariadenie, v ktorom aktivisti otvorene deklarujú svoj zámer pomáhať ženám pri interrupciách, nemalo byť nikdy založené. Napomáhanie k ukončeniu života nenarodeného dieťaťa’je podľa poľského práva trestným činom, ako sa uvádza v článku 152 § 2 Trestného zákonníka, ktorý stanovuje, že každý, kto pomáha tehotnej žene alebo ju navádza na ukončenie tehotenstva v rozpore so zákonom, podlieha trestu odňatia slobody až na tri roky.
Toto ustanovenie je naďalej platné a súdne precedensy potvrdzujú, že činnosti vykonávané aktivistami v AboTaku spĺňajú kritériá napomáhania k interrupcii. Napríklad vo svojom rozhodnutí z 30. septembra 2008 (vec II AKa 231/08) Odvolací súd v Katoviciach určil, že “pomoc pri prerušovaní tehotenstva sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi, napríklad poskytovaním nástrojov na tento účel, ale aj prostredníctvom poradenstva alebo informácií.”Odvolací súd v Gdańsk potvrdil podobné stanovisko vo svojom rozhodnutí z 9. februára 2017 (vec II AKa 294/16).
Je teda zrejmé, že osoby, ktoré poskytujú ženám miesto (priestory) a nástroje (tabletky) na vykonanie nezákonného potratu podľa zákona o plánovaní rodiny, sa dopúšťajú trestného činu uvedeného v článku 152 &dquo;2 trestného zákona.
Pozoruhodné je, že Odvolací súd v Katoviciach dokonca rozhodol, že samotné poskytnutie telefonického kontaktu na takéto účely môže predstavovať trestný čin podľa článku 152 § 2, pretože predstavuje “podstatnú pomoc, keďže umožnilo ďalšie konanie už priamo zamerané na ukončenie tehotenstva (…).” To platí ešte viac pre distribúciu potratových tabletiek, činnosť, ktorú dlho podporovali aktivisti Abortion Dream Team a ktorá sa teraz vykonáva úplne otvorene.
Pretože to povedal Tusk
To vyvoláva zrejmú otázku: Na akom právnom základe potratoví aktivisti – z ktorých jeden už bol odsúdený za napomáhanie nelegálnemu potratu – prevádzkujú a otvorene propagujú zariadenie, v ktorom sa údajne páchajú trestné činy? Bolo by rovnako prijateľné, aby otvorene pôsobili aj iní porušovatelia zákona, napríklad zlodeji, a aby sa im, ako v prípade AboTaku, dostalo policajnej ochrany?
Vyzerá to nepravdepodobne – hoci vzhľadom na súčasnú situáciu nemožno nič vylúčiť. Zdá sa, že hlavným dôvodom, prečo aktivisti ADT konajú beztrestne, je politická záštita. Samotní aktivisti túto skutočnosť neskrývajú a v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu TVP Info uviedli:
Donald Tusk prisľúbil, že ľudia, ktorí pomáhajú zabezpečiť prístup k interrupciám, nebudú stíhaní. Zákon z roku 1993, ktorý sa aj tak neuplatňuje, nás nezaujíma. Zákaz interrupcií sa tu neuplatňuje.
To naznačuje, že premiérove’ubezpečenia majú teraz prednosť pred zákonom a dokonca aj pred samotnou ústavou – niečo, čo Tusk otvorene priznal a tvrdí, že po ôsmich rokoch konzervatívnej vlády je potrebné obnoviť právny štát prostredníctvom nástrojov “militantnej demokracie”.
Takéto okolnosti robia irelevantnou aj skutočnosť, že ešte v auguste 2024 vydal generálny prokurátor Adam Bodnár usmernenia pre prokuratúru týkajúce sa prípravného konania o “tzv. farmakologickom potrate.” V týchto usmerneniach sa výslovne uvádza, že:
Obecné organizačné útvary prokuratúry’sú povinné viesť alebo dohliadať na konanie týkajúce sa nezákonného prerušenia tehotenstva, napomáhania alebo podnecovania k nemu.
Výsmech zo zákona
Aktivisti napomáhajúci pri umelom prerušení tehotenstva vyvolanom liekmi už dlho vzdorujú poľským zákonom. Verejné poskytnutie priestorov špeciálne určených na takéto aktivity však predstavuje novú úroveň vzdoru. Je to o to zarážajúcejšie, že zariadenie sa nachádza v blízkosti poľského parlamentu práve tam, kde sú zástupcovia národa zvolení, aby prijímali zákony, ale predovšetkým sú povinní dodržiavať zákony.
Mediálne správy a oficiálne profily kliniky AboTak “clinic” na sociálnych sieťach naznačujú, že osoby zodpovedné za jej prevádzku sú členmi Abortion Dream Team, vrátane Natalie Broniarczyk, Justyny Wydrzyńska a Kingy Jedlińska. Aktivistky na tlačových konferenciách a v rozhovoroch potvrdili, že v zariadení budú prebiehať interrupcie vyvolané liekmi, pri ktorých budú “pomáhať” tehotným ženám v priamom rozpore s platnými zákonmi.
Justyna Wydrzyńska už bola odsúdená za nelegálne poskytovanie potratových tabletiek žene s dvojičkami. V druhej inštancii rozhodol varšavský odvolací súd vrátil jej prípad na opätovné prerokovanie.
Inštitút Ordo Iuris obviňuje aktivistky z porušenia článku 152 ods. 2 Trestného zákona v spojení s článkom 124 a článkom 125 ods. 2 bod 2 zákona o liekoch a článku 11 ods. 2 Trestného poriadku. Trestný zákonník kriminalizuje napomáhanie k potratom v rozpore so zákonom. Ordo Iuris vo svojej sťažnosti zdôrazňuje, že tohto trestného činu sa možno dopustiť aj:
Tieto konanie sa trestá odňatím slobody až na tri roky.
Farmaceutický zákon okrem toho zakazuje neoprávnený predaj liekov a nezákonný obchod s takýmito výrobkami. Ordo Iuris upozorňuje, že aktivisti ADT používajú látky klasifikované ako lieky, ktoré neboli schválené na uvedenie na trh v Poľsku. Konkrétne:
Inštitút Ordo Iuris tiež upozorňuje na možnosť nezákonnej hospodárskej činnosti v prípade, že zariadenie spoplatní potratové tabletky. Nič nenasvedčuje tomu, že by aktivisti mali licenciu na vykonávanie tohto typu činnosti alebo na dovoz takýchto liekov.
Orientácia Ordo Iuris okrem toho zaslala žiadosť o poskytnutie informácií verejného charakteru varšavskému policajnému riaditeľstvu, ktorá sa týka zapojenia policajtov do stráženia priestorov. Deň po otvorení AboTaku bola polícia rozmiestnená vonku napriek tomu, že nedošlo k žiadnym viditeľným výtržnostiam. Organizácia si vyžiadala podrobnosti o:
Záverečné myšlienky
Udalosti okolo AboTaku poukazujú na do očí bijúci rozpor: zatiaľ čo poľský právny systém naďalej kriminalizuje napomáhanie pri potrate, aktivisti tieto zákony otvorene porušujú so zjavnou politickou podporou.