Biskup Athanasius Schneider povedal, že pápež bude jedného dňa opäť sláviť tradičnú latinskú omšu (TLM) v Bazilike svätého Petra.
V rozhovore, ktorý poskytol v nemčine novinárovi LifeSiteNews Andreasovi Wailzerovi, biskup Schneider hovoril o dôleľitosti tradičnej latinskej omše a povedal, že verí, že má v katolíckej cirkvi svetlú budúcnosť.
“Toto slávenie omše, ja ho nazývam omšou vekov, je nezničiteľné a pápež ho nemôže zničiť, nech by sa akokoľvek snažil,”povedal biskup z Kazachstanu.
“Prežije. Možno sa na krátky čas dostane do podzemia, ale v katakombách prežije.”
“A potom jedného dňa, som presvedčený – to je môj osobný názor – bude pápež sláviť tradičnú omšu v Ríme, v Bazilike sv. Petra”v Bazilike, s najväčšou slávnosťou,” uviedol pomocný biskup Astánskej arcidiecézy.
Biskup Schneider povedal, že TLM by nenazýval “starou omšou”, ale skôr “novou omšou”, pretože je to “omša mladých” dnes a zároveň “omša vekov.”
Povedal, že texty a rubriky tradičnej omše siahajú prinajmenšom do štvrtého storočia a k svätému Ambrózovi.
“Treba povedať, že je to dosť vekov.”
V rámci svojej 2000-ročnej histórie tradičná omša vždy “rástla tak pomaly,” bez akýchkoľvek zlomov v obrade, aj keď sa v priebehu storočí robili malé zmeny.
“Malé, veľmi malé veci sa vždy dajú zmeniť, ale nikdy nie drasticky, skôr veľmi opatrne,” poznamenal.
Na otázku LifeSiteNews, či si myslí, že sa TLM opäť stane normou v Cirkvi, odpovedal: “Povedal by som, že súčasná tzv. nová omša sa musí reformovať krok za krokom, aby sa veľmi priblížila omši vekov, tradičnému obradu.”
“Potom budú dva menšie varianty, to je môj osobný pohľad do budúcnosti.”
“Omša, ktorú teraz poznáme ako tradičnú omšu, zostane taká, aká je, bez zmeny, prípadne by sa mohli pridať niektoré prefácie alebo posvätné sviatky, ale poriadok omše sa meniť nebude,” pokračoval.
“ Takzvaná riadna omša, ktorá sa spravidla bežne slávi, bude takmer presne taká, ako ju poznáme dnes ako tradičnú omšu.”
“Možno rozdiel bude v tom, že v tejto takzvanej riadnej forme [.] sa bude viac používať ľudový jazyk ako v druhej, tradičnej forme, kde je takmer všetko v latinčine, […] a možno s niektorými veľmi malými zmenami rubrík,” povedal biskup.
“Arcibiskup Lefebvre raz povedal, že keby si mal vybrať medzi slávením Novus Ordo, t. j, novú omšu, úplne v latinčine alebo slávením tradičného obradu úplne vo francúzštine, uprednostnil by slávenie tradičného obradu úplne vo francúzštine pred Novus Ordo v latinčine.”
”A v tom má pravdu,” povedal Schneider.