Shutterstock_1977447137-810x500.jpg

Takmer polovica nevyliečiteľne chorých Kanaďanov, ktorí sa rozhodli pre eutanáziu, tvrdí, že sú osamelí

11
Kultúra smrti

Oficiálne vládne údaje ukazujú, že približne polovica Kanaďanov, ktorí nie sú nevyliečiteľne chorí, ale napriek tomu chceli ukončiť svoj život prostredníctvom štátom schválenej asistovanej samovraždy, tak vlani urobila, pretože sa cítili osamelí.

Podľa údajov, ktoré zverejnila Health Canada 11. decembra vo svojej piatej výročnej správe o lekárskej pomoci pri umieraní (MAiD), bolo v roku 2023 schválených a zomrelo 15 342 ľudí prostredníctvom eutanázie.

Celkovo 14 721 z týchto úmrtí bolo v prípadoch, keď choroba alebo postihnutie boli pravdepodobné v budúcnosti alebo sa považovali za “rozumne predvídateľné.” Tieto úmrtia sa nazývajú Track 1 MAiD.

662 úmrtí však boli ľudia, ktorí nezomierali. Z týchto úmrtí v rámci Track 2 47,1 % uviedlo ako dôvod, prečo chceli zomrieť, “izoláciu alebo osamelosť.” Pre porovnanie, približne 21,1 % úmrtí v rámci Track 1 uviedlo rovnaké pocity, prečo chceli zomrieť samovraždou vedenou lekárom.

V správe sa uvádza, že “sociálna izolácia a osamelosť majú preukázateľne vážny vplyv na fyzické a duševné zdravie, kvalitu života a dĺžku života.”

Z úmrtí v rámci Track 2 žilo 35,7 % osamelo v porovnaní s 30,2 % úmrtí v rámci Track 1. Z úmrtí v rámci sledovania 1 bol priemerný vek 77,7 roka. Priemerný vek úmrtí v rámci sledovania 2 bol 75 rokov.

Znamenajme, že tohtoročná správa Health Canada o MAiD je prvá, ktorá zahŕňa takzvané “ústne” žiadosti jednotlivcov ako oficiálne. Predtým museli tí, ktorí chceli zomrieť prostredníctvom asistovanej samovraždy, predložiť formulár na Health Canada, aby bola žiadosť o smrť samovraždou oficiálne zaznamenaná.

Pod vedením premiéra Justina Trudeaua, ktorého liberálna vláda v roku 2016 legalizovala MAiD, smrteľný program pokračoval v uvoľňovaní pravidiel o tom, kto má nárok na smrť.

Ako reported by LifeSiteNews, 1 z 20 kanadských úmrtí v roku 2023 pochádzalo z asistovanej samovraždy.

Prípady, keď sa ľuďom ponúka MAiD ako riešenie ich zdravotných problémov, sa v Kanade stali bežnými, ako reportoval LifeSiteNews.

Pred týždňom LifeSiteNews informovali o tom, ako kanadský pár seniorov uviedol, že centrum hospicovej starostlivosti predložilo jednému z nich eutanáziu ako možnosť, pretože si pri svojom fixnom príjme nemohli dovoliť zvýšené náklady na starostlivosť.

Kanadskí pro-life lídri kritizovali Trudeauovu vládu’za pokračujúce presadzovanie rozšírenia MAiD.

Väčšina Kanaďanov sa totiž obáva, že národ režim eutanázie nespravodlivo zameriava na tých, ktorí sú finančne a sociálne slabší, a zároveň stále podporuje nemorálnu prax vo všeobecnosti.

V roku 2021 sa program rozšíril z usmrcovania len nevyliečiteľne chorých pacientov na to, aby sa naň mohli kvalifikovať aj chronicky chorí. Odvtedy sa vláda snaží zahrnúť aj tých, ktorí trpia výlučne duševnými chorobami.

Od roku 2016 sa počet Kanaďanov usmrtených smrtiacou injekciou v rámci národného programu MAiD’blíži k 65 000, pričom len v roku 2023 sa odhaduje 16 000 úmrtí. Mnohí sa obávajú, že vzhľadom na manipuláciu s oficiálnymi štatistikami môže byť toto číslo ešte vyššie.

Kanada zaznamenala v roku 2023 približne 15 280 úmrtí v dôsledku eutanázie.