shutterstock_1451827259-810x500.jpg

Správa: Muska, možné spojenie s X

12
Neutral

Podľa správy, ktorú v pondelok zverejnila agentúra Bloomberg, čínski vládni predstavitelia zvažujú možnosť predaja TikToku majiteľovi spoločnosti X Elonovi Muskovi ešte pred uplynutím lehoty na odčlenenie tejto sociálnej videoplatformy od jej vlastníctva prepojeného s čínskou vládou.

Vlani v apríli zákon podpísaný prezidentom Joeom Bidenom a podporovaný mnohými členmi oboch strán vyžadoval, aby sa TikTok do 19. januára buď predal, alebo zatvoril, a to z dôvodu prepojenia čínskej materskej spoločnosti ByteDance’na vládnucu Komunistickú stranu Číny (KS Číny) a jej vojenské a sledovacie operácie, čo vyvolalo obavy o národnú bezpečnosť v súvislosti s prístupom čínskeho režimu’k osobným údajom amerických používateľov TikTok’u.

ByteDance zákon napadol, ale minulý týždeň Najvyšší súd USA v ústnych argumentoch naznačil, že zákon nezablokuje, hoci zatiaľ nebolo vydané žiadne rozhodnutie, pričom do konečného termínu na odpredaj zostáva len niekoľko dní.

V pondelok, Bloomberg informoval, že “ľudia oboznámení s touto záležitosťou” uviedli, že v súčasnosti sa predbežne zvažuje niekoľko možností, z ktorých jedna by zahŕňala Muskovu kúpu TikToku a jeho prípadné zlúčenie s X, čo by mohlo drasticky zvýšiť základňu používateľov tejto druhej platformy’a poskytnúť Muskovi obrovské množstvo údajov, pomocou ktorých by mohol zlepšiť svoj projekt umelej inteligencie xAI.

“Potenciálny vysokoprofilový obchod s jedným z najbližších spojencov [vracajúceho sa prezidenta Donalda] Trumpa’má istú príťažlivosť pre čínsku vládu, ktorá by mala mať určité slovo pri rozhodovaní o tom, či sa TikTok nakoniec predá,” podľa správy. Musk hlasno a finančne podporoval Trumpa vo voľbách v roku 2024 a bude radiť novej administratíve pri znižovaní výdavkov.

Musk, ktorý bol proti zákazu TikToku, sa k správe nevyjadril a spoločnosť ByteDance ju odmietla ako “čistú fikciu,” ale Bloomberg uviedol, že “nie je jasné, koľko toho ByteDance vie o rokovaniach s čínskou vládou.”

Aj keď sa na prvý pohľad zdá nepravdepodobné, že by čínska vláda bola ochotná dať novému vlastníkovi mimo svojej kontroly možnosť preskúmať zhromažďovanie a zdieľanie údajov o používateľoch TikTok’u, správa naznačuje, že režim to môže považovať za “potenciálnu oblasť na zmierenie” pred rokovaniami s Trumpovou administratívou o otázkach, ako sú obchod a clá.

Americkí politici na oboch stranách majú rozporuplné záznamy o podpore videoaplikácie. Vo februári minulého roka sa Bidenova’predvolebná kampaň pripojila k aplikácii napriek tomu, že jeho vlastná administratíva ju označila za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Kirby vtedy priznal, že “stále existujú obavy o národnú bezpečnosť v súvislosti s používaním TikToku na vládnych zariadeniach a nedošlo’k žiadnej zmene našej politiky, ktorá by to nedovoľovala”, ale odmietol komentovať správnosť používania aplikácie jeho šéfom.

V poslednom roku Trumpovho’prvého funkčného obdobia medzitým vyhlásil sankcie voči TikToku a podporil aj jeho zákaz, ale počas svojej kampane v roku 2024 zmenil svoj postoj niekoľko dní po stretnutí s megadonátorom GOP a akcionárom TikToku Jeffom Yassom. V decembri 2024 Trump požiadal Najvyšší súd o odklad termínu odpredaja do doby po svojom nástupe do funkcie s odôvodnením, že “on jediný disponuje dokonalými skúsenosťami v oblasti uzatvárania dohôd, volebným mandátom a politickou vôľou vyjednať riešenie na záchranu platformy a zároveň riešiť obavy o národnú bezpečnosť vyjadrené vládou.”