Maďarský parlament v utorok schválil zákon o mimovládnych organizáciách, pridávajúci nové povinnosti tým z nich, ktoré sú financované zo zahraničia. Podľa mimovládneho sektora sa vláda premiéra Viktora Orbána takto snaží zasiahnuť proti svojim kritikom, ktorých je najviac práve v prostredí mimovládnych organizácií.
Podľa nového zákona budú napríklad musieť všetky mimovládne organizácie, ktoré dostávajú zo zahraničia viac ako 26-tisíc dolárov ročne, nahlásiť túto skutočnosť súdu a zverejniť svojich donorov. Ak to nedodržia, hrozia im vysoké pokuty alebo aj zákaz činnosti. Ďalej zákon vyžaduje od všetkých organizácií, ktoré dostávajú príspevky zo zahraničia, aby túto skutočnosť uvádzali na všetkých písomnostiach a publikáciách zverejnených v tlači alebo na internete.
Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týždeň nepriamo priznal, že zákon má byť zameraný najmä proti mimovládnym organizáciám financovaným americkým filantropom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom. „V maďarskom verejnom živote je jeden jediný element, ktorý nie je transparentný, a to je sieť Sorosových mimovládnych organizácií,“ povedal Orbán. „Maďarský ľud má právo vedieť, kto reprezentuje koho a za akým účelom,“ dodal maďarský premiér. Soros koncom mája Orbána obvinil, že sa snaží budovať „mafiánsky štát“.Soros, 86-ročný finančník a filantrop, sa stáva čoraz častejším terčom nacionalistických politikov a ich priaznivcov po celom svete. Tŕňom v oku je im predovšetkým jeho podpora liberalizmu, menšín, utečencov a ľudských práv. Priaznivci konšpiračných teórií ho radi vykresľujú aj ako súčasť finančnej elity, ktorá podľa nich ovláda svet.