[autor: Fr. Mark Hodges]
Online monopolné sociálne média ako Facebook a vyhľadávače ako Google ohrozujú americkú demokraciu cenzúrou slobody slova a myslenia – tvrdí výskumník, ktorého Google vyhodil.
Mnoho kresťanských skupín a iných konzervatívcov sa sťažovalo, že Facebook, YouTube, Twitter, PayPal a Google zakazujú politickú nekorektnú reč, znemožňujú reklamy, dávajú preč videá z ich platforiem, zamietajú finančné príspevky či dokonca odstraňujú skupinové stránky v mene „porušenia pravidiel“.
„Google, Facebook a do istej miery aj Amazon zajali tok informácii a myšlienok medzi občanmi,“ vyhlásil Barry C. Lynn, bývalý dlhodobý člen New America Foundation. „Naša schopnosť slobodne medzi sebou v tejto krajine komunikovať, čo je prvotným základom na to, aby sme dokázali ochrániť našu demokraciu, je teraz ohrozená veľmi reálnym spôsobom.“
Lynn nie je jediný, ktorý poukazuje na narastajúcu tyraniu gigantov sociálnych médií. Zephyr Teachoutová, Lynnova bývalá kolegyňa v NAF, varovala pred tým, že Google „išiel po [svojich] kritikoch v akadémií a žurnalizme“ a „sám sa stáva akoby vládou ... neschopný vidieť presahovanie vlastných právomocí.“
„Google vytvoril systém lobovania a zastrašovania s cieľom získať moc,“ napísal pre The Washington Post Teachoutová. „Dostalo sa to do nebezpečného bodu, ktorý je príznačný pre mnoho monarchov: moment, keď už viac nechcú dovoliť nesúhlas.“
„Nebuď zlý“ je populárnym sloganom Googlu. Teachoutová hovorí, že Google sa stal tým, pred čím ostatných varuje. „Zdá sa, že Google asi stratil predstavu o tom, čo to znamená byť zlým – tak ako na to zabúda väčšina monarchov,“ napísala. „Keď raz dosiahnete vrchol moci, začnete veriť, že hocijaké ohrozenie vašej autority je samo o sebe podlé a že máte právo potlačiť odpor.“
Teachoutová zastáva požiadavku občanov na presadenie protikartelových zákonov proti monopolom. Povedala, že „veľké inovatívne spoločnosti“ by nemali mať dovolené „nám vládnuť.“
New America Foundation je „think tankom“ založeným prevažne Googlom, ktorý sa snažil ovplyvniť verejnú politiku. Keď Lynn a ďalší kolegovia pochválili rozhodnutie EU vo veci sankcii voči Googlu za jeho silnú monopolizáciu internetových vyhľadávačov, Lynn aj s kolegami dostali padáka.
Predsedníčka NAF, Anne-Marie Slaugherová varovala Lynna, že jeho verejná podpora európskych sankcii proti Googlu finančne ohrozí NAF. „Len pomysli na to, ako ohrozuješ naše financovanie,“ zareagovala vyčítavo – a to i napriek tomu, že NAF je teoreticky nezávislá.
Ďalší z členov NAF tímy, Matt Stoller, napísal pre Huffington Post o „vysokej nefunkčnosti našich firemný a politických sektoroch.“ „Zlé správanie na trhu vyhľadávačov a pokus o potlačenie preskúmania toho, ako Google funguje, ukazuje, že skutočným problémom je politická moc,“ prezradil.
„Sila monopolu, a samotný Google, je nebezpečím pre slobodný tok myšlienok, na ktorých závisí naša demokracia,“ povedal obviňujúco Stoller. „Ak sa monopolom nepostavíme, umlčia naše verejné inštitúcie v otázke ich rastúcej moci. ... Našu demokraciu (ale) môžeme opätovne získať, ak sa o to pokúsime.“
Teachoutová teraz predsedá novej „think tankovej“ organizácii, Citizens Against Monopoly, ktorú tvoria vyhodení členovia NAF. „Kroky, ktoré Google urobil, nás vyzývajú viac ako kedykoľvek predtým, aby sme sa postavili a bojovali proti monopolom,“ povedala. „Na konci dňa je to boj za slobodu.“
Steve Bannon z Breitbart News, ktorý je bývalým hlavným stratégom prezidenta Trumpa, povedal, že technologické spoločnosti ako Google a Facebook by mali byť regulované tak, ako sú regulované aj spoločnosti poskytujúce verejné služby.
Kongres sa môže rozhodnúť regulovať monopolizujúce technologické spoločnosti ako Facebook, Google a Amazon vzhľadom na ich vplyv na voľby cez reklamu na sociálnych sieťach. The Guardian informoval, že počas volieb v 2016 bolo na online reklamy minutých 1,4 miliardy dolárov.
New America Foundation sa teraz volá „New America“.