DSC_0206.jpg

Významný nemecký časopis zverejnil správu o zlyhaniach pápeža Františka

811
Milko Kostovič
Neutral

Nemecký magazín Der Spiegel zajtra uverejní vydanie s názvom "Nebudeš klamať. Pápež a Cirkev v jej najväčšej kríze," ktorý obsahuje 8-stranový príbeh o mnohých zlyhaniach Františkovho pontifikátu. Redakcia LifeSiteNews si mohla pozrieť online verziu pred plánovaným zverejnením.

Významnou súčasťou tejto štúdie je rozhovor s obeťou zneužívania z Buenos Aires, ktorá prezrádza, že spolu so skupinou obetí zneužívania napísali v roku 2013 spoločný list pápežovi Františkovi. Nikdy nedostali odpoveď, no jeden z kňazov-útočníkov bol vyhýbavo preradený na inú pozíciu. 

Der Spiegel vo svojom vydaní č. 39/2018 prekvapivo kritizuje pápeža Františka za jeho celkové vedenie, vrátane jeho váhajúcich postojov v mnohých otázkach - vrátane prijímania pre protestantov a pre "znovu ženatých" rozvedených - ktoré všetky zrejme podporujú jeho vlastný strach, že sa nakoniec "zapíše do histórie ako ten, ktorý rozdelil Cirkev" (tieto slová Spiegel viackrát zopakoval). Denník sa tiež dotkol škandálov, ako napríklad prípadu otca Inzoliho (v ktorom zasiahol kardinál Müller), drogovej homosexuálnej párty v Ríme, škandálu okolo McCarricka a jeho finančných darov Rímu, členov rady C9, ktorí boli obvinení zo zastierania (Errazuriz, Maradiaga).

Dôležitým zlyhaním pápeža, ako to opisuje magazín - ktorého novinári cestovali do Argentíny, Mníchova a ďalších miest kvôli tomuto článku - je jeho absencia súcitnej a spravodlivej odpovede obetiam sexuálneho zneužívania. Spiegel hovoril so ženou Julietou Añazco, ktorá bola sexuálne zneužitá kňazom Ricardom Giménezom, keď mala len sedem rokov. Zneužil ju, keď vošla do jeho stanu, počas tábora pre mládež, pre sviatosť pokánia.

Añazco pochádza z mesta La Plata, ktoré je neďaleko od Buenos Aires. Iba neskôr sa dozvedela, ako vysvetľuje Spiegel, že Giménez už bol preložený na inú pozíciu kvôli obvineniam zo zneužívania maloletých. Táto žena - ktorá tiež poskytla rozhovor pre dnes veľmi diskutovaný francúzsky dokument Kód Ticha: sexuálne zneužívanie v Cirkvi a ktorá sa môže stať "ženou, ktorá položila pápežstvo Františka" - povedala, že veľmi trpela a pokúsila sa o terapiu. Dnes je členkou organizácie "Sieť preživších cirkevného zneužívania", kde podľa nemeckého časopisu "môže hovoriť o tom, čo sa jej stalo."

Ako informuje Spiegel, "v roku 2013, krátko po zvolení Bergoglia za pápeža, Julieta Añazco a ďalších 13 obetí kňaza Giméneza napísali list, v ktorom opísali, čo sa im stalo - a prečo teraz stále trpia depresiou; a pokúsili sa zabiť; alebo prečo sa stali závislými na drogách, zatiaľ čo obvinený kňaz pokračoval v celebrovaní omše a bol v kontakte s deťmi."

V decembri 2013 tieto obete poslali list doporučenou poštou pápežovi Františkovi. "O tri týždne neskôr," uvádza Spiegel, "prišlo potvrdenie o prijatí. Potom už nič nepočuli." Obvinený kňaz - otec Giménez - bol následne preložený, začal pracovať v opatrovateľskom dome pre starších ľudí, kde sa stále "ukazuje novinárom vo svojej sutane". "Je tu rešpektovaný a naďalej celebruje omšu," dodáva časopis.

Ako ďalej vysvetľuje Spiegel, "počas obdobia, keď bol Bergoglio kardinál, sa mnohé obete zneužívania v Buenos Aires (bývalé biskupské sídlo Jorgeho Bergoglia) obrátili na neho o pomoc; nikomu k nemu nebol povolený prístup". Julieta Añazco a ďalšie obete teraz požadujú občianskoprávny proces proti ich tyranom. V súčasnosti prebieha 62 procesov voči argentínskym kňazom. Ako uvádza Spiegel: "počet ich obetí sa môže počítať v tisícoch". Ako hovorí Añazco, "pre nás je to ťažké, pretože nám nikto neverí. Chceli by sme sa dostať k pápežovi, ale on sa o nás nezaujíma".

Juan Pablo Gallego - prominentný právny obhajca obetí zneužívania v Argentíne - ide dokonca tak ďaleko, keď tvrdí: "František akoby bol teraz v rímskom exile - našiel tam svoje útočisko (s imunitou). V Argentíne by najskôr musel vyvrátiť podozrenie, že roky chránil násilníkov a zneužívateľov detí." Gallego v rozhovore pre Spiegel následne hovoril o momentálne známom prípade zneužívania detí otcom Juliom Césarom Grassim, ktorý bol uväznený za zneužitie chlapcov vo veku 11 až 17 rokov. 

Podľa Gallega bol pápež František spovedníkom Grassiho a objednal si 2600-stranovú štúdiu, aby obhájil Grassiho pred obvineniami zo zneužitia. Táto štúdia bola predložená "s cieľom kriminalizácie obetí", ako to uvádza Spiegel

"V roku 2006 som mal rozhovor s Bergogliom," vysvetľuje Gallego. "Bol utiahnutý a nedôverčivý, nepovedal žiadne slovo o tom (fakte), že Cirkev zaplatila Grassiho právnikov. Súčasný obraz otvoreného, sympatického pápeža Františka nezodpovedá mužovi, pred ktorým som vtedy sedel."