sydneyvigil1_1024_512_75_s_c1.jpg

Katolíci v Sydney odprosujú kolenačky pred katedrálou za znesvätenie, spôsobené LGBT show

1,759
Zuzana Smatanová
Kultúra života

Viac ako 200 katolíkov sa zhromaždilo na schodoch pred katedrálou v Sydney aby sa modlili a spievali hymny a odprosovali tak za "Live N’ Queer" LGBTQ variety show, ktoré sa konalo v polovici februára priamo pred St. Mary´s Cathedral na veľkom otvorenom priestranstve, ktoré vlastní mesto Sydney. Show je súčasťou série, známej ako ´Heaps Gay´, vytvorenej pre "queer" komunitu (rozmanitých). Program show má širokú škálu - od obyčajného folku a pop music, až po oplzlé a obscénne javiskové formy.  

Katolíkov v Sydney, vrátane abp. Anthonyho Fishera, OP, zdesila a znechutila najmä blízkosť show tesne pri katedrále a zneužitie obrazu katedrály v reklame na túto akciu. Abp. Fisher požiadal predstaviteľov mesta Sydney, aby z reklám odstránili obraz katedrály, na čo hovorca mesta oznámil, že tak urobia, aby sa "vyhli akémukoľvek zmätku". Mesto Sydney však aj napriek tomu celú túto akciu podporuje, ako aj celú sériu Sunset Piazza koncertov, ktorých je táto show súčasťou. Hovorca mesta tvrdí, že s predstaviteľmi katedrály koncertnú sériu konzultovali a nemali žiadne námietky.    

"Frustruje nás a rozrušuje skutočnosť, že St. Mary´s Cathedral, ktorá je materským chrámom Austrálie, zneužili na provokačnú propagáciu takejto akcie a že voči veriacim katolíkom prejavili absolútnu bezcitnosť"protestuje abp. Fisher. "V tomto významnom a dôležitom období Veľkého pôstu sa musíme modliť a prosiť Pána, aby sa aj v našom veľkom a ´tolerujúcom´ meste Sydney rešpektovala a chránila náboženská viera a aby sme všetci znovuobjavili úctu voči všetkému posvätnému."

Aj keď obrázok katedrály z reklamy na akciu odstránili, katolíkov neprestala hlboko znepokojovať bezprostredná blízkosť konania spomínanej akcie priamo pred katedrálou. Istý benediktínsky katolícky kňaz, ktorý sa zúčastnil verejnej modlitby posv. ruženca pred katedrálou, popísal túto verejnú urážku katolíkov takto: "Vysvetľujte to niekomu, kto neverí v Boha a kto si myslí ´Prečo to týchto ľudí tak rozčuľuje?´. Je to akoby som stál povedzme pred hrobom svojej matky, ktorý je pre mňa vzácnym a dôležitým miestom, ktorý je pre mňa posvätný, ktorý je pre mňa niečím špeciálnym. A aj oni vedia, že ma veľmi zraňuje to, čo na tomto mieste, alebo v jeho blízkosti robia. Mňa to nesmierne uráža a oni dobre vedia, že ma to uráža a veľmi zraňuje. Tvária sa, že si to neuvedomujú, ale tomu sa ťažko verí, keď vidíte tú veľkú urputnosť a zúrivosť, s akou vystupujú proti Katolíckej cirkvi."

Obyvateľ Sydney, katolík Charlie Bakhos, zareagoval na túto akciu zorganizovaním verejnej modlitby na schodoch katedrály večer, keď sa mala konať spomínaná show. Vo videu, ktoré poslal na fb. forum ´Christian Lives Matter´ vyjadruje žiaľ nad zneužitím obrázku katedrály na letákoch k akcii. "Pre mňa je to obrovský výsmech Katolíckej cirkvi a kresťanstvu ako takému", povedal Bakhos. "Vyzývam všetkých kresťanov v Austrálii, v Sydney a na celom svete, aby sa modlili ruženec, aby zostali pokojní a nespôsobovali žiadne problémy. Skrze Ježiša Krista sa dá pomocou modlitby vyriešiť všetko." Večer, keď sa show konala, sa stovky katolíkov spolu s tradičnými katolíckymi kňazmi zhromaždili na schodoch St. Mary´s katedrály aby sa na kolenách pomodlili ruženec. 

Podľa istého účastníka show (Pedestrian.TV) sa "skupina snažila prehlušiť hudbu svojimi piesňami a hymnami. Rozhodne ste mohli vidieť a počuť kresťanov." Veľa Austrálčanov - aj mnohí komentátori, kritizujúci abp. Fisherovu fb. post - vnímali protest proti zneužitiu katedrály na reklamu a blízkosť show  ako nenávistnú a plnú predsudkov: "Aké úžasné vidieť, že rešpektuješ druhých, preukazuješ súcit ... ach počkať, veď ty robíš presný opak ... hanba ti, Anthony!"; "Povzbudzujem všetkých, aby sa vzdali predsudkov a nenávisti v tohtoročnom Pôste, kto vie, možno takí tiež zostanete navždy!"   

Starosta mesta Sydney, lord Clover Moore, povedal pre The Sydney Morning Herald ešte pred protestom toto: "Tu nie je miesto pre nenávisť, netoleranciu alebo zasievanie rozdeľovania. V smere k rovnosti sme už urobili veľké pokroky, no je viac než jasné, že ešte zostáva veľa práce aby sme mohli uistiť LGBT komunitu, že môže žiť bez strachu z diskriminácie."