V utorok 8. februára poskytol kardinál Raymond Leo Burke rozhovor Edwardovi Pentinovi z portálu National Catholic Register, v rámci ktorého sa vyjadril aj o dokumente Responsa ad dubia, ktorý 18. decembra vydala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Išlo o odpovede tejto inštitúcie na otázky biskupov z celého sveta, ohľadom aplikácie nového motu proprio Traditiones custodes, ktoré nanovo reguluje slúženie tradičnej sv. omše.
Podľa kardinála Burkeho, bývalého prefekta Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry (najvyššieho súdu v Cirkvi) je tento dokument záväzný „len do tej miery, do akej je v súlade s náukou a disciplínou Cirkvi, podľa základného princípu regula iuris – právneho poriadku, ktorý, keď sa nerešpektuje, robí zo zákona svojvoľný nástroj v rukách jednotlivcov presadzujúcich určitú ideológiu alebo agendu.“
Podľa kardinála Burkeho sú usmernenia Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, aplikované spolu s Traditionis custodes, „zmätené“ a „protirečivé“:
„To, čo kongregácia predložila, je nielen v rozpore s pravidlami v Cirkvi, ale aj v rozpore s rozumom. Napríklad, Kongregácia pre Boží kult a sviatosti tu preberá úkony, ktoré podľa práva patria diecéznemu biskupovi, aj keď Traditiones custodes trvá na tom, že diecézny biskup vie, čo je najlepšie pre dobro duší.“
Kardinál dodal, že je „primárnou zodpovednosťou diecézneho biskupa starať sa o dobro duší v súlade so stálou doktrínou a disciplínou Cirkvi“. Pápež, ako uviedol kardinál, „nemá absolútnu moc zbaviť biskupov legitímnych právomocí“.
Edward Pentin v rozhovore uviedol, ako sa z viacerých zdrojov dozvedel, že decembrový text Responsa ad dubia, bol napísaný bez konzultácie s Pápežskou radou pre legislatívne texty, poverenou výkladom cirkevných zákonov. Podľa neho nemá dokument legislatívnu váhu, založenú na cirkevnom práve a pravidlách Kongregácie pre Boží kult a disciplínu. Dokument navyše nebol zverejnený v oficiálnom vestníku Svätej stolice, Acta Apostolicae Sedis.
Podobný názor, že Responsa „nemajú žiadnu legislatívnu váhu“, zastáva aj otec Pius Pietrzyk, OP, pomocný profesor kánonického práva na Pápežskej fakulte Nepoškvrneného počatia, so sídlom v Dominikánskom inštitúte štúdií vo Washingtone: „Len vyjadrujú myslenie a prax kongregácie v konkrétnej právnej otázke.“
Otec Pius Pietrzyk, OP dodal, že „biskupi a pastieri môžu slobodne, právne aj morálne dospieť k inému záveru, po náležitom zvážení myšlienok kongregácie a vzhľadom na pastoračné okolnosti v ich miestnych komunitách.“