USA: Trinásť „katolíckych“ senátorov hlasovalo za extrémny pro-potratový zákon

197
Kultúra smrti

V pondelok prebehlo v americkom Senáte hlasovanie o návrhu potratového zákona, ktorý by umožňoval zabitie dieťaťa až do deviateho mesiaca tehotenstva. Zákon našťastie nebol prijatý, avšak veriaci katolíci zostali šokovaní z toho, že až trinásť senátorov, ktorí sa verejne hlásia ku katolíckej Cirkvi, tento zákon podporilo. Je to ďalšie poučenie, nielen pre amerických voličov, že predvolebné dušovanie sa vierou a sľubovanie „pro-life“ zákonov, môže byť len účelovým nástrojom pre katolíckych liberálov, ako sa dostať do zákonodarného orgánu.

Návrh zákona, okrem extrémneho predĺženia doby umožňujúcej umelý potrat, plánoval potlačiť lokálne „pro-life“ zákonodarstvo v jednotlivých štátoch USA. Návrh bol známy pod zavádzajúcim názvom Zákon o ochrane zdravia žien.

Svoje znechutenie nad zradou „katolíckych“ senátorov vyjadrili viacerí cirkevní predstavitelia aj radoví veriaci.

Katolíci sú už unavení z toho, že ich viera sa používa ako politický futbal na ceste predvolebnej kampane a potom je odvrhnutá katolíckymi politickými osobnosťami, keď potrebujú hlasovať po straníckej línii proti najzákladnejším morálnym náukám Cirkvi,“ uviedol Joshua Mercer, hovorca konzervatívnej katolíckej organizácie CatholicVote

Biskup Thomas Tobin z Providence v štáte Rhode Island, neskrýval svoje rozhorčenie:

Hanebnosť! Príde Boží súd! Potrat je vražda!

Za návrh zákona hlasovali títo katolícki senátori: Maria Cantwellová, Bob Casey, Catherine Cortez Mastová, Dick Durbin, Kirsten Gillibrandová, Tim Kaine, Mark Kelly, Patrick Leahy, Ed Markey, Bob Menendez, Patty Murrayová, Alex Padilla a Jack Reed. Ďalší „katolík“, prezident Joe Biden, toto opatrenie dôrazne podporil.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová neskrývala svoje sklamanie z odmietnutia zákona konzervatívnymi republikánmi:

V čase, keď je prístup žien k starostlivosti o reprodukčné zdravie vystavený zvýšenému útoku v štátoch po celej krajine, je mimoriadnym sklamaním, že republikáni v Senáte zablokovali schválenie Zákona o ochrane zdravia žien, ktorý by posilnil prístup k zdravotnej starostlivosti a kodifikoval ústavné práva potvrdené pred polstoročím v kauze Roe verzus Wade a v nasledujúcich precedensoch Najvyššieho súdu,“ uviedla vo vyhlásení z 1. marca. „Toto je pre nás chvíľa, aby sme sa znovu zaviazali posilniť prístup k zdravotnej starostlivosti pre ženy, brániť ústavné právo, ktoré potvrdila kauza Roe verzus Wade, a chrániť slobodu všetkých ľudí budovať si vlastnú budúcnosť.“

Okrem „slobody budovať si vlastnú budúcnosť“ pre nenarodené deti, samozrejme. Zavraždení už nič nebudujú

DISKUSIA k článku