Bilionár a podnikateľ Elon Musk’kontroverzná spoločnosť Neuralink, ktorá vyrába mozgové čipy, žiada dobrovoľníkov o účasť na klinických testoch, oznámila spoločnosť v utorok.
V oznámení z 19. septembra, ktoré zverejnila na svojej webovej stránke, spoločnosť Neuralink uviedla, že “s radosťou oznamuje, že sme’dostali súhlas od nezávislej inštitucionálnej revíznej komisie a nášho prvého nemocničného pracoviska na začatie náboru pre naše prvé klinické testovanie na ľuďoch.”
Prípravovaná štúdia, označovaná ako PRIME (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface - presné roboticky implantované mozgovo-počítačové rozhranie), má za cieľ “posúdiť počiatočnú funkčnosť nášho BCI [mozgovo-počítačového rozhrania], ktoré umožňuje ľuďom s ochrnutím ovládať vonkajšie zariadenia pomocou ich myšlienok.”
Muskova’spoločnosť, ktorú založil v roku 2016 so skupinou vedcov a inžinierov, má pomocou robota “chirurgicky umiestniť” “ultrajemné a flexibilné vlákna” spoločnosti Neuralink’ “plne implantovateľné, bezdrôtové mozgovo-počítačové rozhranie” do “oblasti mozgu, ktorá ovláda zámer pohybu.V rámci štúdie sa bude “hodnotiť bezpečnosť” implantátu aj chirurgického robota.
Podľa oznámenia je “[p]odstatným cieľom nášho BCI poskytnúť ľuďom schopnosť ovládať počítačový kurzor alebo klávesnicu len pomocou svojich myšlienok.”
Pohyb k uskutočneniu skúšok na ľuďoch prichádza po tom, čo americký Food and Drug Administration (FDA) greenlit Neuralink’výskum na základe “výnimky pre výskumné zariadenia” v máji 2023.
“Je to výsledok neuveriteľnej práce tímu Neuralink v úzkej spolupráci s FDA a predstavuje dôležitý prvý krok, ktorý jedného dňa umožní našej technológii pomôcť mnohým ľuďom,”napísala Muskova’spoločnosť v tweet po správe o schválení FDA.
ČÍTAŤ: FDA schvaľuje prvé skúšky na ľuďoch pre spoločnosť Neuralink, ktorá vyrába mozgové čipy Elona Muska’
Neuralink v utorok uviedol, že prvá klinická skúška “predstavuje dôležitý krok v našej misii vytvoriť všeobecné mozgové rozhranie na obnovenie autonómie pre ľudí s neuspokojenými medicínskymi potrebami.”
Zúčastniť sa na skúške sa môže prihlásiť “[a]každý v Spojených štátoch, kto má aspoň 18 rokov a je plnoletý vo svojom štáte, kto je schopný dať súhlas a kto má kvadruplegiu, paraplégiu, stratu zraku, sluchu, neschopnosť hovoriť a/alebo veľkú amputáciu končatiny (postihujúcu končatinu nad alebo pod lakťom a/alebo nad alebo pod kolenom).”
Ak je prvotným cieľom výskumu PRIME práca s ľuďmi so zdravotným postihnutím s cieľom “obnoviť samostatnosť”, Elon Musk sa netají svojimi širšími plánmi s touto technológiou.
Ako LifeSiteNews už informoval, Musk túto technológiu označil za ochranu pred tým, aby sa umelá inteligencia (AI) nakoniec stala “oveľa inteligentnejšou ako ľudia” a ovládla spoločnosť. Podľa Muska len “splynutím” s AI si ľudia vyvinú schopnosť udržať pred ňou náskok a ochrániť sa pred ňou.
Konečným cieľom Neuralinku je “zabezpečiť budúcnosť ľudstva”ako civilizácie vo vzťahu k AI,” povedal Musk publiku v prejave na Kalifornskej akadémii vied v San Franciscu v roku 2019.
“Po vyriešení množstva chorôb súvisiacich s mozgom nastane zmiernenie existenčnej hrozby AI,” pokračoval. “To je jeho zmysel.”
“Toto je niečo, čo si myslím, že”bude naozaj dôležité v meradle civilizačnej úrovne,” povedal.
Musk zopakoval svoje obavy z umelej inteligencie v rozhovore s bývalým moderátorom Fox News Tuckerom Carlsonom v rozhovore zo začiatku tohto roka.
ČÍTAJTE: Elon Musk varuje pred AI’mocou spôsobiť ‘civilizačnú deštrukciu’ v rozhovore s Tuckerom Carlsonom
“Myslíte si, že je to’reálne, že je mysliteľné, že by AI mohla prevziať kontrolu a dosiahnuť bod, kedy by ste ju nemohli’vypnúť a ona by rozhodovala za ľudí?” Carlson sa Muska opýtal v aprílovom rozhovore.
“Áno, určite,” miliardár vtedy odpovedal. “To’je určite to, kam veci smerujú.”