shutterstock_593134904-e1695723491193-810x500.jpg

Čile by mohlo napraviť chybu prijatím pro-life ústavy

14
Kultúra života

V roku 2022 odmietlo 62 % čílskych voličov návrh pro-potratovej ústavy, ktorú podporil mladý ľavicový líder, prezident Gabriel Boric, bývalý líder študentských protestov. Návrh ústavy - ktorá mala nahradiť vtedy 41 rokov starú ústavu zavedenú diktátorom generálom Augustom Pinochetom - vypracovalo ústavodarné zhromaždenie plné Boricových stúpencov. V 388 článkoch porazeného návrhu mali byť natrvalo zakotvené mnohé progresívne programové body, od presadzovania rodovej rovnosti vo vláde až po legalizáciu potratov ako základného práva žien. 

Boric uznal porážku a ústavný proces sa vrátil k rysovacej doske. Teraz budú čílski voliči čeliť úplne inej voľbe 17. decembra, keď sa o novom návrhu ústavy bude konať referendum. Ústavná rada, 50-členné zhromaždenie zvolené 7. mája, začala hlasovať o ústavných článkoch 15. septembra a má pred sebou termín 7. novembra, keď predloží Boricovi konečný návrh. V stredu 20. septembra Ústavná rada - ktorá pracuje na novom návrhu - formálne prijala pro-life článok, ktorý hovorí: “Zákon chráni život nenarodených detí.” Článok prešiel veľkým pomerom hlasov 33 k 17. 

Čítajte: Tu’je dôvod, prečo musia všetci zástancovia života podporiť záchranárov uväznených kvôli zákonu FACE 

Podľa republikánskeho poradcu María de los Ángeles Lópeza (člena pravicovej Partido Republicano), vysvetlenie svojho postoja 20. septembra: “Nemôžeme sa domnievať, že zabitie ľudskej bytosti je právo… republikánsky tábor si volí život.”Radná Carolina Navarette súhlasila a uviedla: “Je nevyhnutné, aby sme zmenili našu ústavu a jednoznačne a pevne zakotvili právo na život od počatia až po jeho prirodzený koniec.” Mainstreamové mediálne zdroje pripisujú úspech novely “krajne pravicovým” politikom, ale prieskumy verejnej mienky – nehovoriac o minuloročnom odmietnutí pro-potratovej ústavy – naznačujú, že odrážajú vôľu väčšiny, ktorá je pevne pro-life. 

Aborcia bola v Čile legalizovaná v roku 2017 za okolností znásilnenia, ohrozenia života matky alebo tehotenstva, pri ktorom sa považuje za nepravdepodobné, že by nenarodené dieťa prežilo. Táto novela by podľa ľavicových politikov mohla potenciálne zrušiť aj túto obmedzenú legalizáciu a niektorí nestrácali čas tvrdením, že ochrana čilských detí v maternici je hrozbou pre ženy, ktoré sa namiesto toho vydajú do zapadnutých uličiek a zaobstarajú si nebezpečné nelegálne interrupcie (všetky interrupcie sú, samozrejme, pre dané dieťa smrteľné, čo je účelom tohto zákroku). Zdá sa, že nový návrh má rovnako konzervatívny charakter, ako bol predchádzajúci zamietnutý návrh liberálny. 

Mainstreamové médiá už trvajú na tom, že tento postup je “plytvanie časom” a že proti pripravovanému návrhu je drvivá väčšina Čiľanov – hoci nie nevyhnutne kvôli pro-life dodatku. Bolo predložených viacero politicky motivovaných návrhov, z ktorých viaceré boli stiahnuté,keď Ústavná rada rokuje o obsahu návrhu, ktorý bude predložený na referendum. Je teda príliš skoro povedať, čo si budú voliči myslieť o návrhu, ktorý dostane prezident Borič v novembri – ale zdá sa nepravdepodobné, že by bol dovtedy odstránený dodatok za život, ktorý bol prijatý s takou veľkou podporou. 

Ak Čilania tento druhý návrh ústavy odmietnu, Boric naznačil, že jeho vláda radšej upustí od procesu, než aby sa pokúsila o tretie ústavné referendum a ponechala v platnosti Pinochetovu ústavu z roku 1980. Je možné, že sa tak aj stane, ale stojí za to poznamenať, že prvý návrh za potrat bol všeobecne považovaný za víťazný a médiá boli zaskočené, keď bol tak hlasno odmietnutý. 

Možno čilskí voliči opäť všetkých prekvapia  a ak sa tak stane, právo nenarodených detí na nezabíjanie bude obnovené po prvýkrát za posledných šesť rokov.