GettyImages-2153163307-810x500.jpg

Iránsky prezident Ebrahim Raisi, ktorý dohliadal na masové popravy, zomrel pri havárii vrtuľníka

64
Kultúra smrti
  • Prezident Iránu zahynul pri havárii vrtuľníka.
  • Raisi bol šiitským vodcom, ktorý odsúdil tisíce politických väzňov na smrť.
  • V lete 1988 bolo zabitých 4 500 až 5 000 ľudí v Iráne.
  • Raisi dohliadal na obohacovanie uránu, útoky na Izrael a podporoval Rusko.

Prezident Iránu zahynul v nedeľu večer pri havárii vrtuľníka.

Ebrahim Raisi bol moslimský duchovný, ktorý tvrdil, že jeho rodina pochádza od Mohameda, zakladateľa islamu. Podľa agentúry Reuters zahynul neďaleko Azerbajdžanu spolu s ďalšími predstaviteľmi, ktorí boli v krajine na návšteve pri príležitosti osláv novej priehrady.

Raisi bol šiitským vodcom, ktorý v roku 1988 pôsobil v komisii, ktorá odsúdila tisíce politických väzňov na smrť. Očakávalo sa, že nakoniec nahradí ajatolláha Alího Chameneího.

“Organizácie na ochranu ľudských práv odhadujú, že v lete 1988 bolo vo väzniciach po celom Iráne zabitých 4 500 až 5 000 mužov, žien a detí,” podľa Amnesty International’s súhrn. “Vzor politických popráv sa dramaticky zmenil z čiastkových správ o popravách na masívnu vlnu zabíjania, ktorá sa uskutočnila v priebehu niekoľkých mesiacov.”

“Skutočný počet mŕtvych však stále nie je známy, keďže popravy sa vykonávali v tajnosti. Mnohí príbuzní sa totiž nikdy nedozvedeli o vraždách ani o tom, kde boli ich blízki pochovaní,”uviedla Amnesty International.

V septembri 2022 jeho vláda podľa BBC zabila stovky demonštrantov proti duchovnej vláde.

“Hnutie ‘Žena, život, sloboda’ vyvolala smrť vo väzbe Mahsy Aminiovej, mladej ženy, ktorú zadržala mravnostná polícia v Teheráne za to, že údajne nosila hidžáb ‘nevhodne”, uviedla BBC. Úrady popreli, že by s ňou zle zaobchádzali, ale vyšetrovacia misia OSN zistila, že bola ‘vystavená fyzickému násiliu, ktoré viedlo k jej smrti."”

Raisi podľa agentúry Associated Press dohliadal na ďalšie obohacovanie uránu v Iráne’a útoky na Izrael. Bol “tvrdým ochrancomégé najvyššieho vodcu krajiny, ktorý pomáhal dohliadať na masové popravy tisícov ľudí v roku 1988 a neskôr viedol krajinu pri obohacovaní uránu na úroveň blízku zbraniam a pri veľkom útoku dronmi a raketami na Izrael,”podľa agentúry AP’s článok o jeho smrti.

“Izraelský predstaviteľ pre agentúru Reuters uviedol, že sa na havárii nepodieľal,” spravodajská reported. “Neboli sme to my”.”

Irán sa tiež spojil s Ruskom a dodal mu zbrane na boj proti Ukrajine; Putin podľa agentúry Reuters v kondolenčnom posolstve označil Raisiho za “skutočného priateľa Ruska”.

Smrť Raisiho’a ministra zahraničných vecí Hosejna Amirabdollahjana, ktorý tiež zahynul pri havárii lietadla, oplakala aj teroristická skupina Hamas. Hamas im poďakoval za podporu pri teroristických útokoch proti Izraelu 7. októbra 2023 a následnej vojne.