- Väčšina Kanaďanov podporuje interrupcie, čo je sklamaním pre tradičných katolíkov.
- Prieskumy môžu byť zavádzajúce a neodrážajú skutočné nálady obyvateľstva.
- Kanada chýba silné pro-life vedenie v cirkvách a médiách ako v USA.
- Zmena v Kanade vyžaduje modlitby, lásku a obrátenie sŕdc k dôstojnosti života.
Výskum verejnej mienky agentúry Leger ukázal, že 80 % Kanaďanov podporuje interrupcie, čo je síce sklamaním, ale nie prekvapením.
“Väčšina Kanaďanov (80 %) podporuje právo ženy na interrupciu, ak sa tak rozhodne, zatiaľ čo približne každý desiaty (11 %) je proti a 9 % nevie, ako sa k tejto otázke postaviť,” uvádza májový prieskum.
“Ženy a Kanaďania vo veku 55 a viac rokov sú častejšie za právo ženy rozhodnúť sa (resp. 84 %),” pokračoval.
Pozoruhodné je, že prieskum zavádzajúco uvádza ako tých, ktorí sú “rozhodne” a “skôr” proti potratom. To znamená, že počet skutočných zástancov potratov, teda tých, ktorých prieskum uvádza ako “silne” odporcov potratov, sa pohybuje na úrovni 6 %.
Prieskum, ktorým sa oháňajú zástancovia potratov, bol zverejnený po kanadskom Národnom pochode za život, ktorý sa konal začiatkom tohto mesiaca.
Jak však Jack Fonseca z Campaign Life Coalition’povedal pre LifeSiteNews, že podľa neho sú čísla spoločnosti Leger’vo svojej podstate “neobjektívne,” a vysvetlil, že toto odvetvie má tendenciu “potláčať skutočné pro-life nálady v Kanade o niekoľko bodov.”
“Jedným z dôvodov tejto nepresnosti je spôsob, akým anketári zvyčajne kladú otázku, ktorý skresľuje odpovede respondentov smerom k pro-potratovej pozícii,” dodal.
“Napríklad, keď anketári hovoria o ‘právach na potrat’ namiesto ‘zabíjaní nenarodených detí v maternici,’ môže to drasticky zmeniť spôsob, akým by niekto mohol odpovedať,” pokračoval. Myslím si tiež, že Kanaďania, ktorí sú za život, sa menej často chcú rozprávať s anketármi, čo prispieva k tomu, že výsledky prieskumov menej odrážajú realitu.”
Akokoľvek je prieskum sklamaním pre kanadské pro-life hnutie, pripomína Kanaďanom prácu, ktorú treba ešte vykonať, najmä v porovnaní s našimi americkými kolegami, ktorí úspešne zrušili rozsudok Roe v. Wade a umožnili štátom zakázať potraty.
Prečo toľko Kanaďanov podporuje potraty?"
Podľa najnovších údajov Pew Research, len 11 % Kanaďanov bolo proti potratom v porovnaní s 36 % Američanov.
Fonseca vysvetlil, že veľkou príčinou situácie v Kanade’je nedostatok pro-life vedenia v kresťanských cirkvách.
“Myslím si, že Spojené štáty majú podstatne silnejšie duchovné vedenie v otázke potratov ako Kanada. Platí to tak v katolíckych, ako aj v protestantských cirkvách,” vysvetlil.
“Napríklad v americkej Katolíckej cirkvi sa viac amerických biskupov otvorene vyjadruje k otázke ochrany života a káže o nej odvážne a často ako ich kanadskí kolegovia,” pokračoval Fonseca.
“Následne toto vodcovstvo, ktorého vzorom sú americkí biskupi, nakoniec povzbudí viac amerických kňazov, aby hovorili o práve na život v amerických farnostiach ako ich kanadskí kolegovia,” dodal. “To všetko má za následok, že viac občanov je za život. Žiaľ, tam, kde chýba duchovné vedenie, ako je to u nás v Kanade, ľudia hynú.”
Zaiste, pro-life vedenie zo strany katolíckych biskupov v posledných rokoch veľmi chýba, najmä keď premiér Justin Trudeau, pokrstený katolík, naďalej robí zo svojho pro-potratového postoja neoddeliteľný aspekt svojej platformy. Hoci sa Trudeau neodvoláva na svoju katolícku identitu tak, ako to robí americký prezident Joe Biden, mnohí by dúfali, že biskupi v Kanade dajú jasne najavo, že Trudeauova podpora potratov mu zakazuje byť členom Cirkvi.
Podľa Fonsecu je ďalším dôvodom úspešného pro-life hnutia v Spojených štátoch ich konzervatívny a nezávislý mediálny priemysel.
“Desaťročia mali veľmi populárne konzervatívne rozhlasové talk show, ako napríklad Rush Limbaugh, ktorý bol pro-life, zatiaľ čo Kanada nemala v porovnaní s tým nič,” uviedol.
“Kanada nezávislý/konzervatívny mediálny priemysel je stále v počiatočnom štádiu a až v posledných rokoch začal byť silou, ktorá ovplyvňuje kanadskú kultúru, a to bez ohľadu na prítomnosť LifeSiteNews ako hlasu hnutia za život,” pokračoval Fonseca.
Vyhrať boj za život v Kanade
Podobne ako iní zástancovia pro-life vyzval Fonseca na modlitby a pôst za ukončenie potratov v Kanade.
“Ježiš povedal, že niektorých démonov nemožno vyhnať inak ako pôstom,” uviedol. “Potratový démon môže byť jedným z nich. Je síce’pravda, že musíme viac pracovať v oblasti svedectiev, politiky a právnych krokov, ale nič z toho neprinesie ovocie, ak sa nebudeme aj oveľa viac modliť a postiť.”
Pravda, Fonsecove’komentáre sú ozvenou komentárov pro-life lídrov na celom svete, ktorí tvrdia, že jediným spôsobom, ako obnoviť Kanadu ako pro-life spoločnosť, je modlitba.
Podobne, ako chýba duchovné vedenie v hnutí za život, by mohli zástancovia života vyzvať svojich pastorov a biskupov, aby odhalili zlo potratov.
Kanaďania by nemali zúfať nad našou situáciou, ale skôr by sa mali pozerať na relatívny úspech Spojených štátov’ ako na znamenie, že pro-life legislatíva je možná.
Zmena legislatívy v Kanade sa môže zdať nemožnou úlohou, najmä keď obe politické strany sľubujú potraty na požiadanie a bez obmedzení. Kľúčom k vytvoreniu pro-life krajiny však nie je zmena politiky alebo zákonov, ale zmena sŕdc a myslí, aby uznali dôstojnosť nenarodených a hrôzy potratov.
Ako hovorí bývalá riaditeľka Plánovaného rodičovstva, ktorá sa stala pro-life advokátkou Abby Johnson rozprávala kanadskej mládeži na výročnom summite mládeže, ktorý nasledoval po Pochode za život tento mesiac, boli to modlitba a láskavosť, ktoré viedli k Abby’inému obráteniu.
Po tom, ako sa Abby stala svedkom potratu 13-týždňového plodu na ultrazvuku, obrátila sa na neďalekú kanceláriu Koalície za život a povedala jej riaditeľovi Shawnovi Carneymu, že už nemôže pracovať v potratovom priemysle.
Neboli to’politické heslá alebo nová legislatíva, čo zmenilo Abby’srdce. Bolo to videnie reality potratov a svedectvo tých, ktorí sa každý deň prichádzali modliť za ich ukončenie pred kliniku plánovaného rodičovstva, kde pracovala.
V Kanade sa odohral podobný zázrak. Koordinátorka CLC pre Atlantik Ruth Robertová prezradila, že Klinika 554, súkromná potratová stanica vo Frederictone v Novom Brunswicku, nečakane zatvorila svoje brány vo februári tohto roku po dlhom boji s federálnou vládou premiéra Justina Trudeaua’.
Ako vysvetlil Shawn Carney, krása kanadského pro-life hnutia spočíva v tom, že vieme, že sme príliš malí na to, aby sme sami niečo zmenili, a že každé pro-life víťazstvo je zázrak od Boha.
V kanadskom pro-life hnutí nás čaká ešte veľa práce, ale čím ťažšia úloha, tým väčšia odmena!