- V kostole svätej Anny v Toronte zhoreli neoceniteľné nástenné maľby umelcov.
- Požiar zničil historický kostol postavený v byzantskom štýle v priebehu niekoľkých hodín.
- Neexistuje žiadna teória o príčine požiaru, ktorý postihol viac ako 100 kostolov v Kanade.
- Trudeau sa nevyjadril k ničeniu kostolov, ale odsúdil islamofóbiu po požiari kostola svätej Anny.
V decembri 2015 som sa zúčastnil koncertu v anglikánskom kostole svätej Anny v Toronte. Zaznel na ňom výber z Vivaldiho’sakrálnej hudby s názvom “Beatus vir”- prvé slová Žalmu 1 aj Žalmu 112 v latinskej Vulgáte Biblie - a bolo to po prvýkrát, čo bol tento výber uvedený mimo Európy. Orchester a zbor boli úchvatné, najmä v historickom kostole, ktorý sa vyznačoval úžasnými nástennými maľbami namaľovanými členmi Skupiny siedmich na kupole - jediným náboženským umením, ktoré títo slávni umelci kedy vytvorili.
V nedeľu v skorých ranných hodinách zachvátil historický kostol požiar so štyrmi poplachmi. Budova postavená v roku 1908 v byzantskom štýle zhorela takmer do tla v priebehu niekoľkých hodín. Plamene šľahajúce cez strechu potvrdili to, čo mnohí tušili: V tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že by sa niečo podarilo zachrániť," povedal novinárom hovorca torontských hasičov Deepak Chagger. Nástenné maľby umelcov zo Skupiny siedmich (ako aj ďalších významných Kanaďanov) boli označené za “neoceniteľné.”
“Umelecké diela boli na nezaplatenie,” povedal novinárom otec Don Beyers, rektor kostola svätej Anny”. “Boli to nástenné maľby, nádherné nástenné maľby. Boli ohromujúce. Bol to jediný kostol, v ktorom sa nachádzali umelecké diela Skupiny siedmich. A je mi’ľúto, že sa to’stratilo, podľa toho, čo vidím." ” Nástenné maľby na kupole a v presbytériu boli objednané kostolom v roku 1923 a zahŕňali diela J. E. H. Macdonalda, Franklina Carmichaela a Fredericka Varleyho.
“Je to mimoriadna strata,” povedal Beyers po tom, ako hasiči v nedeľu ráno uhasili požiar. “Nielenže išlo o dôležité umenie, ale aj samotný kostol bol dôležitý z architektonického hľadiska. Bol to jeden z mála anglikánskych kostolov, ktorý bol v byzantskom štýle, teda vo východnom kresťanskom štýle." ”Radná Alejandra Bravo, ktorá zastupuje tento obvod, poznamenala, že obyvatelia štvrte Little Portugal, kde kostol kedysi stál, vyjadrujú obrovský “smútok” nad miestom, ktoré “v Kanade a vo svete nemôžeme nahradiť.”
Úrady zatiaľ neoznámili žiadnu teóriu o tom, ako požiar vznikol, ale v čase príchodu hasičských posádok v nedeľu ráno už v budove zúril oheň a hasiči sa museli z budovy rýchlo stiahnuť kvôli riziku zrútenia. Otec Beyers vyjadril zmätok nad tým, ako požiar vznikol. “Nikto tu nebol, kostol bol zamknutý, zabezpečený, všetky svetlá boli zhasnuté,” povedal. “Je pre nás skutočnou záhadou, ako sa to vôbec stalo.” Zvyčajne prichádza ráno do kostola ako prvý.
Nateraz nevieme, čo spôsobilo požiar, ktorý zrovnal so zemou kostol svätej Anny”— označený za národnú historickú pamiatku—, ale stojí za zmienku, že od roku 2021, keď sa v tlači začal presadzovať príbeh o “masovom hrobe” v blízkosti obytnej školy v Kamloops, bolo vandalmi zničených alebo podpálených viac ako 100 kostolov. Z nich 33 zhorelo do tla. Ešte v januári poznamenal som, že premiér Justin Trudeau ešte nevenoval bezprecedentným útokom na kanadské kostoly ani jeden prejav — ale keď počet napadnutých kostolov dosiahol 68, Trudeau vymenoval osobitného zástupcu pre boj proti islamofóbii; keď bol počet 83, liberálni a NDP poslanci parlamentu vo Výbore pre záležitosti pôvodných obyvateľov a Severu hlasovali za prerušenie rokovania, aby sa vyhli prerokovaniu návrhu predloženého konzervatívnym poslancom, ktorý odsudzoval ničenie kostolov.
Iste, Trudeau sa k ničeniu “Skupiny siedmich” vyhorených kostolov zatiaľ nevyjadril. Včera však takmer 12 hodín po uhasení požiaru v kostole svätej Anny’poslal ďalší tweet odsudzujúci islamofóbiu, v ktorom poznamenal, že “Kanaďania videli, aká nebezpečná a škaredá je islamofóbia”a že “musíme jej neustále čeliť”kdekoľvek a kedykoľvek ju uvidíme.”Zatiaľ nevieme s istotou, že kostol svätej Anny”bol vypálený ako desiatky iných kostolov za posledných niekoľko rokov, ale je niečo strašidelne vhodné na tom, že v Kanade”historické kostoly horia práve v tomto bode jej histórie.
Predpokladám, že kostol svätej Anny”nebude posledný — a naši lídri sa zdajú byť úplne spokojní s tým, že sa budú hrať na husliach, kým katedrály horia.