shutterstock_1939300630-810x500.jpg

Kanadskí aktivisti za eutanáziu nebudú šťastní, kým nebudú zničené všetky inštitúcie podporujúce život

12
Kultúra smrti
  • Kanadskí zákonodarcovia majú zastaviť rozširovanie asistovanej samovraždy.
  • Projekt "Dying to Meet You" ukazuje dôsledky eutanázie na zraniteľných ľudí.
  • Inštitúcie zamerané na podporu života sú nevyhnutné pre ochranu integrity.
  • Aktivisti za eutanáziu sa snažia zmeniť každé prostredie podporujúce život.

Pošlite kanadským zákonodarcom naliehavú správu, v ktorej ich vyzývate, aby zastavili rozširovanie asistovanej samovraždy

Niektorí z vás si možno spomínajú na silný a srdcervúci príbeh 81-ročnej Christine Nagelovej, Kanaďanky, ktorá si nechala na rameno vytetovať nápis “Don’t Euthanize Me”, aby sa uistila, že žiadny lekár nebude môcť tvrdiť, že požiadala o smrtiacu injekciu. Amanda Achtmanová nahrala jej príbeh pre projekt “Dying to Meet You”: 

V rámci toho istého projektu Achtmanová nedávno urobila rozhovor s Rogerom Foleym, kanadským mužom s postihnutím, ktorému bola viackrát ponúknutá eutanázia (s Foleym som robil rozhovor tu na LSN minulý týždeň). Foley hovorí, že ponuku na eutanáziu pociťuje ako hlboké porušenie - že má pocit, akoby visel z útesu a že mu lekári dupú po prstoch. Taká je však realita v kanadskom’režime eutanázie: smrtiacu injekciu možno ponúknuť aj tým, ktorí bojujú so samovražednými myšlienkami a tým, ktorí sú vo svojich najslabších a najzraniteľnejších chvíľach. 

Toto, poznamenal Achtman, poukazuje na nevyhnutnú potrebu inštitúcií, ktoré sú výlučne zamerané na podporu života. “Je potrebné vytvoriť priestory zdravotnej starostlivosti bez eutanázie, a to nielen na ochranu integrity katolíckych inštitúcií, ale aj preto, že mnohí pacienti—vrátane nenáboženských pacientov ako Foley—chceli byť liečení v zariadeniach, ktoré”pred pacientmi nehovoria o eutanázii,”napísala. Má pravdu. Problém je v tom, že tieto priestory –tam, kde existujú –sa stali terčom samovražedných aktivistov, ktorí chcú, aby sa eutanázia ponúkala všade. 

Napr. hospicová spoločnosť Delta roky bojovala proti aktivistom za eutanáziu –jednoducho za právo neponúkať asistovanú samovraždu. Po zdĺhavom boji spoločnosť Fraser Health Britskej Kolumbie prinútila DHS odovzdať budovu kvôli tomu, že odmietla spolupracovať s režimom eutanázie – budovu zakúpenú z prostriedkov, ktoré darovali prevažne zástancovia života. Ako minulý mesiac informovala LSN, DHS v súčasnosti spúšťa “Register neeutanázie” na ochranu zraniteľných kanadských pacientov. Aktivisti za samovraždu sa teraz zameriavajú na nemocnicu svätého Pavla’v centre Vancouveru a spochybňujú zákaz eutanázie vo všetkých nemocniciach riadených katolíckou cirkvou.  

Propagátori kanadského režimu eutanázie nebudú spokojní, kým sa úplne nezmení každé prostredie podporujúce život, a pokúšajú sa odporcov asistovanej samovraždy a eutanázie vyhnať z každej inštitúcie  alebo si vynútiť spoluprácu a spoluúčasť. Dr. Jerome Lejeune, známy pro-life pediater a genetik, raz poznamenal: “Príde deň, keď si kliniky dajú na dvere nápis: ‘Tu nezabíjame,’ a pacienti sa budú hrnúť do týchto miest života.” Je to pravda – ale žiaľ, hrnú sa do nich aj aktivisti za eutanáziu. 

Ale ako poznamenal výskumník v oblasti eutanázie Alexander Raikin, niektoré inštitúcie sa držia pevne a otvorene deklarujú svoj nesúhlas s týmto režimom. “V posledných rokoch sa po celej Kanade objavujú plagáty ako tento,” písal na X. Jeden z plagátov bol od organizácie L’Arche Canada. “Táto organizácia NEODPORÚČA, nenavrhuje ani neodkazuje na lekársku pomoc pri umieraní ako alternatívu pomoci pri získavaní potrebnej podpory a služieb, ktoré potrebujete,” to číta. “Tu ste v bezpečí.” 

Ďalší takmer identický plagát, z Inclusion Canada: “Ste dôležití. Ste cenní. Vaše potreby sú dôležité. Táto organizácia vám NEODPORÚČA, nenavrhuje ani neodkazuje lekársku pomoc pri umieraní ako alternatívu pomoci pri získavaní potrebnej podpory a služieb, ktoré potrebujete. Tu ste v bezpečí.” Je srdcervúce, že to treba povedať, ale taký je život – a smrť – v Trudeauovej’Kanade. 

Lejenune mal pravdu. Napriek nepriateľskej opozícii, ktorej v Kanade čelíme, je nevyhnutné vytvárať “miesta života”, kam by ľudia mohli utiecť. Musíme sa zaviazať, že sa postaráme o našich starších ľudí. Musíme sa za nich zasadzovať vo všetkých zdravotníckych priestoroch. Musíme hľadať miesta, kde bude zraniteľnosť rešpektovaná, nie zneužívaná ponukami “MAiD.” Kanadský”režim eutanázie sa pravdepodobne skôr zhorší, ako sa zlepší, a my by sme na to mali byť pripravení. Ako totiž raz napísal americký etik Stanley Hauerwas: “Ak sa o sto rokov budú kresťania identifikovať ako ľudia, ktorí nezabíjajú svoje deti alebo starých ľudí, urobili sme dobre.” 

Pošlite naliehavú správu kanadským zákonodarcom s výzvou, aby zastavili rozširovanie asistovanej samovraždy