o22ywkr3-810x500.png

Uganda pomenovala školu po výnimočnej tínedžerke, ktorá svoj boj s rakovinou obetovala Kristovi

20
Kultúra života
  • Základná škola v Ugande pomenovaná po tínedžerke Marii Middletonovej.
  • Maria Middletonová bojovala s rakovinou a svoje utrpenie obetovala Kristovi.
  • Maria vynikala v akademických a duchovných oblastiach, bola vzorom pre ostatných.
  • Po jej smrti vznikla Nadácia Myslieť na nádej, ktorá podporuje katolícke vzdelávanie.

Základná škola v Ugande bola pomenovaná po Marii Middletonovej, obľúbenej tínedžerke z okresu Bucks v Pensylvánii, ktorá prišla o život v dôsledku rakoviny.

Podľa júnovej tlačovej správy ugandský okres Adjumami otvoril vo februári základnú školu Maria Middleton Sodogo na počesť Middletonovej, výnimočnej tínedžerky, ktorá svoj boj s rakovinou obetovala Kristovi.

“Maria Middletonová urobila trvalý dojem na ugandskú komunitu počas svojej návštevy v októbri 2019, len deväť mesiacov po tom, čo jej vo veku 16 rokov diagnostikovali neoperovateľný nádor na mozgu,” prezradila tlačová správa.

“Správa o jej chorobe sa rýchlo rozšírila po celom svete a inšpirovala zamestnancov a študentov v Ugande, aby sa modlili za jej uzdravenie,” pokračovalo sa v nej.

Napriek tomu, že jej život bol skrátený, Maria sa dotkla sŕdc ľudí okolo seba svojou hlbokou láskou k Bohu.

Ako LifeSiteNews už predtým informoval, Marii bol diagnostikovaný nádor na mozgu v mladom veku 16 rokov. Nezúfala však, ale rozhodla sa prijať Krista a obetovať svoje utrpenie na záchranu duší.

Maria vynikala po akademickej aj duchovnej stránke, školu ukončila s viacerými oceneniami, vrátane ceny farnosti, ceny za najvyšší priemer a prvého miesta v súťaži Kolumbových rytierov za esej.

“Maria’s oddanosťou akademickej práci, vodcovstvu a službe stelesňuje hodnoty, ktoré sa snažíme vštepiť všetkým našim študentom,” povedala pre LifeSiteNews Marion Passmanová, riaditeľka inštitucionálneho rozvoja na The Regina Academy at St John the Baptist, ktorú Maria navštevovala.

“Pomenovanie školy po nej v Ugande je dôkazom jej trvalého vplyvu na miestnej i celosvetovej úrovni,” pokračovala.

Aj napriek tomu, že Maria bola mimoriadne inteligentná a svätá, bola “veľmi normálna,” jej otec Brian, povedal šéfredaktor LifeSiteNews John-Henry Westen.

“Jeden z mojich obľúbených Mariiných citátov v jej denníku znie: ‘Nemusíš byť divný, aby si bol svätý,’” uviedol. “Maria bola svätá osoba, ale vynikala takmer vo všetkom … či už to bolo štúdium alebo športovanie, ale nikdy ju to neurčovalo.”

Začiatkom roka 2019 jej diagnostikovali nádor na mozgu a dali jej deväť mesiacov života. Krátko po oznámení diagnózy Maria povedala svojmu otcovi tieto slová: “Bez ohľadu na okolnosti môjho života, môj cieľ zostáva rovnaký, a to poznať, milovať a slúžiť Bohu. Viera nie je emócia. Emócie stúpajú a klesajú. Viera je záväzok. Nebudem zúfať."

Maria žila dlhšie ako ďalších deväť mesiacov, ktoré jej boli dané, vďaka čomu mohla v októbri 2019 odletieť s rodičmi do Ugandy.

V roku 2020 musela Maria do nemocnice a rodina tam s ňou žila takmer päť mesiacov. Hoci bola pripútaná na lôžko a veľmi chorá, Mária’svojou prítomnosťou začala premieňať životy nemocničného personálu.

Na Veľký piatok 2020, keď to vyzeralo, že Mária zomrie, obetovala všetko svoje utrpenie za spásu duší. Povedala: “Boh príde čoskoro, buď pre zázrak, alebo aby si ma vzal domov, ale zatiaľ pokračujme’v záchrane duší.”

“Viedla ľudí k Ježišovi do večnosti,”povedal Máriin’otec. “Nemocničná izba sa stala kaplnkou a jej posteľ obetným oltárom. Ľudia si skutočne robili prestávky a prichádzali do Máriinej’izby a modlili sa … Celú noc prichádzali ľudia (a modlili sa).”

Mária nakoniec žila až mesiac po svojich 18. narodeninách. Na jej pohreb prišli tisíce ľudí, pretože mnohí si k tejto mladej svätožiari vypestovali úctu.

Pri škole pomenovanej na jej počesť založili Máriini’rodičia Nadáciu Myslieť na nádej, ktorej cieľom je “osloviť ľudí, ktorí sa nachádzajú v kontinuite zúfalstva.”

Názov nadácie pochádza z&nbspposledných dvoch slov v&nbspdeníku Márie: “Mysli na nádej.”

Nadácia sa snaží podporovať organizácie, ktoré poskytujú katolícke a klasické vzdelanie, pomáhajú zúfalým tínedžerom a prinášajú nádej podnikom.