Povedzte Kongresu, aby zastavil financovanie vojen na Ukrajine a v Izraeli Bidenovou administratívou
Keď sa prezident Joe Biden snažil zamaskovať svoju nastupujúcu demenciu, povedal novinárovi Georgeovi Stephanopoulosovi: “Viete, nielenže vediem kampaň, ale riadim aj svet.” Niet divu, že je všade taký neporiadok. V Európe a na Blízkom východe zúri vojna. Viaceré konflikty ohrozujú Áziu. Skvelá práca, Joe!
Nanešťastie, takzvaní spojenci Ameriky’sú odhodlaní zapájať Spojené štáty do jednej vojny za druhou. Napríklad juhokórejskí predstavitelia požadujú “uistenie o tom, že Washington použije jadrové zbrane na ochranu Soulu. Taiwanci sa bránia vojenskej službe a očakávajú, že ich Američania zachránia. Americké námorné sily bojujú proti jemenským povstalcom, ktorí bránia ázijskému a európskemu námornému obchodu. Saudská Arábia dlho tlačila a Izrael naďalej tlačí na USA, aby v ich mene bojovali proti Iránu.
Čítajte: Globalisti považujú Trumpa za nepriateľa status quo číslo jeden. Preto’ho chcú mŕtveho
Pobaltské štáty opakovane vymýšľajú vojenské kampane proti Rusku, ktoré má Amerika uskutočniť, zatiaľ čo Francúzsko a ďalší členovia NATO navrhujú zavedenie bojových jednotiek na Ukrajine. Neúspešní britskí politici zastupujúci krajinu neschopní brániť sa vyzývajú predstaviteľov USA, aby umožnili útoky na ruskú vlasť, čím riskujú eskaláciu, akej sa počas studenej vojny len tesne vyhli. Kyjev požaduje, aby Washington urobil z konfliktu na Ukrajine’vlastný konflikt Ameriky’. Bývalý vojenský veliteľ Valerij Zalužnyj prednáša o svetovej vojne, zrejme pripravený priviesť zemeguľu na pokraj skazy: “Je ľudstvo pripravené pokojne prijať ďalšiu vojnu, pokiaľ ide o rozsah utrpenia? Tentoraz tretej svetovej vojny? Slobodné a demokratické krajiny a ich vlády sa musia prebudiť a zamyslieť sa nad tým, ako ochrániť svojich občanov a svoje krajiny.”
V skutočnosti by najlepším spôsobom, ako ochrániť občanov Ameriky”bolo prestať sa snažiť “riadiť svet” a namiesto toho sa odhlásiť z bojov iných národov”. Nanešťastie, americkí “priatelia” sa len zriedka správajú ako priatelia.
Washington”sa pokúša “riadiť svet” odráža groteskný prebytok ega, chamtivosti, ilúzií, márnivosti a fantázie, ktorý zaplavuje americké”imperiálne mesto. Dokonca aj počas studenej vojny, keď USA mohli tvrdiť, že vedú “slobodný svet” – ktorý, samozrejme, zahŕňal mnoho veľmi neslobodných režimov – Washington mal málokedy všetko pod kontrolou. Spomeňte si na Kubu a Vietnam, Čínu a Egypt, Indiu a Irán, Kambodžu a Haiti. Spomeňte si na desaťtisíce stratených amerických životov, miliardy premárnených amerických príjmov a pravidelne ničenú povesť strýčka Sama.
Kde majú USA kontrolu dnes? Spojenecká arogancia a bezohľadnosť pri rozširovaní NATO a ignorovaní ruských bezpečnostných záujmov viedli k zločinnej invázii Vladimíra Putina na Ukrajinu. Za svoje konanie nesie zodpovednosť, ale reagoval na nesprávne americké a európske konanie, v dôsledku čoho aj spojeneckí predstavitelia zostali zaliati ukrajinskou krvou. Zástupná vojna Washingtonu’zostáva jednu chybu od plnohodnotného konfliktu, pričom Moskva pravdepodobne zasiahne len dovtedy, kým bude presvedčená, že vyhráva. Napriek tomu Ukrajina spolu s európskymi vládami, ktorých armády by v akomkoľvek konflikte robili okrúhle chyby, požadujú, aby Washington vystupňoval americkú angažovanosť.
Blízky východ sa kedysi zdal byť pre tvorcov americkej politiky životne dôležitý. Ropné zdroje v regióne boli dôležité. Izrael bol zraniteľný. Sovietsky zväz predstavoval hrozbu. Teraz už nie. Všetky tieto ospravedlnenia stratili platnosť. Washington nemá dôvod zasahovať do šiitských sunnitských bojov, najmä v mene totalitného štátu ako je Saudská Arábia, ktorá v oblasti ľudských práv zaostáva za Čínou, Iránom a Ruskom. Izrael je jadrová mocnosť, ktorá sa dokáže dobre brániť. Keďže ten uplatňuje čoraz autoritárskejšiu a brutálnejšiu politiku voči Palestínčanom, Washington by sa mal stiahnuť. Európania a ostatní, ktorí sú najviac závislí od obchodu v Perzskom zálive mali by čeliť kvázi blokáde Jemenu, ktorú vyvolala vražedná vojna Izraela proti civilistom v Gaze.
Azia, v ktorej sa nachádzajú najľudnatejšie a najprosperujúcejšie krajiny sveta okrem Ameriky, má v globálnom meradle oveľa väčší význam ako Európa alebo Blízky východ. Ázia je však vďaka svojej rozlohe pre Washington ešte ťažšie ovplyvniteľná, nehovoriac o jej kontrole. Vezmime si Severnú Kóreu, ktorá sa stala jadrovou mocnosťou napriek naliehaniu šiestich prezidentov, že nesmie získať jadrové zbrane. Regionálni odborníci sa všeobecne zhodujú, že Sever v súčasnosti rozširuje svoj jadrový arzenál a vyvíja medzikontinentálne balistické rakety schopné zasiahnuť domovinu USA. Pesimisti sa obávajú, že Rusko by mohlo zaplatiť za delostreleckú muníciu a rakety pomocou Pchjongjangu v týchto a ďalších oblastiach.
Čínska ľudová’republika predstavuje ešte väčšiu výzvu. Tak ako je Washington nadradený v Amerike, ČĽR chce vládnuť v Ázii. USA sú odhodlané zostať tichomorskou veľmocou, ale to neznamená, že môžu “riadiť Áziu” Koniec koncov, je oveľa drahšie projektovať moc tisíce kilometrov ďaleko, ako odrádzať od intervencie z takejto vzdialenosti. Okrem toho bude mať tento región vždy väčší význam pre Čínu ako pre Ameriku.
Čo nevyhnutne obmedzuje možnosti USA. Šikanujúca taktika Pekingu voči Filipínam a Vietnamu, najmä presadzovanie jeho územných nárokov, si zaslúži kritiku, ale nevyžaduje vojnu zo strany Ameriky. USA nemajú ani životne dôležitý záujem, ktorý by oprávňoval na plnohodnotný konvenčný a potenciálny jadrový konflikt s Čínou o Taiwan. Washington by mal pracovať so spriatelenými krajinami s cieľom odradiť Čínu od vojenskej akcie, ale vyhnúť sa boju kvôli niečomu inému ako skutočne životne dôležitým záujmom.
Sporne, kampaň Washingtonu na vytvorenie protičínskej vojenskej koalície predstavuje riziko rozšírenia akéhokoľvek konfliktu. Je nepravdepodobné, že by sa Peking pokúsil dobyť Japonsko alebo Južnú Kóreu – takáto snaha by bola nad rámec súčasných možností Číny’a neposkytla by budúce výhody zodpovedajúce nákladom, najmä ak Tokio alebo Soul vyvinú jadrové zbrane. Spojenie USA proti ČĽR by však z Japonska a Kórejskej republiky okamžite urobilo vojenské ciele. Predstavte si, že by sa Kórejská republika spojila s Washingtonom kvôli Taiwanu: Čínske rakety by mohli padať na juhokórejské základne, zatiaľ čo severokórejské vojská by podnikli druhý pokus o znovuzjednotenie, tentoraz s podporou Číny a jadrových zbraní.
Samozrejme, nie je možné, aby USA vylúčili možnosť vojny. Vojenská akcia by sa mohla stať absolútne nevyhnutnou. Ale len ako posledná možnosť, prerokovaná americkým ľudom a vybojovaná v jeho mene, nie pre spojencov alebo iné záujmy. Cieľom spojenectiev USA je zvýšiť bezpečnosť USA. To znamená nadväzovanie a udržiavanie vzťahov, ktoré pre Ameriku robia vojnu menej,nie viac pravdepodobnou. Nanešťastie, väčšina bezpečnostných záruk Washingtonu’pôsobí skôr ako prevodové remene než ako ohnivá zábrana pred vojnou.
Napr. rozširovanie NATO pridalo k sebe hŕbu vojenských trpaslíkov – napríklad pobaltské a balkánske štáty, najnovšie Severné Macedónsko a Čiernu Horu – ktoré znásobujú záväzky USA, pričom Amerike nijako nepomáhajú. Dokonca ani Švédsko a Fínsko, hoci sú vojensky schopnejšie, nerobia nič na ochranu Američanov, ktorí sú povinní bojovať za nich proti jadrovej veľmoci na území, ktoré má len malý vzťah k americkej bezpečnosti.
Blízky východ, severná Afrika a južná Ázia sú pre americkú obranu ešte menej dôležité . Tam vojny Washingtonu’šíria geopolitickú nestabilitu, sektárske konflikty, humanitárne krízy a islamistický terorizmus. USA tiež bežne obetovali hodnoty, o ktorých tvrdili, že ich bránia. Státisíce Iračanov zahynuli v náboženských a politických sporoch vyvolaných americkou inváziou. Washington vyzbrojil a umožnil Saudskej Arábii aj Spojeným arabským emirátom zabíjať jemenských civilistov. Amerika’20-ročným afganským nešťastím premenila vidiecke krajiny na žobráreň a obrátila obyvateľov na stranu Talibanu . Prečo zostávajú americké sily roztrúsené po Iráku a Sýrii, pričom neslúžia žiadnemu rozpoznateľnému americkému bezpečnostnému záujmu? Takmer nepredstaviteľná bola Bidenova’fixácia na premenu americkej armády na moderný janičiarsky zbor, de facto telesnú stráž brutálnej a skorumpovanej saudskej kráľovskej rodiny. Toľko o záväzku administratívy k demokracii a ľudským právam.
Nakoniec, čo môže byť horšie ako vojna medzi USA a ČĽR? Nikdy predtým proti sebe nebojovali dve veľké konvenčné mocnosti, ktoré vlastnia jadrové zbrane. Následky by boli nevyčísliteľné. Je ťažké predstaviť si scenár, v ktorom by Čína zaútočila na Ameriku. Namiesto toho ide o udržanie dominancie Washingtonu’v Ázii. To má určite svoju hodnotu, ale stojí to za možné zničenie oboch národov, amerických spojencov a svetového hospodárstva? Možno si privilegovaní washingtonskí soloni predstavujú, že takýto konflikt by podporil ich záujmy. Možno by to tak bolo. Ale poslúžil by Američanom, ktorí bojujú, trpia a umierajú? Určite nie. Vojna nie je len obyčajným nástrojom zahraničnej politiky. Je jedinečne deštruktívna a musí sa použiť len vtedy, keď neexistuje žiadna alternatíva.
Nanešťastie, zahraničná politika zatiaľ nebola hlavnou témou kampane. Hoci Biden predstieral, že “riadi svet,” oklamal len málo Američanov. Väčšina z nich nevenuje veľkú pozornosť arogantnému kádrovaniu, ktoré zaplavuje Washington, pokiaľ sa ostentatívne neplytvá ich peniazmi – a životmi –. Napriek tomu Bidenovo’odstúpenie a pravdepodobná nominácia viceprezidentky Kamaly Harrisovej’ na prezidentskú kandidátku Demokratickej strany kampaň nanovo nastavia.
Harrisová by si sotva mohla počínať horšie ako prezident a môže odmietnuť Bidenov reflexívny intervencionizmus, uplatňovaný všade okrem Afganistanu. Zdá sa, že je menej nadšená z tesného objatia Washingtonu’s izraelskou’vládou Netanjahua, hoci v iných otázkach ukázala len malé rozdiely.
Donald Trump a J. D. Vance budú musieť presmerovať svoju kampaň tak, aby sa zamerali na Harrisovú. Väčšiu nádej na zmenu má Trump v prípade svojho zvolenia, hoci počas svojej prvej vlády často ustupoval od sľubov, že sa nezapojí do zbytočných konfliktov. Počas druhého funkčného obdobia by sa však skôr spoliehal na pomocníkov odhodlaných slúžiť jemu než na washingtonský blob. Okrem toho by ho podporoval Vance, ktorý sa zdá byť ešte viac odhodlaný zvrátiť niektoré z najbezohľadnejších politík Bidenovej administratívy, napríklad v Európe. Stále by tu bolo veľa nebezpečenstva, najmä z konfrontácie s Čínou a Iránom. Aj tam by však Trump mohol byť viac naklonený hľadaniu diplomatických dohôd.
Američania od budúceho prezidenta najviac potrebujú niekoho, kto si nerobí nádeje, že “bude riadiť svet.” To je nemožné. Urobiť to kompetentne a efektívne by si vyžadovalo dvojitý zázrak. Budúci prezident by mal slúžiť a chrániť Američanov a zároveň postrkovať svet k lepšej budúcnosti.
Po desaťročiach chybných a nákladných vojen by si mal Washington zvoliť mier a umožniť Amerike, aby sa opäť stala normálnou krajinou.
Prepísané so súhlasom The American Conservative.
Povedzte Kongresu, aby zastavil Bidenovu administratívu od financovania vojen na Ukrajine a v Izraeli