Untitled-66-810x500.png

Diecéza Albany sa odvolala na Najvyšší súd USA proti newyorskému nariadeniu o pokrytí potratov

12
Kultúra smrti

Rímskokatolícka diecéza Albany v štáte New York sa odvoláva proti&nbsprozhodnutiu newyorského odvolacieho súdu, ktorý núti cirkev a&nbspiné náboženské charitatívne organizácie platiť za pokrytie potratov v&nbspplánoch zdravotného poistenia zamestnancov. Diecéza žiada Najvyšší súd Spojených štátov, aby zasiahol.

Podľa denníka The Epoch Times Lori Windhamová, viceprezidentka a hlavná právna zástupkyňa Becketovho fondu pre náboženskú slobodu, počas online tlačovej konferencie 25. júla uviedla, že diecéza pripravuje žiadosť o certifikáciu, ktorú podá na Najvyšší súd USA v&nbspprípade Rímskokatolícka diecéza Albany proti Harrisovi. Obžalovaná Adrienne A. Harrisová je superintendentkou newyorského ministerstva finančných služieb, ktoré je agentúrou stojacou za rozhodnutím nútiť náboženské charitatívne organizácie platiť za interrupcie.

Čítajte: Pete Buttigieg počas benefičnej akcie Kamaly Harrisovej povedal, že potraty ‘prístup’ robia mužov ‘slobodnejšími’

New Yorský odvolací súd v máji zamietol námietku proti zákonu z roku 2017, ktorú podali rôzne rímskokatolícke diecézy, luteránske a baptistické cirkvi a anglikánske mníšky. V zákone sa uvádza, že všetci zamestnávatelia musia v rámci svojho zdravotného poistenia ponúkať “lekársky nevyhnutné” pokrytie potratov.

“Lekársky nevyhnutné” potraty sú definované výnimočne široko, ako “nevyhnutné na prevenciu, diagnostiku, nápravu alebo liečenie stavov u osoby, ktoré spôsobujú akútne utrpenie, ohrozujú život, majú za následok chorobu alebo slabosť, zasahujú do schopnosti osoby vykonávať normálnu činnosť alebo hrozí nejaké významné postihnutie.” Tento opis by zrejme umožňoval úmyselné usmrtenie nenarodeného dieťaťa takmer z akéhokoľvek dôvodu, najmä ak sú v ňom zahrnuté formulácie ako “predchádzanie” alebo “diagnostikovanie” stavov”, ktoré majú za následok chorobu” alebo “narušenie schopnosti osoby” normálnej činnosti”.

Presne čo spadá pod túto definíciu, je vraj na zvážení lekára vykonávajúceho potraty, čo potenciálne núti cirkvi, ktoré sú proti potratom, platiť za potraty bez ohľadu na skutočné okolnosti.

Nikdy nie je “medicky nevyhnutné” úmyselne a priamo zabiť nenarodené dieťa. Liečba mimomaternicového tehotenstva, predčasného prasknutia membrán a iných stavov sa nepovažuje za interrupciu. Ak je život matky počas tehotenstva skutočne ohrozený a tehotenstvo sa musí ukončiť, lekári môžu dieťa porodiť živé a/alebo sa pokúsiť zachrániť oba životy, ak je to možné. Ak sa dieťa nepodarí zachrániť, zákrok poskytnutý matke sa stále nepovažuje za potrat, pretože zámerom zákroku bolo zachrániť život matky, nie úmyselne usmrtiť dieťa.

New Yorský zákon síce obsahuje náboženské výnimky; sú však príliš úzke, argumentovala diecéza. Jediné organizácie, ktoré boli vyňaté z tohto pravidla, boli tie neziskové organizácie, ktorých hlavným cieľom bolo “vštepovanie náboženských hodnôt” a ktoré zamestnávali a slúžili tým, ktorí zdieľali toto presvedčenie. Podľa týchto usmernení by katolícka cirkev, ktorá slúži a zároveň zamestnáva širokú škálu ľudí, ktorí nemusia byť nevyhnutne katolíkmi, bola vylúčená zo všetkých náboženských výnimiek.

“Ak primárne slúžite ľuďom vlastného vierovyznania, potom môžete mať výnimku, ale ak otvoríte dvere všetkým… [aby ste sa] postarali o kohokoľvek bez ohľadu na vierovyznanie, ak tam’ponúkate šálku polievky každému, kto’je hladný, bez ohľadu na to, akého je vierovyznania, potom strácate ochranu náboženskej slobody, strácate výnimku podľa zákona a musíte platiť aj za potraty,” povedal Windham.

Čítajte: Iowa’zákaz potratov srdcového rytmu oficiálne nadobúda účinnosť, tisíce detí budú pravdepodobne zachránené

Prípad sa roky vinie súdnym systémom, predtým sa dostal až na Najvyšší súd USA, ktorý v novembri 2021 zrušil rozhodnutie v prospech štátu. Najvyšší súd USA vrátil prípad na preskúmanie odvolaciemu oddeleniu Najvyššieho súdu štátu New York na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu USA’z júna 2021 vo veci Fulton v. Philadelphia. Tento prípad vyplynul z rozhodnutia mesta Filadelfia’zakázať katolíckej sociálnej službe umiestňovať deti do pestúnskych rodín z dôvodu jej politiky neudelenia licencie párom rovnakého pohlavia na výkon pestúnskej starostlivosti. Najvyšší súd USA jednomyseľne rozhodol, že mesto Philadelphia porušilo práva katolíckej charity.

A predsa po opätovnom preskúmaní prípadu podľa pokynov v júni 2022 na základe rozhodnutia vo veci Fulton sa odvolacia divízia opäť postavila na stranu štátu a rozhodla, že mandát na pokrytie potratov neporušuje práva katolíckej cirkvi vyplývajúce z prvého dodatku. V máji 2024 Odvolací súd v New Yorku toto rozhodnutie potvrdil, čo viedlo k tomuto poslednému odvolaniu.

Pretlačené so súhlasom Live Action.