Počas nedávneho výletu s mojimi deťmi do rakúskej Viedne sme mali možnosť urobiť rozhovor so Stefanom Beigom, ktorý ešte nedávno pracoval pre jeden z najväčších rakúskych internetových spravodajských portálov Exxpress.at.
V tejto pozícii viedol rozhovory o zahraničnopolitických otázkach s odborníkmi, ako sú veterán americkej žurnalistiky Seymour Hersh a spolupracovník LifeSiteNews a politický analytik Jack Maxey. Rozhovory robil aj s európskymi politikmi, napríklad s maďarským ministrom zahraničných vecí. LifeSite s ním urobil rozhovor so zámerom predstaviť našim čitateľom európsky pohľad na súčasnú vojnu na Ukrajine.
V našom rozhovore, ktorý natočili moje deti Isabella a Robby, sa ukázalo, že v strednej Európe je veľa ľudí, ktorí si želajú nájsť spôsob, ako uskutočniť rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom v záujme ukončenia vojny.
Vzťahujúc sa na postoj maďarského premiéra Viktora Orbána, Beig hovorí, že európsky pohľad “je vlastne celkom jednoduchý. Hovorí: ‘My v Európe trpíme najviac, kvôli tejto vojne trpíme. Ukončiť ju možno len prostredníctvom rokovaní. Takže záver, poďme’rokovať."”
Od júla sám Orbán podnikol niekoľko miernych iniciatív s Ruskom a Ukrajinou. Podľa Beiga podobne argumentuje aj Slovensko, zatiaľ čo Rakúsko, ktoré nie je členom NATO, zostalo neutrálne. Tieto krajiny v strednej Európe, tvrdí Beig, “v skutočnosti vo všeobecnosti uprednostňujú dobré vzťahy s Ruskom.”
Odvolávajúc sa na nedávne prieskumy verejnej mienky, Beig uviedol, že “väčšina si želá rokovania,” aj keď existujú aj časti Rakúska, ktoré si ešte pamätajú časy druhej svetovej vojny a obávajú sa ruskej agresie voči Rakúsku. “Letecky je to’z Rakúska na Ukrajinu viac ako 700 kilometrov. Nie je to’ďaleko.”Ale väčšina v Rakúsku, rovnako ako v Nemecku, je teraz za rokovania.
Vzdor týmto skutočnostiam je publikovaný názor v médiách veľmi odlišný. “Myslím si, že postoj, že by sme mali pokračovať a podporovať Ukrajinu, kým úplne neporazí Rusko na Ukrajine,”tento postoj je oveľa silnejší v médiách ako medzi ľuďmi,” vysvetlil Beig.
Dôvodom túžby Európanov’po rokovaniach je podľa rakúskeho novinára skutočnosť, že “celá Európa je ekonomicky postihnutá”vojnou, najmä v dôsledku toho, že Európa je silne závislá od ruskej’energetiky. Rakúsko sa v súčasnosti stalo aj domovom mnohých ukrajinských utečencov, hoci to nie je až taký problém vďaka tomu, že Ukrajinci sú “Európania … ochotní integrovať sa,”podľa Beigových slov.
Podľa Beiga je jednou z rakúskych’obáv to, že väčšina Rakúšanov nechce vstúpiť do NATO a že sa im nepáči, že NATO hovorí za všetkých v Európe v zmysle, ktorý “by nás mohol priblížiť k vojne.” V tejto súvislosti Rakúšan dodal, že šéf NATO Jens Stoltenberg hovoril takýmto spôsobom “napriek tomu, že v skutočnosti by NATO malo byť len obranné.”
“Rakúšania si rozhodne neželajú eskaláciu tejto vojny,”zdôraznil Beig. “Myslím si, že v záujme väčšiny Rakúšanov je, aby sa táto vojna už skončila.”Tu novinár opäť poukázal na Orbán, ktorý podľa jeho parafrázy povedal, že vojnu možno ukončiť len “rokovaniami” a že “to nemožno urobiť na bojisku.” Existujú aj vojenskí experti, ktorí teraz v nemeckej televízii hovoria, že Orbán je pesimistický, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, a nemyslí si, že Ukrajinci budú schopní poraziť Rusov.
Podľa Beiga si aj niektorí samotní Ukrajinci želajú ukončenie vojny. Pri rozhovoroch s Ukrajincami “hovoria, že vlastne Ukrajina bola, lepšie povedané, bola stratená vo vyššom konflikte. Bolo to medzi NATO a Ruskom a Ukrajina, príliš slabá na to, aby hovorila sama za seba a riešila aj svoje vlastné problémy…, sa stratila a teraz je to’Ukrajina, ktorá vlastne trpí najviac.”
LifeSiteNews priniesol do diskusie aj náš nedávny rozhovor s plukovníkom Douglasom Macgregorom, ktorý opakovane vyhlásil, že vojna na Ukrajine by sa mala ukončiť, ale že v USA sú určité neokonzervatívne sily, ktoré majú záujem na eskalácii konfliktu.
Vďační sme za pohľad pána Beiga’na konflikt na Ukrajine, ktorý nám predstavil v Rakúsku. Kiež by bol jeho hlas a hlas expertov, ako je plukovník Macgregor, vypočutý skôr, ako bude neskoro.