Jerusalem-leaders-810x500.jpg

Jeruzalemskí náboženskí predstavitelia vyzývajú na medzinárodné kroky v prospech mieru a "dvojštátneho riešenia

12
Kultúra života

Pomôžte dopraviť do Gazy nákladné autá s pomocou:

Vedúci predstavitelia a patriarchovia cirkví v Jeruzaleme v spoločnom vyhlásení vyzvali na rýchle zastavenie paľby v regióne a na okamžité diskusie s cieľom “podporiť spravodlivý a trvalý mier” prostredníctvom “legitímneho dvojštátneho riešenia”

Stránkové vyhlásenie náboženských predstaviteľov v Jeruzaleme, zverejnené 26. augusta, obsahovalo opätovnú výzvu na mier a diplomatické výsledky, keďže konflikt sa v posledných týždňoch zintenzívnil. Zdôrazňujúc, že “súčasná ničivá vojna” sa rýchlo blíži k svojmu dvanástemu mesiacu, patriarchovia a hlavy uviedli, že sa cítia “nútení opäť vyjadriť naše vážne znepokojenie nad jej hrozivým smerovaním.”

“Milióny utečencov zostávajú vysídlené, ich domovy sú neprístupné, zničené alebo neopraviteľné,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vydali zhromaždení náboženskí predstavitelia bez podpisu.

Stovky nevinných ľudí sú týždenne zabíjané alebo ťažko zranené v dôsledku nerozlišujúcich útokov. Nespočetné množstvo ďalších naďalej trpí hladom, smädom a infekčnými chorobami. Medzi nimi sú aj tí, ktorí zotrvávajú v zajatí na všetkých stranách a ktorí navyše čelia riziku zlého zaobchádzania zo strany svojich väzniteľov. Ďalší, ďaleko od bojísk, trpia nekontrolovanými útokmi na svoje dediny, pastviny a poľnohospodársku pôdu.

Náboženskí hodnostári tiež odsúdili, ako sa “rokovania o prímerí nekonečne vlečú,” a obvinili lídrov na oboch stranách krvavého konfliktu, že sa “zrejme viac zaujímajú o politické úvahy, ako o ukončenie prenasledovania smrti a ničenia.”

Takýto neustály odklad prijatia účinných opatrení na zastavenie paľby, napísali, priviedol oblasť k “priepasti plnohodnotnej regionálnej vojny.”

Tvárou v tvár perspektíve zintenzívnenia a ešte rozsiahlejšieho konfliktu adresovali lídri svoje výzvy na zastavenie paľby nielen “lídrom bojujúcich strán”, ale aj “lídrom medzinárodného spoločenstva.”

Rehoľní predstavitelia sa pritom odvolávali na rezolúciu BR OSN č. 2735 z júna 2024, v ktorej sa uvádza trojstupňový plán prímeria, ktorý majú realizovať predstavitelia Izraela aj Hamasu.

Zhromaždení patriarchovia a náboženskí vodcovia vyzvali na “rýchlu dohodu o prímerí, ktorej výsledkom bude ukončenie vojny, prepustenie všetkých zajatcov, vysídlených osôb, ošetrenie chorých a zranených, pomoc hladujúcim a smädným a obnovu všetkých zničených verejných a súkromných civilných stavieb.”

K tomu dodali, že vyzývajú miestnych aj medzinárodných lídrov, aby ďalej spolupracovali na okamžitom začatí “diplomatickej diskusie”, ktorá by riešila “dlhodobé krivdy” medzi oboma stranami konfliktu a ktorá by vyústila do “konkrétnych krokov na podporu spravodlivého a trvalého mieru v našom regióne prostredníctvom prijatia medzinárodne legitímneho dvojštátneho riešenia.”

Vychádzajúc z obáv, ktoré často vyjadruje latinský patriarcha Jeruzalema kardinál Pierbattista Pizzaballa, náboženskí predstavitelia poznamenali, že majú “osobitnú starosť o tie kresťanské komunity, ktoré sú v našej pastoračnej starostlivosti,” pričom vyzdvihli katolícke a pravoslávne farské kostoly v Gaze.

“Sľubujeme im naše nepretržité modlitby a podporu tak teraz, ako aj po skončení vojny, keď budeme spoločne pracovať na budovaní a posilňovaní kresťanskej prítomnosti v Gaze, ako aj v celej Svätej zemi,” uviedli.

Výzvy na prímerie a účinné diplomatické riešenia sa pravidelne objavujú od nového vypuknutia obnovených bojov v regióne 7. októbra minulého roka. Zvlášť hlasno sa ozval kardinál Pizzaballa, ktorý bol v Ríme vymenovaný za kardinála len sedem dní predtým, ako Hamas začal svoj útok.

Čítajte: EXCLUSIVE: Musím urobiť všetko, čo je možné, aby som zachránil svoj ľud’

Pizzaballa najmä odsúdil konanie oboch strán v súčasnom konflikte a zároveň sa zasadzoval za obliehaných kresťanov v Palestíne. Taliansky prelát pravidelne využíval svoje teraz už medzinárodné postavenie na odsúdenie scenára “nočnej mory”, ktorý sa odohráva v Palestíne. Počas uplynulých desiatich mesiacov Pizzaballa nielen navštívil vojnou zmietanú Gazu, ale upozornil aj na akcie izraelských obranných síl, ktoré v júli 2024 zaútočili na katolícku školu.

Pizzaballa, ktorý vždy zdôrazňuje dôležitosť modlitby pri realizácii akéhokoľvek udržateľného mieru v regióne, nedávno vyzval katolíkov, aby sa 15. augusta modlili k Panne Márii, a poznamenal, že modlitba sa teraz javí ako jediný možný zdroj.

Čítajte: Latinský patriarcha jeruzalemský skladá modlitbu k Márii za mier vo Svätej zemi

“Po tom, čo sme venovali toľko slov a po tom, čo sme urobili, čo sme mohli, aby sme pomohli a boli nablízku všetkým, najmä tým, ktorí sú najviac postihnutí, nám zostáva už len modliť sa,” napísal Pizzaballa.

Pápež František pravidelne udržiava telefonickú komunikáciu s katolíckou farnosťou v Gaze a farár z tejto cirkvi vycestoval do zahraničia do katolíckych komunít, aby upozornil na ťažkú situáciu civilistov trpiacich v dôsledku vyostrujúceho sa konfliktu.

Pomôžte priviezť do Gazy nákladné autá s pomocou: LifeFunder