image-2-8-810x500.png

Trump zverejňuje "Všetko najlepšie k narodeninám Panny Márie" v deň Narodenia Panny Márie

42
Kultúra života

Prezident Donald Trump v nedeľu prostredníctvom svojich účtov na sociálnych sieťach napísal “Všetko najlepšie k narodeninám Panny Márie” spolu s obrázkom Panny Márie Guadalupskej.

Katolícka cirkev slávi 8. septembra sviatok Narodenia Panny Márie. Panna Mária Guadalupská je patrónkou Ameriky a nenarodených detí.

“Na americkom kontinente sa mariánska úcta často sústreďuje okolo postavy našej Panny Márie, ako sa zjavila v decembri 1531 domorodému Američanovi svätému Juanovi Diegovi na vrchu Tepeyac v oblasti dnešného Mexico City,” vysvetľuje Sanktuárium Panny Márie Guadalupskej v La Crosse v štáte Wisconsin.

Príspěvok na sociálnej sieti prichádza v čase, keď prezident Trump dúfa, že si pred novembrovými voľbami získa katolíckych voličov. Zatiaľ čo Trump čelil kritike za to, že odporuje federálnym obmedzeniam na interrupcie, povedal, že podporuje “reprodukčné práva,” a podporuje povinné poistné krytie oplodnenia in vitro, ktoré ničí embryá, podporil niektoré kresťanské záujmy, ako napríklad “rodinné hodnoty,” získal podporu skupiny Catholics for Trump.

Trump tiež kritizoval Kamalu Harrisovú za jej spochybňovanie katolíckeho kandidáta na sudcu Briana Bueschera pre jeho členstvo v Rytierskom ráde Kolumbus.

“Ako senátorka zúrivo útočila na vysokokvalifikovaných kandidátov na sudcov len preto, že boli členmi Kolumbových rytierov, a naznačovala, že ich katolícka viera ich diskvalifikuje zo služby vo federálnej súdnej rade,” Trump povedal na júlovom podujatí Turning Point USA.

Ako členka senátneho výboru pre súdnictvo Harrisová spolu so senátorkou Mazie Hirono z Havajských ostrovov vypočúvala Bueschera v súvislosti s jeho členstvom v Rytierskom ráde Kolumbus.

Podľa označila skupinu za odporcu homosexuality “manželstvám” za “extrémny” postoj a spochybnil Bueschera za to, že je členom katolíckej skupiny odporcov potratov, ako LifeSiteNews predtým informovali.

“Neviem, ako môže katolík voliť demokratov, pretože oni“idú po katolíkoch, takmer rovnako ako“idú po mne,” povedal aj Trump na podujatí Turning Point. “Povedal by som, že som najlepší, hrdo sa k tomu priznávam, ale oni’naozaj idú po katolíkoch.”

Bývalý prezident oslovil aj skupinu Katolíci pre katolíkov, aby im poďakoval za podporu.

“Melania a ja sme vám vďační za vašu neustálu podporu a povzbudenie,” napísal písal, ako informoval portál LifeSiteNews. “Vaša láska k Bohu a krajine je zjavná vo všetkom, čo robíte. Obdivujeme vaše odhodlanie zachovať zakladajúce princípy Ameriky’prostredníctvom vašej viery. Uvedomujete si Božiu’milosť a spravodlivosť tým, že pokračujete v hľadaní a zdieľaní jeho múdrosti.”

Aj keď Trump vyvolal obavy pre svoje postoje k sociálnym otázkam, uznávaní teológovia povedali, že katolíci by ho mali voliť ako menšie zlo.

“Je škoda, že Republikánska strana nedokázala vyprodukovať žiadneho kandidáta lepšieho ako Donald Trump, ale Kamala Harrisová určite predstavuje najväčšie zlo, ktorému sa treba vyhnúť,” napísal profesor Roberto de Mattei. “Trump si zaslúži kritiku v mnohých bodoch, ale nie je spravodlivé darovať víťazstvo Harrisovej tým, že ju budeme voliť alebo sa zdržíme hlasovania.”

Katolíci môžu “tolerovať menšie zlo,” tým, že budú voliť Trumpa, vysvetlil profesor Mattei.

“Vo svetle tohto princípu katolík nikdy nemôže hlasovať za potratový zákon, ani ho schváliť, dokonca ani minimálny, ale môže hlasovať za kandidáta, ktorý nie je integrálnym odporcom potratov,” napísal písal. “Preto je prípustné, aby americký katolík hlasoval za Donalda Trumpa, ktorého postoje k potratom, ako poznamenáva Edward Feser, nechávajú veľa nežiaduceho.”

Páter Chad Ripperger sa vyjadril podobne o hlasovaní za menšie zlo.