Pápež František otvoril druhé zasadnutie synody o synodalite svätou omšou, v ktorej vyzval účastníkov, aby uprednostnili počúvanie, dialóg a pokoru ako deti.
Pápež František spolu s niekoľkými stovkami kardinálov, biskupov, kňazov a laikov predsedal svätej omši v Bazilike sv. Petra’dnes ráno - omši, ktorá slúžila ako otvorenie druhého plenárneho zasadnutia 16. riadneho zhromaždenia Synody biskupov, inak známej ako Synoda o synodalite.
“Ako sme už viackrát zdôraznili, naše zhromaždenie nie je parlamentným zhromaždením, ale skôr miestom počúvania v spoločenstve, kde, ako hovorí svätý Gregor Veľký, to, čo má niekto v sebe čiastočne, má iný úplne, a hoci niektorí majú osobitné dary, všetko patrí všetkým v ‘láske Ducha,’” povedal František vo svojej homílii.
“Aby sa to však mohlo stať, je tu podmienka: musíme sa oslobodiť od všetkého, čo bráni ‘láske Ducha” vytvárať harmóniu v rozmanitosti v nás a medzi nami. Tí, ktorí si arogantne nárokujú výlučné právo počuť Pánov hlas, ho nemôžu počuť (porov. Mk 9, 38-39).”
Pápež tiež vyzval ľudí, aby sa k nemu pripojili a 7. október, sviatok Panny Márie Ružencovej, zachovali ako deň modlitby a pokánia – prijal tak výzvu, ktorú vydal jeruzalemský kardinál Pierbattista Pizzaballa.
František’ témy synody pokračovali v ponukových modlitbách omše Novus Ordo s prosbami, v ktorých sa žiadala Božia pomoc, aby “Cirkev na svojej synodálnej ceste zažila kultúru stretnutia, schopnú premeniť vzdialenosti na blízkosť a rozdiely na prijatie.”
Synoda sa od svojho začiatku v roku 2021 zameriava na počúvanie a dialóg, pričom organizátori uviedli, že okrem samotnej “synodality” neexistuje žiadne konkrétne zameranie ani téma konkrétnej diskusie.
V úvodnej svätej omši v roku 2021 František opísal synodu ako “veľkú príležitosť na pastoračnú konverziu v zmysle misie a ekumenizmu.”
Synoda bola od začiatku ekumenickou záležitosťou. Vyzvala diecézy, aby podporovali “maximálnu inklúziu a účasť” a zdôraznila, že to musí zahŕňať “katolíkov, ktorí zriedkavo alebo nikdy nepraktizujú svoju vieru … ľudí, ktorí opustili praktizovanie viery, ľudí iných náboženských tradícií, ľudí bez náboženského presvedčenia.”
Od októbra 2021 synoda prešla diecéznymi, národnými a medzinárodnými fázami, pričom všetky vyvrcholia v októbri tohto roku sériou mesačných stretnutí vo Vatikáne.
ČÍTAJTE: Tu’je, čo sa bude diať na synode o synodalite v októbri tohto roku
V októbri minulého roku sa uskutočnilo prvé mesačné zasadnutie stretnutí vo Vatikáne, po ktorom sa z úst niektorých členov synody objavili prominentné výzvy k ženským diakonom, laickému vedeniu a novým “službám”.
Tieto výzvy sa dostali do pracovného dokumentu, ktorý zhrnul diskusie z októbra 2023.
František však viaceré z týchto tém – vrátane ženských diakonií – pridelil niekoľkým diskusným skupinám, ktoré budú podávať správy až v júni 2025.
ČÍTAJTE: Biskup Strickland vyzýva ‘všetkých pastierov Cirkvi’ na obranu viery, keďže sa blíži synoda
V dôsledku toho kontroverznejšie témy nie sú oficiálne na stole na diskusiu v októbri tohto roku. Už v úvode dvojdňového rekolekčného stretnutia však otec Timothy Radcliffe, O.P., sa počas svojich vystúpení na tieto otázky ostro odvolával, čo naznačuje, že členovia synody, ktorí sú za ženský diakonát a laickú službu, budú v nasledujúcich týždňoch pokračovať v presadzovaní týchto otázok.
Prvá generálna kongregácia synody sa uskutoční 2. októbra popoludní, počas ktorej František a vedenie synody prednesú svoje úvodné prejavy.
Úplné spravodajstvo zo synody nájdete na LifeSiteNews.com a na X konte vatikánskeho korešpondenta LifeSite’