UN-assembly-810x500.jpg

OSN drvivou väčšinou odhlasovala požiadavku, aby Izrael do 12 mesiacov ukončil "okupáciu" Palestíny

19
Neutral

Pomôžte dopraviť do Gazy nákladné autá s pomocou: Valné zhromaždenie OSN prijalo 18. septembra rezolúciu, v ktorej vyzýva Izrael, aby v priebehu nasledujúceho roka ukončil okupáciu Palestíny.

Podporilo ju 124 krajín, 43 sa zdržalo hlasovania a len 14 vrátane USA hlasovalo proti, Izrael, Maďarsko, Argentína a konzorcium ostrovných štátov.

Rezolúcia prichádza v čase, keď izraelský premiér Benjamin Netanjahu pokračuje v eskalácii konfliktu, ktorý sa začal 7. októbra 2023.

V susednom Libanone dnes izraelské sily strieľali na mierové jednotky OSN. Medzitým v Gaze izraelské obranné sily uskutočnili útok na školu, pri ktorom zahynulo najmenej 27 ľudí vrátane jedného dieťaťa a siedmich žien.

Konzervatívne odhady uvádzajú celkový počet obetí nad 40 000. Mnohí komentátori považujú toto úsilie za formu genocídy.

Izrael tvrdí, že teroristická skupina Hizballáh operuje v civilných centrách a že jeho údery sú oprávnené, aby ich zlikvidoval a zabezpečil si prežitie.

Pätnásťčlenný senát Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) OSN ’mal určil v júli, že Izrael nezákonne okupuje palestínsku pôdu a že porušuje medzinárodné právo pri budovaní osád na Západnom brehu Jordánu a zavádzaní diskriminačných apartheid-like politiky voči naivným obyvateľom, okrem iných opatrení.

Vyhlásenie z minulého mesiaca’dáva tomuto opatreniu zuby, keď dáva Izraelu 12 mesiacov na ukončenie okupácie. Nasleduje aj po ďalších sankciách, ktoré izolovali Izrael od zvyšku sveta.

Púhe týždne po útokoch zo 7. októbra 2023 hlasovalo 121 krajín za rezolúciu vyzývajúcu na “prímerie” a na prísun humanitárneho tovaru pre civilistov v celom pásme Gazy.

Vyhlásenie, v ktorom bol Izrael označený za “okupačnú mocnosť”, poznamenalo, že predchádzajúce rezolúcie Bezpečnostnej rady sú záväzné pre všetky členské štáty ako vec medzinárodného práva.

Predchádzajúce opatrenia zahŕňajú rezolúciu 242 z roku 1967, ktorá vyzýva na “stiahnutie izraelských ozbrojených síl z (palestínskych) území obsadených” počas vojny v júni 1967.

USA, Rakúsko, Maďarsko a 11 ďalších krajín hlasovalo proti tejto rezolúcii. Štyridsaťštyri krajín sa zdržalo hlasovania.

V decembri 2023 153 krajín podporilo rezolúciu, ktorá tiež požadovala prímerie v regióne. O mesiac neskôr vzdorovitý Netanjahu zaútočil na palestínske mesto Rafah, čo malo za následok vysídlenie státisícov civilistov.

Kardinál Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzalema, opakovane volal po míre. Jeho Eminencia odsúdila scenár “nočnej mory” a zároveň si posvietila na zločiny, ktoré páchajú izraelské obranné sily, ktoré v júli zaútočili na katolícku školu.

Jeho Eminencia vyhlásil, že “seriózny mierový proces sa môže začať len vtedy, keď sa ukončí desaťročia trvajúca okupácia a jej tragické dôsledky, ako aj keď sa palestínskemu ľudu poskytne jasná a bezpečná národná perspektíva.”

V júni Úrad OSN pre ľudské práva (OHCHR) v Ženeve vydal správu, v ktorej sa uvádza, že konanie Izraela’pri odmietaní rozlišovať medzi vojenskými cieľmi a civilistami “naznačuje, že IDF možno opakovane porušili základné zásady vojnového práva.”


V auguste vydali predstavitelia a patriarchovia cirkví v Jeruzaleme vyhlásenie vyzývajúce na prímerie a na okamžité diplomatické rokovania s cieľom “podporiť spravodlivý a trvalý mier” prostredníctvom “legitímneho dvojštátneho riešenia.”

Sám Pizzaballa napísal v tom mesiaci modlitbu, v ktorej požiadal o pomoc Pannu Máriu.


V modlitbe prosíme Máriu, svätého Michala archanjela a všetkých svätých, aby prosili nášho Pána o dosiahnutie “zmierenia a mieru” nielen pre Svätú zem, ale pre celé ľudstvo.

Pomôžte priviezť do Gazy nákladné autá s pomocou: LifeFunder