MicrosoftTeams-image-17-810x500.png

EXKLUZÍVNE: Britský lord odsúdil obnovenie dohody Vatikánu s komunistickou Čínou

25
Kultúra smrti

Keď Svätá stolica obnoví svoju tajnú a “výpredajnú” dohodu s komunistickou Čínou o vymenovaní biskupov, odborníci na Čínu a poprední bojovníci za ľudské práva varovali, že to len “povzbudí” Peking, aby “ešte viac zintenzívnil svoje represie” voči katolíkom v Číne.

“Vatikán sa naďalej tvári, že má ‘dohodu’ s Komunistickou stranou Číny,” povedal Steven Mosher, prezident Inštitútu pre výskum populácie.

Mosherove’komentáre prichádzajú po tom, ako Peking a Svätá stolica oznámili obnovenie svojej veľmi kontroverznej predbežnej dohody z roku 2018 týkajúcej sa menovania biskupov v Číne.

ČÍTAŤ: Vatikán obnovuje tajnú dohodu s Čínou o menovaní biskupov

Hovorca čínskej vlády v utorok oznámil:

Priateľskými konzultáciami sa obe strany rozhodli predĺžiť dohodu o ďalšie štyri roky. Obe strany budú pokračovať v rozhovoroch v konštruktívnom duchu a pokračovať v zlepšovaní čínsko-vatikánskych vzťahov.

O niekoľko hodín neskôr Svätá stolica vo svojej vlastnej zvyčajnej poludňajšej tlačovej správe uviedla:

Vzhľadom na dosiahnutý konsenzus o účinnom uplatňovaní Dočasnej dohody o menovaní biskupov sa Svätá stolica a Čínska ľudová republika po príslušných konzultáciách a posúdení dohodli na ďalšom predĺžení jej platnosti o štyri roky od súčasného dátumu.

Vatikánska strana je naďalej odhodlaná pokračovať v úctivom a konštruktívnom dialógu s čínskou stranou s cieľom ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov v prospech Katolíckej cirkvi v Číne a celého čínskeho ľudu.

Predpokladá sa, že oficiálne tajná dohoda uznáva štátom schválenú cirkev v Číne a umožňuje Čínskej komunistickej strane (ČKS) menovať biskupov. Pápež si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi má kontrolu ČKS. Údajne tiež umožňuje odstránenie legitímnych biskupov, ktorí majú byť nahradení biskupmi schválenými ČKS, a zaviedla výrazný nárast prenasledovania kresťanov.

Dohoda s ‘bezbožnou diktatúrou jednej strany’

Kardinál Pietro Parolin, vatikánsky’štátny sekretár, ktorý je všeobecne považovaný za kľúčového autora dohody, v júli 2023 uviedol, že “text je dôverný, pretože ešte nebol definitívne schválený.”

Mosher však kritizoval kardinálov’komentár: “Keď kardinála Parolina požiadali, aby prezradil podmienky tejto ‘dohody,’ odpovedal, že ‘text je dôverný, pretože ešte nebol definitívne schválený.’”

“Inými slovami, neexistuje žiadna ‘dohoda,’” komentoval Mosher pre LifeSiteNews. “Existuje len zbožná nádej, že bezbožná diktatúra jednej strany sa bude deliť o moc s Vatikánom pri menovaní čínskych biskupov, alebo aspoň ‘konzultovať’ s Vatikánom pred novým menovaním.”

Takýto scenár sa počas šiestich rokov existencie dočasných dohôd’ vyskytol len “niekedy”, poznamenal Mosher. “Práve na základe tejto nádeje bola dohoda predĺžená a teraz opäť predĺžená.”

Utorňajšie oznámenie’bolo pozoruhodné najmä tým, že dohoda bola predĺžená na štyri roky oproti predchádzajúcim zvyčajným dvom, čo znamená zvyšujúcu sa pravdepodobnosť, že dohoda bude trvalá, ak budú vzťahy pokračovať tak, ako doteraz.

Xi Jinping, vládca Číny.

Prečo Vatikán neuskutočnil výmenný obchod za prepustenie uväznených duchovných?

Aj keď Parolin aj František od začiatku obhajovali túto dohodu, bola priamo spojená s dramatickým nárastom prenasledovania kresťanov.

“Od jej prvého podpisu v roku 2018 viedla čínsko-vatikánska dohoda len k ďalšiemu nárastu a zintenzívneniu náboženského prenasledovania v Číne a neviedla k žiadnemu zlepšeniu,” povedal lord David Alton pre LifeSiteNews. “Spýtajte sa na prenasledovaných ujgurských moslimov v Sin-ťiangu’Tibete’budhistov, kresťanov všetkých denominácií a Falun Gongu.”

Američania sa v tejto súvislosti vyjadrili, že sa snažili o to, aby sa v USA Kongresovo-výkonná komisia pre Čínu to dosvedčila aj v svojich dokumentoch 2020 a 2023 správa, pričom najnovšie uviedla, že ČKS “pokračovala vo svojom úsilí o presadenie kontroly nad katolíckym vedením, životom spoločenstva a náboženskou praxou, pričom v rozpore s čínsko-vatikánskou dohodou z roku 2018 dosadila dvoch biskupov a urýchlila integráciu cirkvi v Hongkongu so štátom podporovaným Katolíckym vlasteneckým združením so sídlom v ČĽR a jeho stranícky riadenou ideológiou.”

ČÍTAŤ: Pápež František povedal, že čínski katolíci budú ‘trpieť’ na základe jeho dohody. Sú

Lord Alton, katolík a člen britskej Snemovne lordov známy svojou obhajobou pro-life otázok, označil za “hlboko problematické, že tento konkordát bol opäť obnovený bez akejkoľvek diskusie, kontroly a zdá sa, že aj bez akýchkoľvek podmienok.”

Neboli zverejnené žiadne podrobnosti o zmenách a doplneniach dohody, ktorej pôvodný text zostáva tajný. Alton to kritizoval s tým, že Svätá stolica mala trvať na určitých kritériách, ak sa má dohoda obnoviť:

Propustenie uväznených katolíckych biskupov a kňazov z väzenia malo byť aspoň podmienkou súhlasu Vatikánu’s obnovením tejto nevkusnej dohody. Vatikán mal tiež ako predbežnú podmienku požadovať ukončenie pokračujúceho nespravodlivého väznenia Jimmyho Laia, veriaceho a hlboko oddaného katolíka, ktorý je uväznený v Hongkongu.

Ale namiesto toho, aby sa Svätá stolica postavila za takýchto uväznených duchovných, Alton poznamenal, “nastalo ohlušujúce ticho, keď ide o slobodu náboženského vyznania alebo viery.”

“Vatikán“mlčí o ľudských právach a náboženskej slobode v Číne, čo je hlbokým sklamaním a nebezpečne kontraproduktívne,” povedal.

Nie je k dispozícii popis fotografie.
Lord David Alton z Liverpoolu. Kredit: davidalton.net

Číne nikdy nedôverujte, ale Vatikánu áno

Podobne sa vyjadril aj Benedict Rogers, správca a spoluzakladateľ organizácie Hong Kong Watch. “Je hlboko znepokojujúce a sklamaním, že táto dohoda bola opäť obnovená bez zjavného preskúmania jej vplyvu, bez transparentnosti, pokiaľ ide o podrobnosti, a absolútne bez zlepšenia náboženskej slobody v Číne,” napísal v komentári pre LifeSiteNews.

Rogers poznamenal, že obnovenie dohody”prišlo krátko po tom, čo Hudsonov inštitút vydal správu, v ktorej podrobne opisuje pokračujúce prenasledovanie a “náboženský útlak” desiatich katolíckych biskupov v Číne” prenasledovanie, ktoré sa od dohody medzi Čínou a Vatikánom o menovaní biskupov z roku 2018 len “zintenzívnilo.”

“Vatikán chce, aby sme zabudli na 10 nepohodlných biskupov, ktorí odmietajú právo ČKS hovoriť im, v čo majú veriť, čo si majú myslieť alebo čo majú hovoriť,” komentoval štúdiu lord Alton komentár.

Rogers medzitým dodal, že “bezpodmienečné obnovenie tejto dohody pravdepodobne povzbudí čínsky režim, aby pokračoval a ešte viac zintenzívnil svoje represie a ešte viac sťažil prostredie pre katolíkov v Číne.”

V oprave uverejnenej UCA News Rogers rozšíril, pričom načrtol štyri kľúčové problémy dohody:

V roku 2018 kardinál Joseph Zen, veľmi obľúbený emeritný biskup Hongkongu, štylizoval čínsko-vatikánsku dohodu ako “neuveriteľná zrada,” pričom Zen ďalej obvinil Vatikán z “zapredania” čínskych katolíkov.

Kardinál Joseph Zen celebruje omšu v kostole Svätého kríža 24. mája 2022 v Hongkongu.

Diplomatická úloha Svätej stolice’sa v súvislosti s celou dohodou dostala pod zvýšenú kontrolu. Rogers však upozornil, že diplomacia má svoje hranice a že čínsko-vatikánska dohoda rýchlo opúšťa akúkoľvek prítomnosť opodstatnenia:

Diplomacia má svoje miesto. Rokovania sú potrebné. Zmierenie je chvályhodné a vždy by malo byť cieľom Cirkvi. Naivita je odpustiteľná. Ale spoluvina a ústupky — ku ktorým sa prístup Vatikánu’nebezpečne približuje — nemajú miesto v katolíckom sociálnom učení.

Na dohode z roku 2018 sotva zaschol atrament, než AsiaNews, webová stránka, ktorá pravidelne dokumentuje únosy a mučenie katolíkov v ilegalite, informovala, že “(u)podzemní katolíci trpko tušia, že ich Vatikán opustil.”

Ak sa správy o prenasledovaní množia, zjavné opustenie tisícov čínskych katolíkov’Svätou stolicou zostane čiernou škvrnou v análoch dejín.