Trudeau2-810x500.jpg

Nespokojní liberálni poslanci údajne dali Trudeauovi čas na odstúpenie do 28. októbra

14
Kultúra smrti

Nespokojní liberáli údajne dali premiérovi Justinovi Trudeauovi čas do 28. októbra, aby odstúpil z funkcie lídra Liberálnej strany, a až potom podniknú kroky, ktorými si to vynútia.   

Podľa informácií, ktoré liberálni poslanci poskytli denníku National Post, počas všeobecne očakávaného zasadnutia poslaneckého zboru liberálov 23. októbra odovzdali Trudeauovi list, v ktorom požadovali jeho odstúpenie do budúceho týždňa.   

“V liste - ktorý dvaja poslanci potvrdili, že neobsahuje podpisy tých, ktorí ho podpísali - uznali Trudeauove úspechy vo funkcii, ale uviedli, že poslanci sa cítili povinní podeliť sa o spätnú väzbu od voličov a požiadali ho, aby pozitívne reagoval na výzvu, aby odstúpil, uvádza sa v správe.  

Počas tri a pol hodinového zasadnutia frakcie sa k svojim kolegom liberálom prihovorilo približne 60 poslancov, z ktorých vraj približne polovica vyzvala Trudeaua, aby odstúpil.   

Podľa denníka National Post, list liberálov dáva Trudeauovi čas na odstúpenie do 28. októbra, ale neuvádza, aké budú následky, ak to premiér odmietne. 

Okóbrový termín prichádza po tom, čo 20 liberálov podpísalo list, v ktorom vyzvalo Trudeaua, aby odstúpil z funkcie predsedu Liberálnej strany po dvoch katastrofálnych výsledkov doplňujúcich volieb v “bezpečných” obvodoch v Toronte a Montreale.   

Aj keď nikto z liberálov nechcel verejne prezradiť, čo sa na stretnutí hovorilo, poslanec za New Brunswick Wayne Long, ktorý nedávno vyzval Trudeaua’na odstúpenie, naznačil, že diskusia zahŕňala možnosť Trudeauovho odstúpenia.   

“Za svojich deväť rokov som nezažil otvorenejšie, úprimnejšie, úprimnejšie a priamejšie stretnutie medzi poslancami parlamentu a premiérom. Nič také som’nevidel,” povedal.  

“Dúfam, že premiér má dôvod na zamyslenie sa nad tým, čo poslanci povedali,” pokračoval Long. “Čo s týmto posolstvom urobí, ako ho spracuje a ako s ním bude ďalej pracovať, je naozaj na ňom.”  

Komentáre Trudeaua’k stretnutiu však zrejme hovoria niečo iné. Po skončení straníckeho zhromaždenia Trudeau povedalreportérom, že Liberálna strana je “silná a jednotná”a potom odmietol odpovedať na ďalšie otázky.  

Pri októbrovom termíne začali aj iní verejne odsudzovať Trudeauovo vedenie a vyzývať ho na odstúpenie. Začiatkom tohto týždňa liberálny poslanec Sean Casey z Charlottetownu na Ostrove princa Eduarda, povedal CBC News, že Trudeau’ovo obdobie vo funkcii lídra sa skončilo, čím sa stal druhým poslancom za týždeň, ktorý urobil takéto vyhlásenie.  

“Mojou úlohou vždy bolo premietnuť hlas ľudí, ktorých zastupujem v Ottawe, byť zástupcom Charlottetownu’v Ottawe, a nie naopak,” povedal. “A správa, ktorú som’dostával nahlas a jasne a s pribúdajúcim časom čoraz dôraznejšie, je, že je’čas, aby odišiel. A ja s tým súhlasím.”   

Caseyho’vyhlásenie je ozvenou montrealského liberálneho poslanca Anthonyho Housefathera, ktorý povedal CTV News, že je čas, aby Liberálna strana diskutovala o tom, kto ju povedie do volieb v roku 2025.   

“Vždy podporujem toho, kto je lídrom našej strany, povedal. “Ale to neznamená, že by sa nemala uskutočniť silná diskusia na zhromaždení o tom, kto je najlepšou osobou, ktorá nás povedie do ďalších volieb, a táto diskusia by sa mala uskutočniť na zhromaždení. Nemala by sa’odohrávať v médiách.”   

Výzvy na odstúpenie Trudeaua’prichádzajú na vrchole početných liberálnych poslancov, vrátane bývalých ministrov kabinetu, ktorí uvoľnili svoje miesta alebo oznámili, že sa nebudú uchádzať o znovuzvolenie.   

Pri výzvach politickej triedy na odstúpenie Trudeaua’alebo aspoň na ich dištancovanie sa od jeho vedenia majú dosť aj kanadskí občania, ktorí majú premiéra’a jeho vlády nad krajinou. 

Prieskumy verejnej mienky naďalej odhaľujú rozčúlenie Kanaďanov voči súčasnej vláde, či už ide o 70 percent ktorí sa domnievajú, že krajina je “rozbitá,” alebo väčšina občanov, ktorí hovorí o tom, že sú na tom finančne horšie, odkedy Trudeau nastúpil do úradu.        

Additional prieskumy ukazujú že skandálmi poznačená vláda poslala liberálov do prepadliska bez konca, pričom septembrový prieskum ukazuje, že konzervatívci pod vedením Pierra Poilievra by v prípade dnešných volieb získali drvivú vládnu väčšinu.